Koronavirüste Şimdi De Vizon Mutasyonu Riski Ortaya Çıktı

Bilim insanları, ilk olarak 2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsün bir hayvandan insanlara bulaşmış olduğunu tahmin ediyor. Bu hayvanın da çok büyük ihtimalle yarasa olduğu düşünülüyor. Ancak ne yazık ki bir hayvanın daha insanlara koronavirüs bulaştırabileceği tespit edildi. Bu hayvan da değerli kürküyle bilinen vizon.

Vizon koronavirüs
Paylaşın

VİZON MUTASYONU TEHLİKESİ

Vizon kaynaklı koronavirüs bulaşı Danimarka’da keşfedildi. Ülkede gelişmekte olan kürk endüstrisi nedeniyle çok sayıda çiftlikte milyonlarca vizon yetiştiriliyor.

Vizonların koronavirüs ile ilişkisinin tespit edilmesi üzerine, Danimarkalı yetkililer, çiftliklerde bulunan yaklaşık 17 milyon hayvanın itlaf edileceğini duyurdu. Ancak ulusal ve uluslararası kamuoyunun yoğun tepkileri sonucu karar şimdilik rafa kaldırıldı.

VİZON KAYNAKLI KORONAVİRÜSÜN FARKI NE?

Öte yandan araştırmacılar, vizonlardan bulaşan koronavirüsün bugüne kadar bilinen koronavirüsten daha ağır semptomlara neden olmadığını ancak, hayvanlar ile insanlar arasındaki geçişlerde gen mutasyonları yaşanabildiğini belirtti. Söz konusu mutasyonların yaratabileceği en büyük tehlike, geliştirilmekte olan aşıların etkisiz hale gelmesi ve sürecin sıfırdan başlaması olabilir.

Zira günümüzde geliştirilmekte olan aşılan spike proteinini hedefleyecek şekilde geliştiriliyor. Ancak laboratuvar çalışmalarında vizon kaynaklı koronavirüsün bu aşıya, bilinen diğer koronavirüs kadar güçlü tepki göstermediği tespit edildi. Bu arada Danimarka’da 250 bin kişi, vizonlardaki mutasyonun keşfedilmesinin ardından karantinaya alındı.

VİZON GİBİ TEHDİT ALTINDA OLAN DİĞER TÜRLER

Şunu da söylememiz lazım ki koronavirüs tehdidi altında yaşayan tek tür vizonlar da değil. Hatta daha önce bilim insanları insanlarla sürekli temas halinde olan 26 türün tehdit altında olduğunu açıklamıştı.

Bunun yanı sıra bilinen ilk COVID-19 pozitif hayvanlar, New York’ta Bronx Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan beş kaplan ile üç aslandı. Nisan ayında COVID-19 semptomları sergileyen bu hayvanların hastalığı insanlardan (muhtemelen asemptomatik bir görevliden) kaptığı bildirilmişti.

Evlerde yaşayan kedilerin ve köpeklerin de insanlardan COVID-19 kapabileceği biliniyor. Hatta bu nedenle hayatını kaybeden hayvanlar bile oldu. Öte yandan köpeklerin COVID-19’u insanların ter kokusundan tespit edebilmesi de özellikle havaalanları gibi yerler için umut vadetti.

Ayrıca yine popüler bir ev hayvanı olan hamster’ların da COVID-19’a yakalanabildiği ve insanlara benzer semptomlar sergilediği biliniyor.

COVID-19 Karşısında Patili Dostunu Korumak İçin Yapman Gerekenler

Paylaşan heymypet