Tavşanların Ömrü Ne Kadardır? Tavşanlar Kaç Yıl Yaşar?

Tavşanlar özellikle çocuklu aileler için en popüler ev hayvanlarından biri. Ancak bu tür hayvanları sahiplenirken, onların da birer can olduklarını, sıkılınca bir köşeye atılabilecek oyuncaklar olmadıklarını, yıllarca sizinle yaşayacaklarını akıldan çıkarmamak gerekiyor. Peki tavşanların ömrü kaç yıldır? İşte cevabı…

Tavşanların Ömrü Ne Kadardır
Paylaşın

“Tavşanların ömrü kaç yıldır?” sorusunun cevabı bakım, beslenme ve sağlık koşullarına göre değişebilir elbette. Ancak genel olarak evlerde iyi koşullarda yaşayan tavşanların ömürlerinin son yıllarda uzadığını söyleyebiliriz.

Evlerde yaşayan demişken, evcil tavşanlar doğada yaşayan tavşanlardan farklı bir türdür. Ev tavşanları Oryctolagus cuniculus türüne, vahşi tavşanlar ise Lepus sylvaticus türüne mensuptur. Ancak bu iki türün birbirine uzak akraba olduğunu söyleyebiliriz.

Bir ev tavşanının ortalama ömrü 8 ila 14 yıldır. Bazı cinsler diğerlerine göre daha uzun yaşarlar. Tavşanlarda da tıpkı köpeklerde olduğu gibi minyatür ya da cüce denen cinslerin büyük cinslere göre daha uzun yaşadığını ve 2 basamaklı yaşları gördüklerini söyleyebiliriz.

BESLENME VE TAVŞANLARIN ÖMRÜ

Tüm hayvanlar gibi tavşanların da spesifik beslenme ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçların karşılanması tavşanların ömrünü belirleyen en önemli faktörlerdendir. Yeterli vitamin, mineral, lif ve diğer besin maddelerini içeren bir diyet, tavşanının sağlıklı ve dolayısıyla uzun ömürlü olması anlamına gelir.

Tavşanın için özel pelet yemlerin yanı sıra, saman ve sebzelerden oluşan bir beslenme düzeni kurmalısın. Ayrıca ödül mamalarını ve meyveleri de ara sıra verebilirsin. Ancak tüm bu unsurların dengeli olmasına dikkat etmelisin. Sadece pelet yemler vitamin ve mineraller açısından yetersiz kalabilir.

Tavşanların Ömrü Ne Kadardır?

SAĞLIK VE TAVŞANLARIN ÖMRÜ

Tavşanının sağlığını belirleyen beslenme dışında faktörler de vardır. Tavşanlar hastalanabilirler ya da parazit kapabilirler. Tavşanına dokunmadan önce ve sonra ellerini mutlaka yıkaman ve düzenli kafes temizliği yapmak, tavşanının sağlığı için en temel koşullardandır. Düzenli veteriner ziyaretlerini de ihmal etmemelisin.

Ayrıca kısırlaştırıldıklarında tavşanların ömrü uzar. Dişilerde meme ve yumurtalık, erkeklerde ise testis kanseri ihtimali yüksektir. Kısırlaştırma kanser riskini büyük oranda düşürerek tavşanının ömrünü uzatır.

YAŞAM BİÇİMİ VE TAVŞANLARIN ÖMRÜ

Tavşanların sağlıklı bir hayat yaşamak için geniş bir yaşam alanına ve bol miktarda zihin jimnastiğine ihtiyacı vardır. Maalesef birçok kişi tavşanların kafeslerinde mutlu olduğunu düşünür. Ancak tavşanların kendilerine ait bir odaya, oyuncaklara, çiğneyebilecekleri şeylere ihtiyaçları vardır. Tavşanına yeterli alan ve eğlence sağlamazsan, istemeden de olsa ömrünün kısalmasına neden olursun.

Ayrıca tavşanına sakin bir yuva sunman da uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Çok fazla stres, tavşanının ölümüne yol açabilir. Bir kedi ya da köpeğin musallat olması, bir çocuğun sıkıca kavraması ya da yaralanma, tavşanının şoka girip ölmesine yol açabilir.

Tavşanının İştahı Neden Kaçtı?

Paylaşan heymypet