Tavşanlar Artık Zıplamak Yerine Amuda Kalkarak Yürüyor!

Biraz düşündüğümüzde zıplamak, bir yerden bir yere varmak için anatomik olarak çok daha hızlı ve mantıklı bir çözüm. Yani en azından bizim fikrimiz bu yönde. Fakat anlaşılan o ki kemirgen dostlarımızın bu konuda başka fikirleri var!

tavşanlar artık böyle mi hareket edecek?
Fotoğraf: Samuel Boucher
Paylaşın

Zıp zıp zıplamak, tavşan dostlarımızla o kadar bütünleşen bir davranış ki! Amuda kalkarak yürüyen bir tavşan görürsek, doğal olarak şok oluruz. Hele ki bilim insanları çıkıp da “tavşanlar artık böyle hareket ediyor” derse… Bu cümleyi duyan herkesin mantıklı bir açıklamaya ihtiyacı var. Neyse ki cümleyi kuran kişiler bilim insanı. Bu ilginç durumu araştırıp anlayabileceğimiz bir şekilde bizlere açıklamışlar.

İlk olarak şunu belirtelim, her tavşan türü bu şekilde davranmıyor. Bizim bildiğimiz türlerin büyük bir kısmı, hala zıplayarak yol katediyorlar. Ancak evcil tavşan türlerinden “sauteur d’Alfort” baya bildiğimiz amuda kalkarak ön ayakları üzerinde yürüyor. Bilim insanlarına göre bunun sebebi ise genetik bir tuhaflık! Yani dostlarımızın kaslarını etkileyen genler, beklenmedik bir şekilde çalışıyor. Belki de garip bir mutasyondan bahsediyoruz!

İşin ilginç yanı ise, bu genetik tuhaflık sadece tavşan dostlarımızda açığa çıkmamış. Bir diğer kemirgen dostumuz da bu genlerden muzdarip: fareler. Araştırmalarını yıllardır farelerin bu ilginç davranışına yönlendiren Stephanie Koch, “Farelerin neden amuda kalktığını 4 yıldır araştırıyorum. Şimdi bu kervana tavşanlar da katıldı! Gerçekten inanılmaz!” dedi.

BU TAVŞANLAR ARTIK HEP BÖYLE Mİ HAREKET EDECEK?

Bu sorunun yanıtına gelmeden önce, işin bilimsel kısmından biraz daha devam edelim. Çünkü tavşanların bu davranışı neden sergilediğini anlamamız oldukça önemli. Bu sayede insanlardaki hareket etme genini ve davranışını da daha iyi anlayabiliriz gibi gözüküyor!

Dönelim tavşanlara. Kemirgen dostlarımız zıplamak için kaslarını belirli bir şekilde koordine etmesi lazım. Bahsettiğimiz mutasyon, bu koordinasyonu sağlayan gende açığa çıkmış. Bu genin bir benzeri bizde de var ve vücudumuzun birlikte hareket etmesini sağlıyor. Mesela Usain Bolt’un kasları, benzersiz bir uyum içerisinde hareket ediyor. Eğer tavşanların amuda kalkmalarına yol açan gen çözülürse, insanların kas koordinasyonu da daha iyi bir noktaya gelebilir.

Bilim insanlarının şimdilik yanıt veremediği şöyle bir soru da var: diğer tavşanlar da bu mutasyona uğrayacak mı? Gelecekte tüm tavşanlar artık amuda kalkarak mı yürüyecek? Muhtemelen bu soruların yanıtını ancak zaman verebilir.

Çok haberdar olmasak da, tavşanların oldukça ilginç ve büyülü bir evreni var. Mesela geceleri parıl parıl parlayan tavşanlar olduğunu biliyor muydun? Bu görüntü şölenini kaçırmak istemiyorsan, yazımızı buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet