Sen Köpeğini Besliyorsun, Peki Köpeğin Seni Besler Miydi?

Evet doğru okudun, acaba olası bir senaryoda köpeğin sana yemek verir miydi yoksa bundan imtina mı ederdi? Bu konuyu ele alan oldukça ilginç bir araştırmayı seninle paylaşmak için kaleme aldık. Şimdiden iyi okumalar!

Sen köpeğini besliyorsun
Paylaşın

Soru aslında gayet açık ve net. Evet köpeğinin sana olan sevgisini fark etmemek mümkün değil. Ancak konu yemek olduğunda dostlarımızın ne denli açgözlü oldukları da bir gerçek. Hal böyleyken ‘sen köpeğini besliyorsun fakat ya o seni besler miydi acaba?’ sorusu ansızın aklımıza geliverdi. Neyse ki bilim insanları bu konuyla ilgili ilginç bir araştırma yürüttü ki sorunun yanıtını alabiliyoruz!

Viyana Veterinerlik Fakültesi üyesi Jim McGetrick: “Köpeklerin diğer köpeklerle karşılıklı yardımlaşma prensipine bağlı kaldığını biliyoruz. Bunu anlamak için ‘sen benim sırtımı kaşı, ben de senin’ mantığını aklımıza getirmek yeterli. Hayvanlar ve insanların evriminde bu yaklaşım büyük rol oynadı. Bağlantılı olarak önceki araştırmalarımızda köpeklerin yardım gördüğü takdirde başkalarına da yardım ettiğini bulguladık. Fakat konu insanlar olunca işler biraz değişiyormuş.” dedi.

SEN KÖPEĞİNİ BESLİYORSUN DİYE O DA SENİ BESLEMEK ZORUNDA MI?

Tahir ile Zühre gibi, sen elmayı seviyorsun diye elma da seni sevmek zorunda mı? Araştırmanın adımlarını inceleyip sorunun yanıtını alalım madem.

Araştırmacılar köpeklere ilk önce butona bastıkları takdirde mama veren bir mekanizmanın çalışma prensibini öğrettiler. Böylelikle köpekler butonla mamayı birbiriyle eşleştirdi. Sonra da iki grup insan dostlarımıza yaklaştı. İlk grup butona basarak onlara mama verdi ancak ikinci grup, hiçbir davranışta bulunmadı.

Deneyin ikinci aşamasında ise dostlarımız, onlara mama veren insanlarla vakit geçirdiler. Burada araştırmacılar tanıdıklık faktörü nasıl bir rol oynuyor, onu test etmek istediler. Peki ya sonuç?

Köpekler hiçbir senaryoda onlara mama veren insanlara kendi mamalarından teklif etmedi.

McGetrick, “Köpekler deneyin hiçbir alternatifinde insanlara mama teklif etmedi. Onlarla vakit geçirip sevseler bile mamalarını kendilerine sakladılar. Diğer köpeklere mama verdikleri araştırmaları düşündüğümüzde bu sonuca şaşırdık. Bununla ilgili fikir yürüttüğümüzde bazı mantıklı çıkarımlarda bulunabiliyoruz. Mesela köpek dostlarımız sosyal yaşantılarında insanlara mama vermeye hiç alışkın değiller. O yüzden bu, akıllarına hiç gelmedi muhtemelen. Bir diğer fikir ise, bu deneydeki senaryonun köpekler için fazla karmaşık olduğu yönünde. Belki de köpekler mama almayı butona basarak mama vermekle eşleştiremediler. Yani mevzuyu anlamamış da olabilirler.” dedi.
Son olarak, bu araştırmaya katılan insanlarla köpeklerin arasındaki ilişkinin büyük bir önemi olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani sen köpeğini besliyorsun diye aslında o da seni besleyebilir. Sonuçta biraz vakit geçirdikleri o yabancılara değil de daha yakından tanıdıkları insanlara mama verme ihtimalleri daha yüksek. Yine de insanlarla mama paylaşma konusunda dostlarımız çekingen bir tavır sergiliyor, bu da bir gerçek!

Paylaşan heymypet