Tavşanların Tüyleri Nasıl Taranır? Taranmazsa Ne Olur?

Tavşanların yumuşacık tüyleri onların şirinliğine şirinlik katmıyor mu? O tüylere iyi bakmak, kemirgen dostlarımızın sağlığı için çok önemli. O yüzden en iyisi, tüylerin bakımına dair bilgi edinmek bizce!

Paylaşın

Tavşanların tüyleri, dişlerinden sonra en belirgin özellikleri. Ne kadar farklı renk ve dokularda olursa olsun! Bu yüzden tavşan ebeveynlerinin o tüylere nasıl bakması gerektiğini bilmesi lazım. Biz de bu yazıyı sana yardımcı olması için kaleme aldık!

Tavşan dostlarımızın kendini tarama huyu var aslında. Fakat arada bir yardıma da hayır demezler! Genellikle banyo yapmaya ihtiyaç duymuyor tavşanlar. O yüzden sadece tarayarak, tüylerinin sağlığını olumlu yönde etkileyip yumakların önüne geçebiliriz. Aynı zamanda tırnak kesimi de dostlarımız için önemli. Peki tavşanların tüyleri hangi sıklıkla taranmalı?

Kemirgen dostumuzu haftada bir tararsan iyi olur. Tüy dökme zamanlarında ise daha sık -mesela her gün taramak fayda sağlar. Tabi şunu da unutmamak gerek: dostlarımızın derisi çok hassas. Bu yüzden onlar için özel taraklar kullanmak ve olabildiğince dikkatli davranmak önemli.

Eğer kemirgen dostunun tüyleri yumak olduysa, onları hızlıca tespit edip çözmen gerek. Yoksa tüyler dostumuzun canını çok acıtır. Ama kocaman dikkat! Yanlışlıkla tavşanının derisini kesebilirsin. O yüzden lütfen makasla tüyleri kesmek yerine, tarakla çöz. Tabi bu biraz zaman alır. Ama kemirgen dostunun mutluluğu ve sağlığına değer.

tavşanların tüyleri nasıl taranır

TAVŞALARIN TÜYLERİ BANYO YAPMAKTAN ZARAR GÖRÜR MÜ?

Dediğimiz gibi, tavşanların aslında banyoya pek ihtiyacı yok. Çünkü biraz stresli bir süreç banyo onlar için. Bundan dolayı en iyisi, kirli noktalara “bölgesel temizlik” uygulamak. Aynı zamanda unutmayalım ki dostumuz ıslandıktan sonra tüylerinin kuruması uzun sürer. Hastalanmaması için hızlıca tüylerini kurut. Bunun için saç kurutma makinesi kullanabilirsin. Ama en sıcak seviyede kullanma, nitekim dostlarımız rahatsız olabilir.

Son olarak, tırnak kesme alışkanlığı edinsen iyi olur. Tavşanların tüyleri taranırken, tırnaklarını da kesebilirsin. Çünkü tırnaklar çok uzarsa, kemirgen dostumuzun yürümesine engel olur. Aynı zamanda dostumuzu tutmak için bir arkadaşından yardım alabilirsin!

Böylelikle tavşanların tüyleri ve genel bakımları ile ilgili genel bir çerçeve çizdik. Bir yandan da tüy yumaklarına da değinmiş olduk. Bu yumaklar, kemirgen dostlarımızın sağlığı için çok önemli. O yüzden onlara daha detaylı değindiğimiz yazımızı buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet