Taurin Nedir Ve Kediler İçin Neden Önemlidir?

Kedi sahiplerinin en merak ettiği konuların başında gelen Taurin nedir? Kediler taurine neden ihtiyaç duyar? Taurin eksikliği nelere yol açar? Bunlar gibi pek çok sorunun yanıtları bu yazımızda…

kedi-

TAURİN VE KEDİLER

Taurin hayvanların kardiyovasküler ve sinir sistemlerinin, kas ve retinalarının iyi çalışması için büyük önem taşıyan bir amino asit. Kalpteki kasları güçlendirici yapıya sahiptir. Kalp kaslarını güçlendirdiğinden, kalbin çalışmasına da destek olur. Bir kedide veya herhangi bir hayvanda taurin eksikliği varsa, kalp ritminde düzensizlikler ortaya çıkabilir. İskelet kasları zayıflar, bu da fiziksel aktivitede ve güçte ciddi bir azalmaya neden olabilir.

Taurin ayrıca beyne giden sinyallerin iletimini düzenlemede rol oynar. Beyin nöronlarının aktivitelerindeki azalma, kaygılı veya agresif hayvanların kaygı ve stresini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücudu toksik maddelerden arındıcı antioksidan etkisi ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması ve karaciğerde yağ birikimini azaltması da taurinin bilinen diğer önemli özelliklerinden.

Kediler, amino asit sisteini taurine dönüştürmek için kullanılan enzim sistein dioksijenazından yoksundur. Çoğu memelide, bu enzimatik reaksiyon pankreasta meydana gelir ve hayvan tamamen taurinden yoksun bir diyetle beslenmiş olsa bile vücuda taurin sağlayabilir. Yine de, herhangi bir hayvana yeterli miktarda taurin içeren bir diyet beslenmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, kediler dışındaki hayvanlarda taurin üretiminin genetik ve yaş gibi bir dizi faktörle sınırlı olabilmesidir.

Kediler yeterli miktarda taurin alamazlarsa, başta ciddi belirtiler gözlenmese de zamanla bu eksiklikten kaynaklı problemler gözle görülür hale gelecektir. Çünkü hafif semptomlarla başlayan eksiklik ilerleyen süreçte uyuşukluk, güç eksikliği ve görme bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterecektir ve zamanında tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan sorunlara yol açacaktır. Mesela taurin eksikliğinin işaretlerinden biri retina bozulması. Müdahale edilmediği takdirde körlüğe yol açabilir. 

 

Örneğin kedinin hareketleri son zamanlarda yavaşladıysa, atlayıp zıplamayı bıraktıysa ya da  nesneleri tanıma güçlüğü çekiyorsa muhtemelen ilk başta bunu artık yaşlandığına yoracaksındır. Ancak uyaralım, sebebi yaşlılık değil, taurin eksikliği olabilir. Kedinin fiziksel aktivitesinde ya da görme yeteneğinde gözle görülür bir zayıflama varsa vakit kaybetmeden veterinerine danışmanı öneririz.

Hangi besinlerin Taurin içerdiğini merak ediyorsan ilgili yazımızı buradan okuyabilirsin.

 

What do you think?

Paylaşan heymypet