Yavru Kedi Bulduğunda Yapman Gerekenler

Yavru kedi bulduğunda yapman gerekenleri biliyor musun? Güzel miniğin annesine kavuşması için sana ihtiyacı var! Peki ya annesini bulamazsan? Doğru tercih barınağa götürmek mi? Yoksa onu sahiplenecek misin? Yapman gerekenleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam et…

yavru kedi
Paylaşın

Yavru kedi sezonu açıldı!

Her bahar; yetişkin kediler kısırlaştırılmadığı için mahallemizde veya sokaklarda binlerce yavru kedi dünyaya gelir. O kadar tatlılar ki!

Kendi kedini ve çevrendeki kedileri kısırlaştırarak, yavru kedilerin ve annelerinin hayatlarını kurtarmaya yardım edebilirsin. Yalnızca senin farkındalığın yetmez, bu konuda aileni ve sosyal çevreni de bilinçlendirmelisin. Bu bilinçlendirmeyi yazımızı göndererek de yapabilirsin pek tabii…

Diyelim ki, yavru kedi sezonu başladığında onlara yardımcı olmak gibi muhteşem adımlar izlemek istiyorsun. Peki, ya sokakta yavru kedi ile karşılaşırsan? Ne yapacaksın? İşte senin için birkaç öneri…

Yavru Kediyi Hemen Barınağa Götürme!

Yapman gereken ilk şey bir sokak kedisi veya yavru kedi bulursan barınaklar ile iletişime geçmek. Ancak hemen onlara götürmenden bahsetmiyoruz. Yavru kedi veya kedi bakımı ile ilgili bilgin yoksa ilk etapta sana tavsiyelerde bulunabilirler. 

Eğer, yeni doğmuş yavru kediye rastlarsan yardım etmek için lütfen hemen ona dokunma. Güvenli alanlarından onları uzaklaştırıyor olabilirsin. Mesela annelerinin yanı…

Dört haftalıktan küçük kedilerin annelerinin yanında hayatta kalma olasılıkları her zaman barınağa nazaran daha yüksektir. 

Eğer kediye bakacak durumda değilsen ve barınağa götürme planındaysan, barınak ile iletişime geçip, onları kedilere dikkatli bir şekilde bakmaları konusunda uyar. Hatta mümkünse bıraktığın kedileri sürekli gidip ziyaret et. Eminiz sana da iyi gelecek! 

Bizim önceliğimiz barınaklar değil. Kendin bakamıyor dahi olsan sahiplendirmeyi deneyebilirsin. Mutlaka yakın çevrende kedi sahiplenmek isteyen hayvan sever dostların vardır, öyle değil mi?

yavru kedi

Yavru Kediyi Uzaktan Gözlemle ve Annesinin Gelmesini Bekle

Yavru kedilerin bulundukları ortamda tehlikede olduğunu düşünmüyorsan, onlara hemen yaklaşma ve annelerinin gelmesini bekle. Kedilerin annesi yiyecek veya barınacakları daha güvenli bir alan bulmak amacıyla gezintiye çıkmış olabilir. 

Bizim önerimiz yavru kedilere en az 35 metre uzaklıkta olman. Anne kedi, yavrularının yanına gitmek için etrafta hiç yabancı kişi olmadığından emin olmak için bekliyor olabilir. 

Bulduğun yavru kedi temiz durumdaysa ve ağlamıyorsa, muhtemelen annesi çok uzaklaşmış olamaz. Kirlenmiş ve ağlıyorsa, annesi kediyi terk etmiş veya geri dönememiş olabilir. Kıyamayız ki…

Yavru kediyi bulduğun anda müdehale etmek cazip görünse de, sabırlı olsan iyi olur. Yavru kediler kötü hava koşulları ve trafik gibi tehditlerden uzak olduğu sürece, anneleri onları beslemek için dönene kadar iyi olacaklardır. 

Anneleri yavru kedilerin yanına ortalıkta bir tehdit görmediği sürece en geç 3-4 saat içerisinde dönmelidir. Eğer anneleri geri dönmediyse, yazımızı okumaya devam etmelisin.

Yavru Kedi ve Anne Kedi Bakımı

Yavru kedilerin yaklaşık dört haftalık olana kadar annelerinin sütüne ihtiyaçları vardır. O zamana kadar anne kedinin beslenmesi için biraz yiyecek bıraksan iyi olur. 

Yavru kedileri katı yiyecekler yiyene kadar anneleriyle birlikte tutmaya çalış. Bu genellikle beş ila altı haftalık olduklarında olur.

Annelerinin sütü, yavru kedilerin güçlü ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacak antikorlar içerir ve onun sevgisi ve ilgisi onlara yetişkin bir kedi olmak için bilmeleri gerekenleri öğretecektir.

Yavru kedi katı yiyecekler yediğinde, harekete geçme zamanı gelmiştir. Onları yakalayıp güvenli bir alana götürsen iyi olur. 

Çünkü, tüm kedileri veteriner tarafından kontrol ettirene kadar onları diğer kedilerden ayrı tutmak en mantıklı yoldur. 

Öncelikle veteriner kontrolüne ilk olarak anne kediyi kısırlaştırarak başlamalısın. Yavru kedileri de pire veya kene gibi zarar veren böceklerden kurtarman gerek. Tabii aşılarını da unutma!

Yavru kediler mutlu ve sağlıklı olduklarında, sevgi dolu yuvalara kavuşmaları için elinden geleni yap. Onların hayatlarını değiştirmeyi sen de istersin öyle değil mi?

yavru kedi

Yavru Kedinin Annesi Dönmezse Yapman Gerekenler

Bazen anne kedi yavrularının yanına hiç gelmez…

Yolunu kaybetmiş veya maalesef hayatını kaybetmiş olabilir. Bu gibi durumlarda harekete geçmek sana düşüyor. 

İlk önce bulduğun yavru kedilerin yanına bir veteriner çağır. Yavru kedilerin hayatta kalma şanslarını bu şekilde arttırabilirsin. 

İlk endişen yavru kedilerin sıcak bir ortamda olması olmalı. Onları güzel bir şekilde sarıp, sarmala. Çünkü, yavru kediler açlıktan hipotermi riski taşır.

Yavru kedilerin ısındığından emin olduktan sonra, dört haftalıktan küçüklerse veya katı yiyecekler yemiyorlarsa, onları her iki ila üç saatte bir biberonla beslemeye başlaman gerekir.

Onlara inek sütü verme. Yavru kedi sütüne yakın bir süt tercih etmelisin. Bu konuda veterinerin sana destek olacaktır. 

Yavru kediler çok küçükken kendi başlarına tuvalete gidemezler. Sıcak bir bezle kuyruklarının altını ovalaman gerekecek. Bu yaşta idrara çıkma ve dışkılama yapabilmelerinin tek yolu budur.

Ya Onlara Yardım Edemezsen?

Belki şu anda evine bir anne ve yavru kedi alacak durumda değilsin. Seni anlıyoruz… Eğer maddi konularda sıkıntı çekiyorsan, sosyal medya veya yardım fonu sağlayan web sitelerinden bağış toplayabilirsin. 

Karşına farklı engeller mi çıktı? Eğer kedilere bakacak vaktin ve ortamın yoksa, onların gelecekleri ile ilgili bilgiyi veterinerin ile paylaş. 

Kendin yardım edemiyorsan, bu güzelliklere yardım edecek birilerini bul. Sosyal medyadan paylaşarak, komşularınıza sorarak, arkadaşlarınıza ve ailenize danışarak; size yardım edecek herkese ulaş. Onların sana çok ama çok ihtiyacı var!

Daha önce yavru kedi buldun mu? Peki hangi yolları izledin? Başkalarına vermek istediğin tavsiyeler varsa, lütfen bizimle iletişime geç!

Paylaşan heymypet