Tüy Dökmeyen Köpek Türleri

Patili dostlarımızı ne kadar seviyorsak sevelim tüy dökme konusunda hepimiz biraz hassasız. Ancak, bazı türler var ki ya çok az tüy döküyor ya da hiç tüy dökmüyor? Peki bu türler hangileri? Haydi birlikte tüy dökmeyen köpek türlerini öğrenelim!

tüy dökmeyen köpek
Paylaşın

 

 

Herhangi bir köpek sahibine, en yakın arkadaşları ile bir evi paylaşmanın bir dezavantajını sorun ve muhtemelen mobilya, zemin ve giysilerde toplanan tüm köpek kılı olduğunu söyleyeceklerdir. Pek çok köpek sever için tüy dökmek, evcil hayvan sahibi olmanın tüm olumlu yönlerinin değiş tokuşunun sadece bir parçası. Ancak evcil hayvan kepeği alerjileri önemli ölçüde şiddetlendirebilir ve bu nedenle bazı insanlar evlerine köpek eklemekten kaçınırlar. Çoğu köpek tüy dökmesine rağmen, bazı türler çok az tüy döker ve bazıları ise hiç tüy dökmez.

Tüy Dökmeyen Köpek Türleri Hangileri

tüy dökmeyen köpek1. Schnauzers

Schnauzer, akıllı, zıplayan bir köpek türü. Schnauzer’in dökülme eksikliği, ayırt edici iki katmanlı katlarından gelir. Eşsiz şekli ve sadakat itibarı ile, hangi büyüklükte köpek peşinde olursan ol, bir Schnauzer, tüy dökmeyen ihtiyaçlarının cevabı olabilir.

Bununla birlikte, Schnauzer’lar düzenli taranma gerektirir ve onların bıyıklarını da düzelttiğinden emin olmalısın.

tüy dökmeyen köpek

2. Kaniş

Farklı saç kesimleriyle tanınan kanişler aslında sadık, zeki köpeklerdir. Ayırt edici bukleleri, dökülmedikleri anlamına gelir. Ancak, Schnauzer türü gibi saçlarının kontrolden çıkmasını önlemek için düzenli kesmen gerek. 

Kaniş paltoları o kadar tüy dökmez ki, diğer köpeklerle birlikte yetiştirilirlerse, tipik olarak bu köpek de hipoalerjenik olacaktır.

tüy dökmeyen köpek3. Scottish Terrier

Genel olarak, teriyerlerin tipik olarak tüylü paltoları var. Bu da diğer köpek türlerine göre dökülmeye daha az eğilimli oldukları anlamına gelir. Scottish Teriyer inatçı, kararlı ve çok sadık bir köpektir. Büyük, sivri kulakları olan güzel suratları ve paltolarının yılda sadece iki kez kesilmesi gerekir.

tüy dökmeyen köpek

4. Brussels Griffon

Schnauzer veya Scottish Terrier’e benzeyen sırım gibi tüyleri olan bu küçük köpek, kişilik özellikleriyle ön planda olan bir tür. Bir Ewok’a esrarengiz bir benzerlik taşıyan Brussels Griffon, sizinle her yere gitmek isteyecek, arkadaş canlısı ve son derece sosyal bir köpektir.

tüy dökmeyen köpek

5. Whippet

Biraz daha büyük bir köpek arıyorsanız, bir Whippet’a bakmak isteyebilirsin. Bu tatlı huylu köpekler, çok hızlı oldukları kadar, uysal ve zeki olmalarıyla da bilinirler. Dökülmelerine gelince, kısa ve ipeksi tüyleri çok az taranma gerektirir ve nadiren dökülürler. İhtiyaç duydukları tek şey, güzel kokmalarını ve inatçı kirleri temizlemelerini sağlamak için ara sıra tüylerinin silinmesi.

tüy dökmeyen köpek

6. Puli

Bu Macar çoban köpeği cinsi oldukça nadir. Ancak onlara ayak uydurabilen sahipleri için hareketli, aktif arkadaşlar edinirler. Yaramaz ve yüksek ruhlu bir köpek, çok nadiren tüylerini dökerler. Bununla birlikte, bu muhteşem buklelerle, tımarları oldukça fazla bakım gerektirir, bu nedenle paltolarını çok kısa kesmek oldukça yaygındır.

tüy dökmeyen köpek7. Saluki

Zarif Saluki, Mısır’ın kraliyet köpeği ve kulakları ile kuyruğu etrafında daha uzun tüylü bir ceket ile çok kısa bir ceketi vardır. Başlangıçta bir av köpeği olan bu cins, sahipleriyle çok güçlü bir bağ kurmalarına rağmen, bağımsız ve neredeyse mesafeli olmalarıyla ünlüdür. Whippet gibi, paltolarının tipik olarak biraz hafif silinmesi gerekir.

tüy dökmeyen köpek8. Goldendoodle

Golden Retriever ve Fino köpeği karışımı olan Goldendoodle, küçük çocuklu aileler için harika, neşeli ve aktif bir köpektir. Paltoları düzenli kırpma gerektirir; ancak, bir Retriever yerine bir fino köpeği kürküne sahiptirler. Bu yüzden nadiren tüy dökerler. Bir hizmet köpeğine ihtiyacı olan biri varsa, Goldendoodle da harika bir seçenektir. Özellikle alerjileri varsa ve bir Retriever’dan daha az tüy döken bir köpeğe ihtiyaçları varsa…

tüy dökmeyen köpek

9. Scottish Deerhound

Scottish Deerhound nazik devlerdir ve uzun, sırım gibi tüyleri sayesinde nadiren tüy dökerler. Paltolarında herhangi bir paslanma olmadığından emin olmak için haftalık olarak fırçalanmaları gerekse de, bu evde yapılabilecek bir şeydir. Sessiz, uysal ve sadık; bu köpekler mükemmel bir arkadaştır ve uzun yürüyüşleri severler.

tüy dökmeyen köpek10. Komondor

Yerli kardeşi Puli gibi bir başka Macar köpeği olan Komondor’un, neredeyse hiç dökülmeyen muhteşem, kıvırcık tüyleri var. Macar Çoban Köpekleri olarak da bilinen bu köpekler, çiftlik hayvanlarını korumak için yetiştirildi. Bugün, bu koruyucu, zeki köpekler mükemmel birer arkadaş ve bekçi köpeğidir. Bir Komondor’un kalın ceketi zarif ve matlaşmasını önlemek için bunların çözülmesi gerekir.

Paylaşan heymypet