Walter Chandoha ve Çektiği Harika Evcil Hayvan Fotoğrafları!

Walter Chandoha, hayvan ve özellikle evcil hayvan fotoğrafçılığı konusunda dünyanın en önde gelen isimlerinden biri. Nitekim 98 yıllık hayatını patili dostlarımızı fotoğraflamakla geçirdi. Aslında bu tam olarak doğru değil. Çünkü İkinci Dünya Savaşı süresince haber ve savaş fotoğrafçılığı da yaptı Chandoha 5 yıl boyunca. Peki ne oldu da dikkatini ve lensini  patili dostlarımıza çevirdi?

Walter Chandoha ‘nın hikayesi, Chandoha karlı bir kış gecesinde New York’taki evine doğru yürürken başladı. O sırada yolda soğuktan titreyen ve sonradan evine götürüp Loco ismini vereceği bir kedi gördü fotoğrafçı.  Bulduğu kedinin durumundan çok etkilendi. Devamında ise Gerekli bakımlarını yaptı ve kediyi kendince fotoğraflamaya başladı. Böylelikle büyük bir tutkunun da kapısını aralamış oldu. O günden hayatını kaybettiği 2019 yılına kadar kedileri etrafından hiç eksik etmedi Chandoha. En son kedisi ise sokaktan sahiplendiği Maddie isimli bir patili dostumuz!

Bir süre sonra Walter Chandoha, büyük bir ilham kaynağı olarak atfettiği kedilerin fotoğraflarını satmaya başladı. Postallarda, reklamlarda, poster ve afişlerde kısacası o günün şartlarında her yerde onun kedi fotoğrafları dolaşır oldu. Bir noktadan sonra tamı tamına 70 yıl boyunca geçimini bu şekilde sağlayabilecek bir üne ulaştı fotoğrafçı. Tabi ki ilgisini sadece kedilere yöneltmekle kalmadı. Köpekleri de fotoğraflamaya başlayan sanatçı, herkesi büyüleyen fotoğraflara vesile oldu.

WALTER CHANDOHA VE MİNİ BİR FOTOĞRAF GALERİSİ!

Patili dostlarımızın kendilerine özgü anlarını yakalama konusunda uzman olan fotoğrafçı, fotoğraflarıyla birçok ödül de kazandı. Bununla da yetinmedi, Andy Warhol gibi birçok sanatçının eserlerine de ilham oldu! Bu fotoğrafların güzelliğini göz önüne aldığımızda bu sonuçlar normal galiba.

Walter Chandoha gibi sanatına hayvanları konuk eden bir başka sanatçı için bu yazımızı okuyabilirsin! Kendisi bir çizer ve karakalem konusunda inanılmaz işler çıkarmış.

What do you think?

Paylaşan heymypet