Veteriner Hekimlerimiz Gösterdikleri Özveriyle Göz Dolduruyor!

Mesleklerine duydukları saygıyı tüm Türkiye’ye bir kez daha gösteren veteriner hekimlerimiz, günlerdir her şeylerini seferber ederek hayvan dostlarımıza sahip çıkıyor. Ülkenin hayvanlarının işine böylesine adanmış insanlara emanet olduğu gerçeği hepimizin içine su serpmeli!

veteriner hekimlerimiz görev başında
Paylaşın

Son 5 gündür içimiz kan ağlıyor, üstelik facialar henüz bir son da bulmadı. Neyse ki veteriner hekimlerimiz var, pusulasını yaşam ve sevgiye doğrultan iyilik dolu insanlar. Bunca siyahın arasında inci gibi bembeyaz parlıyor, yangınlardan zarar gören dostlarımıza sahip çıkıyorlar. Birbirimize can olmamız, dost olmamız gereken şu günlerde ihtiyacımız olan tam da bu değil mi? Adanmışlık, sevgi, şefkat ve biraz da aidiyet belki. Bir şekilde onlara teşekkür etmek adına kahramanlıklarını herkesle paylaşalım öyleyse.

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) ile başlayalım. TVHB, yangın haberini alır almaz yangına müdahale etmek için acil durum ekipleri oluşturdu. Bu ekiplere ulaşımı kolaylaştırmak için de iki Whatsapp hattı kurdu. Ekipler sahada canla başla çalışarak onlarca hayvanı kurtarmış durumda. TVHB’nin çağrısına anında yanıt veren tüm veteriner hekimlere kocaman teşekkürler!

Yazımıza Kadıköy Belediyesi ile devam ediyoruz. Nitekim onlar da taşın altına ellerini koyarak dostlarımız için büyük sorumluluk aldılar. Yangınlar patlak verdikten hemen sonra Manavgat ve Marmaris’e destek veteriner hekim ekipleri yolladılar. Üstelik özel olarak arama kurtarma alanında uzmanlaşmış hekimlerimiz dostlarımıza yardımcı oluyor. Toplamda 17 araç ve 42 kişilik uzman ekip yanlarında battaniyeler ve erzaklar da götürdü.

Veteriner hekimlerimiz görev başında.
Veteriner hekimlerimiz görev başında. Fotoğraf: @kadikoybel.tr

VETERİNER HEKİMLERİMİZ ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDAN SEFERBER!

Şimdi ise sırada Ankara Üniversitesi var. Üniversite hocası veteriner hekimlerimiz, gözünü kırpmadan yangın yerine doğru yola koyuldu. Onlar adına mikrofon başına geçen Rektör Necdet Ünüvar, “Yardım önerisini fakültemiz sundu. Biliyorsunuz bizim bir merhamet medeniyeti çocuğu olduğumuzu söylemiştik. Hakikaten susuz ve aç kalan hayvanlar için vakıf kuracak bir ecdadın torunlarız. Bizim medeniyetimizin esası merhamettir. Orada yaralanan insanın ve hayvanın tedavi edilmesi, onların ellerinden tutulması, ayağa kaldırılması bizim için en şerefli ve kutsal görevdir.“ dedi.

Son olarak Konya’ya uğrayacağız. Konya Büyükşehir Belediyesi Canbulan isimli acil müdahale aracı ile Manavgat’a yardıma koştu. Üstelik tam teçhizatlı bu araçta yok yok! Defibrilatör cihazı, oksijen vakum sistemi, mekanik ventilasyon ve aspirasyon cihazı, yoğun bakım kuvözü, hasta başı monitörü…

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Yangında yaralanan dilsiz canlıların tedavisi için Canbulan aracımız ve veteriner arkadaşlarımız yangın bölgesinde hizmet veriyor. Yaraları hep birlikte saracağız inşaallah.” mesajını paylaştı.

İşte tüm Türkiye’den veteriner hekimlerimiz canlarımız yitip gitmesin diye böylesine özverili bir mücadele veriyor. Hep söylüyoruz ama yine hatırlatalım: veteriner hekimlerimiz olmazsa biz hayvanseverler ne yapardık?

Bu arada tekrar çağrı yapalım: Dostlarımız ve doğa adına HAYTAP ve TEMA’ya destek ol! Detaylara buradan ulaşabilirsin.

Paylaşan heymypet