Vitamin Zengini Kuş Yiyecekleri İle Dostunun Sağlığını Koru

Evcil kuş dostlarımız için çeşitli yerlerden aldığın kuş yemleri dostlarımızın karnını doyurur doyurmasına. Fakat tek tip beslendiklerinden dolayı uzun vadede bazı vitaminleri eksik kalır. Bundan dolayı bazı vitamin zengini yiyecekler

vitamin zengini kuş yiyecekleri
Paylaşın

Bunu hep belirtiyoruz ama tekrar belirtelim: Kuşlar oldukça hassas bir bünyeye sahip. Bundan ötürü beslenme düzenleri, sağlıkları için önem arz ediyor. Her zaman yedikleri klasik kuş yemlerinin yanı sıra taze ve vitamin açısından zengin kuş yiyecekleri onlara resmen can suyu. Üstelik böyle küçük dokunuşlar farklı besinler yedikleri için kuş dostlarımızı mutlu da eder. Sonuçta her gün aynı şeyi yemek bir noktadan sonra sıkıcı olmaya başlar, değil mi? Madem öyle, dostumuzun keyfini yerine getirecek 4 vitamin zengini kuş yiyeceği tavsiyemiz var sana!

YEŞİLLİKLER

Vitamin zengini diyip de yeşillikleri önermemek mantıksız olurdu. Ispanak, kara lahana ve normal lahana kuş dostlarımız için harika yeşillikler. Hem vitamin açısından zenginler, hem de tam kuş dostlarımızın ağzına layık. Mesela vahşi yaşamda papağanların bu yeşilliklere dadandığını sık sık gözlemleriz. Ispanağı ele alalım. Ispanak omega 3 açısından zengin olduğu için dostlarımızın cildine ve tüylerine faydalıdır. Dememiz o ki yeşillik konusunda elini korkak alıştırma!

vitamin zengini kuş yiyecekleri

KARPUZ-KAVUN

Yaz aylarının vazgeçilmesi, karpuz! Evet şekerli bir meyve, ama kuşlara hiçbir zararı yok. Hatta ne zararı, faydalarını sayalım da gör. Lif açısından zenginler ve bu sayede kuşların sindirim sistemi için bire birler. Bir de karpuzların C vitamini almak için bire bir olduğunu düşününce, her kuş karpuz yemeli diyoruz adeta. Tabii mümkün mertebe çekirdeksiz taraflarından. Yoksa o çekirdekler dostlarımızın boğazına takılabilir, aman dikkat!

KIRMIZI MEYVELER

Kırmızı meyveleri gördün mü aklına gelmesi gereken ilk sözcük: Antioksidan. Antioksidan ne işe yarar peki? Kuşların tüy sağlığına doğrudan katkıda bulunur. Tabii bir de işin vitamin boyutu var. Örnek olarak yabanmersinini verelim. Yabanmersini hem K hem de C vitamini deposudur. O yüzden dostunu arada şımartmak istiyorsan bu leziz meyve bire bir. Yalnız dikkat, yine de aşırıdan kaçınalım, dostumuza bu meyveleri ölçülü bir şekilde verelim. Her şeyin fazlası zarar malum!

VİTAMİN ZENGİNİ KUŞ YİYECEKLERİNİN SONUNCUSU: FASULYE VE FİLİZLER

Fasulye ve filizler de her kuşun beslenmesine fayda sağlar. Protein kaynağı, leziz ve dostlarımız için yemesi baya keyifli. Eğer istersen fasulyeleri diğer meyvelerin yanında da servis edebilirsin. Yok baktın dostun fasulyeleri pek beğenmedi, filizleri deneyebilirsin! Filizleri yapmak için kuşunun yediği tohumların bir kısmını ıslak havlunun altına koy ve  pencerinin önüne ek. İlkokulda yaptığımız gibi aynı. Bir iki güne tohumlar filizlendi bile!

Bizim vitamin zengini kuş yiyeceği tavsiyelerimiz bu kadar. Peki ya chia tohumuna ne dersin? Dostun için chia tohumunu ele alan harika bir yazımız var, buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet