Sonbaharda Evcil Hayvanın İçin Güvenlik İpuçları

Zehirli bitkiler, tehlikeli dekor, sinsi sesler. Sonbaharda evcil hayvanını bu mevsimsel tuzaklardan nasıl koruyacağını öğren

Paylaşın

İster takvimdeki bir tarih, ister sıcaklıkta bir düşüş, ister doğanın yeşilden altın rengine dönüşmesi olsun, hepimiz yaza veda etmenin ve yeni bir mevsimi kucaklamanın zamanının geldiğini biliyoruz. Ancak balkabağı baharatlı bir latte’ye dalmadan veya en rahat süveterini giymeden önce, sonbaharı evcil hayvanının bakış açısından incelemek için biraz zaman ayırmaya değer. Ne de olsa, evcil hayvanlarımız bizimle birlikte eğlenemiyorsa, sonbaharın tadını çıkarmanın ne anlamı var ki?

Den Herder Veteriner Hastanesi’nden Alicen Tracey’e ve sertifikalı kedi davranış danışmanı Amelia Wieber’e göre, sana ve evcil hayvanına sezondan en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olacak 10 sonbahar evcil hayvan güvenlik ipucu.

1.Pire ve Kenelerden Uzak Durun

Tracey, pire ve kene önlemenin yıl boyunca süren bir çaba olduğunu söylüyor. Çünkü son araştırmalar kenelerin kış aylarında düşündüğünden daha aktif olduğunu gösteriyor. Sıcaklıklar donma noktasının üzerinde olduğu ve zemin donmadığı veya karla kaplı olmadığı sürece keneler aktif kalıyor.

Lyme hastalığını bulaştıran siyah bacaklı kene gibi bazı keneler özellikle sonbaharda aktiftir. Ayrıca Tracey, dış parazitlerin havalar soğuduğunda evlere girmeyi çok sevdiklerini de ekliyor.

2.Kalp Kurtları Sorunu

Pire ve kene önlemede olduğu gibi, sonbahar evcil hayvanını kalp solucanlarından korumayı durdurmanın zamanı değil. Aslında evcil hayvanındaki herhangi bir mikrofilaria’yı (kalp kurdu larvaları) son 30 gün içinde öldürerek çalışır. Bu larvalar sivrisinekler tarafından bulaşıyor. Yılın son sivrisineklerinin ne zaman öleceğini tahmin edemediğimiz için, kalp kurdu korumasına ne zaman ara vermenin güvenli olduğunu da söyleyemeyiz.

Kalp kurdu hastalığının potansiyel olarak ölümcül olduğunu göz önünde bulundurarak, yıl boyunca korunma, evcil hayvanının güvenliğini sağlamanın kolay ve uygun maliyetli bir yoludur. Ayrıca bir bonus olarak, kalp kurdu önleyicilerin çoğu evcil hayvanını kancalı kurtlar ve yuvarlak kurtlar gibi sonbahar aylarında da aktif kalan diğer solucanlara karşı da korur.

3.Okula Dönüş Sıkıntısını Ortadan Kaldır

Değişim, evcil hayvanların da dahil olmak üzere herkes için zordur. Tam da köpeğin veya kedin bütün gün birlikte olmaya alıştığında, her gün ev tekrar boşalır ve sessizleşir. Ayrılmadan önce ve mümkünse eve döndüğünde evcil hayvanınla oynamaya ve bağ kurmaya zaman ayırarak geçişi yumuşat. Bazı yiyecek bulmaca oyuncaklarına yatırım yapmak, herkes dışarıdayken evcil hayvanının meşgul olmasına yardımcı olabilir.

Bu ekstra dikkatlere rağmen, evcil hayvanın hala uyum sağlamada sorun yaşayabilir. Kedilerin ayrılık sıkıntısının belirtileri arasında, kedi panikliyormuş ve evin etrafında koşuşturuyormuş gibi devrilmiş nesneler, evin kirlenmesi ve komşularından kedinin sesinin çok çıktığına dair şikayetler sayılabilir. Benzer şekilde sıkıntılı köpekler, normalden daha fazla havlar veya ulur, içeriye idrarını yapabilir, dışkılayabilir ve uygun olmayan eşyaları (yeni kanepen gibi) çiğneyebilir veya çizebilir. Evcil hayvanının ayrılık kaygısından muzdarip olduğundan şüpheleniyorsan, veterinerinden, veteriner davranış uzmanından veya sertifikalı bir davranış danışmanından yardım iste. Bu zorlu rahatsızlıkta sana ve evcil hayvanına yardımcı olmak için genellikle bir ekip olarak çalışacaklardır.

4. Güz Dekorlarına Dikkat

Pinterest’e layık bir sonbahar ön verandasını hayal et. Her şekil ve büyüklükte üst üste yığılmış kabaklar, kokulu samanlar, kasımpatıları… Elbette gözler için bir şölen, ama evcil hayvanın için çok fazla değil.

Ne yazık ki, kasımpatılar kusma, ishal, aşırı tükürük, cilt iltihabı ve koordinasyon kaybına neden olma potansiyeli olan köpekler ve kediler için toksiktir. Kabaklar, su kabakları ve saman teknik olarak toksik olmasa da yine de sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle yapacağın en güvenli şey, evcil hayvanını bu tarz süsleme dekorlarından uzak tutmak olacaktır.

5. Cadılar Bayramı Kostümlerine Dikkat Et

Evcil hayvanların kostümler içinde sevimli göründüğü inkar edilemez. Her şeyden önce, evcil hayvanının hava yolunu kısıtlamayan ve boğulma tehlikesi olmayan bir kostüm seçmek önemlidir. Örneğin, buldog gibi köpek ırklarının, solunum sorunları riskinin artması nedeniyle nefeslerini kısıtlayan veya yüzlerini kapatan herhangi bir kostümü tercih etmemelisin. Benzer şekilde, bir Laboratuar kostümü giydirmemelisin. Evcil hayvanın için atıştırmalık olabilecek sarkık parçalı kıyafetler de tercih etmemelisin.

Ancak, güvenliğin konforla eş anlamlı olmadığını belirtmekte fayda var. Evcil hayvanının tercihlerine ve duygularına saygı duyman önemlidir. Eğer evcil hayvanın ona giydirmek istediğin kostümden korkuyorsa zorlamamalısın.

Bir kedi için kostüm giymek genellikle çok korkutucu ve streslidir. Hareketleri kısıtlanabilir, bu da düz bir ceket giymiş gibi hissetmelerine neden olabilir. Bu yüzden sık sık stresli bir şekilde donarlar. Bir amaca hizmet etmediğinden ve hatta bir kediciğin gereksiz strese girmesine neden olabileceğinden (ki bu da sağlık sorunları ve davranış bozuklukları demektir), önerilmemektedir.

Durum buysa, bir güvenlik ipucu daha sunalım: Evcil hayvanına kostüm giydirdikten sonra onu daima denetle. Yukarıdaki potansiyel tehlikelere ek olarak, kostümler evcil hayvanının ortamındaki eşyalara kolayca takılabilir veya dolanabilir.

6.Perili Ev Tehlikelerini Ortadan Kaldır

Evini ürkütücü bir mevsim merkezine dönüştürmeden önce, dekoruna evcil hayvanının gözünden bak. Şenlikli flamalar, sevimli plastik balkabakları, ışıltılı örümcek ağları ve parlayan kağıt fenerler görsen de, evcil hayvanının hepsini tek bir sorunlu kategoride toplaması olasıdır: çiğneme oyuncakları.

Süslemeler evcil hayvanlara özel yapılmadığından (zehirli yapıştırıcılar veya boyalar) evcil hayvanın için zararlı olabilir. Parçalar zehirli olmasa bile yutulduğunda hayati tehlike arz eden bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Çözüm? Bir köpeğin varsa, süslerini onların erişemeyeceği bir yerde tut. Bir kedin varsa, bunu evinin içerisinde gerçekleştirmek daha zordur. Bu nedenle, perili ev dekorunu evinin dışına odaklamanı tavsiye ederiz.

7.Mikroçip İçin Zaman Ayır

Tracey, tüm evcil hayvanların mikroçiplenmesini şiddetle tavsiye ediyor. “Kedim zaten evden dışarı çıkmıyor, çip takılmasına gerek yok” diye düşünmemelisin. Tracey, özellikle bu grup için prosedürü önerdiğini ve mikroçiplemenin yılın bu zamanında özellikle çok önemli olduğunu söylüyor.

Genellikle dışarıda gezinmeyen ev kedileri, yanlışlıkla kaçarlarsa eve dönüş yolunu bulmakta zorlanabilirler.

8.Hava Durumunu İzle

Çoğu köpek ve kedinin yerleşik kürk mantoları olsa da, soğuğa karşı dayanıklı değildirler. Nerede yaşadığına bağlı olarak, sonbahar çok soğuk olabilir. Ama evcil hayvanlar için ne kadar soğuk çok soğuk? Köpeklerin boyutu, şekli, kürkü ve vücut durumu çok farklı olduğu için, sahiplerinin endişelenmesi gereken kesin sıcaklığı belirlemek zordur. Ancak genel olarak, küçük köpekler için 4 santigrat derece düşük ve büyük köpekler için 1 santigrat derece düşük sıcaklıklar, evcil hayvanının dışarıda ne kadar rahat olduğunu düşünmeye başlamak için bir işaret olmalıdır.

Boyutları göz önüne alındığında, kediler için sıcaklık eşiği daha da yüksek ayarlanmalıdır. Donma konusunda endişe duyduğun tüm koşullar evcil hayvanın için de geçerli olmalı ve buna göre patik , ceket veya diğer koruyucu giysiler uygulanmalıdır.

9.Evcil Hayvanınla Yürüyüşünü Güvenli Hale Getir

Köpeğini sonbaharda koşuya veya yürüyüşe çıkarmak yeni zorluklar sunar. Yeni başlayanlar için, gün içinde daha az saat güneş ışığı olduğu için, gezilerinden en az birinin karanlıkta olması muhtemeldir. Mümkünse yürüyüşlerin için iyi aydınlatılmış bir alan seç, kendine ve yavrularına yansıtıcı giysiler giydirdiğinden emin ol. Köpeğini her zaman tasmalı tut. Ön farlar da görünürlüğü artırmak için kullanışlıdır.

Ek olarak, nerede yaşadığına ve köpeğinle nerede egzersiz yaptığına bağlı olarak, potansiyel olarak toksik sonbahar florasına dikkat etmen gerekebilir:

Elmalar: Genellikle köpek ve kedilerin yemesi güvenlidir. Tohumlar çok az miktarda siyanür içerir. Siyanür toksisitesi nadir olmakla birlikte, evcil hayvanlar elma parçalarını yedikten sonra ishal ve kusma yaşayabilir. Ayrıca yerde mayalanmaya bırakılmış bozuk elmaları yemeye çalışan köpekler alkol zehirlenmesi riski altındadır.

Meşe Palamudu: Köpekler ve kedilerin uzun vadeli hasara neden olacak kadar meşe palamudu yemeleri pek olası olmasa da, bu tohumlar yüksek konsantrasyonlarda tanen içeriyor. Yutulduğunda, bu tanenler kusma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlara neden olabilir.

Mantarlar: Yabani mantarlar yanıltıcıdır. Bazıları zararsızdır. Birçoğu mide rahatsızlığına neden olur. Bazıları ölüm dahil ciddi, uzun vadeli hasara neden olabilir. Bu nedenle, en güvenli hareket şekli, evcil hayvanının yolunu taze mantarlar için düzenli olarak kontrol etmektir.

Paylaşan heymypet