Rottweiler Özellikleri

Paylaşın

Rottweiler

DİĞER ADLARI


RENKLERİ


ÇIKIŞ YERİ


ÇIKIŞ TARİHİ


FAMİLYA

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Rottweiler Özellikleri Nelerdir ?

Rottweiler köpek ırkı, dünyada bilinen en eski köpek ırklarından. Kökenlerinin Roma İmparatorluğu’na, 1. yüzyıla kadar dayandığı düşünülüyor. Rottweiler o yıllarda koyun sürülerini gütme ve koyunlara, insanlara bekçilik yapma görevlerini üstlenirdi. Genel olarak oldukça iyi huylu, hatta uysal sayılabilecek köpeklerdir. En önemli özelliklerden biri de çocuklarla iyi anlaşmaları, oldukça uysal, sadık ve itaatkar oluşlarıdır. Rottwiler fiziksel olarak oldukça iri yapılı bir köpektir. Sarkık yanakları, düşük kulakları yüzüne oldukça sevimli bir hava verir. Yine de sert bakışları, koyu rengi ve güçlü duran yapısı kimilerine korkutucu gelebilir. Bir başka avantajlı tarafı ise zaten çok kısa tüylü olduklarından tüy dökme problemleri olmayışıdır. Kaslı yapıları sayesinde oldukça çevik köpeklerdir. Bu sebeple de harekete ve düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Akıllı hayvanlardır. Zeka gerektiren oyunlarda başarı gösterirler. Sahipleriyle oyunlar oynamaya bayılırlar. Zekaları onları iyi birer gözlemci yapar. Dikkat gerektiren konularda başarı sağlarlar. Çok sık havlamamaları onları ideal apartman köpeği de yapar. Ancak havladıkları zaman da sesleri çok güçlü ve yüksek çıkar.

Rottweiler Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Rottweiler Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. İsmini Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan Rottweil isimli kasabadan alır. “Rottweil’li” anlamına gelir.Kökeni Almanya’ya dayanan bekçi ve koruma türü bir köpektir. Aslında kökleri net olmamakla birlikte Romalılara kadar uzanır. Romalıların arenalarda dövüştürdükleri köpeklere et tedarikçisi olarak tuttukları koyunlara Rottweilerlar çobanlık ederdi. Romalı tarihçi Cornelius, Romalıların 1. yüzyılda Almanya’yı işgal ettikleri sırada koyunlara yine Rottweilerlar bekçilik ettiğini ileri sürer.. Almanya’nın Rottweil şehrinde Romalıların kurdukları kalede yetiştirilmeye başlandılar. Bu Romalı çoban köpekleri ile yerli çoban köpekleri yüzlerce yıl boyunca çiftleştiler. Bu sebeple bugün gördüğümüz Rottweilerlar İsviçre Dağ Köpeklerine benzer. Eski çağlarda özellikle koyun besleyen kasaplar Rottweilerları tercih ederlerdi. Bu köpek türüne çok güvendikleri için altınlarını bile rottweilerların boyunlarına asarlardı. Bu sebeple bu köpekler “Alman Kasap Köpeği” olarak da bilinir.

Rottweiler Nasıl Beslenmelidir ?

Rottweiler türü köpekleri mümkün olan en kaliteli mamalarla beslemenizi öneririz. İçeriğini ve miktarını veteriner hekiminize danışın. Köpeğinizin yaşına, cinsiyetine ve günlük aktivite oranına göre en ideal türü ve miktarı o size önerecektir. Kaliteli mamayı seçmenizi özellikle önerme sebebimiz, bu tip mamalarda bulunan vitamin ve minerallerin köpeğinizin tüylerine iyi gelmesi. Bu mamalarla beslenen köpeklerin tüyleri çok daha parlak ve sağlıklı görünür.
Rottweilerlar büyük ve güçlü köpekler. Dolayısıyla dengeli ve sağlıklı bir beslenme rutini onlar için ekstra önem taşır. Köpeğin yaşına ve günlük hareket miktarına göre belirlenmiş özel bir diyete ihtiyaç duyarlar. Her türlü hazır mama Rottweiler için uygun değildir. Sadece evde hazırlanmış doğal gıdalarla beslenmek de onlara göre olmayabilir. Rottweiler oldukça özel hazırlanmış dengeli bir beslenme programına uymalı. İhtiyaç duyduğu tüm besinleri almalı. Bu sebeple köpeğinizin sağlık geçmişini bilen, onu iyi tanıyan veteriner hekiminize danışmanız gereklidir.

Rottweiler Yıkanır mı ?

Rottweiler da her köpek türü gibi 2 aylık olduğu andan itibaren aşılanmaya başlar. Bu aşılama periyodu 5 – 5,5 aylık olana kadar devam eder. Uzmanlar bu süreçte, yani 6 aydan önce hiçbir köpek yavrusunun yıkanmasını önermez. Çünkü aşılar köpeklerin bağışıklığını düşürür. Yıkanma işlemi de aynı şekilde. Zaten bağışıklığı düşen patili dostumuz yıkandıktan sonra iyice kırılgan hale gelecektir. Ve bu sebeple hastalanma riski taşır. En ideali köpeğimizin vücut yapısına uygun kuru şampuan kullanımı. Köpekler için özel üretilmiş kaliteli bir kuru şampuan edinebilirsiniz. Bu şampuanı enseden geriye doğru eldivenle masaj yaparak tüm vücuduna yedirebilirsiniz. Kuru şampuan durulama da gerektirmediğinden köpeğinizi ıslatmanız gerekmez.

Mutlaka banyo yaptırmanızı gerektirecek bir durum oluştuysa da, evde yıkıyorsanız ıslatmaya mutlaka enseden geriye doğru başlayın. Bu, kulağına su kaçma riskini en aza indirecektir. Tüm vücudunu ıslattıktan sonra az miktarda şampuanla ensesinden itibaren tüylerini köpürtmeye başlayın. Şampuanın özel köpek şampuanı olsa da kimyasal içerdiğini unutmayın. Bu sebeple çok az miktarda kullanmaya dikkat edin. Köpeğinizi yıkarken özel yıkama eldivenlerini kullanabilirsiniz. Köpüğü tüm vücuduna dağıttıktan sonra 2 kez durulayın. Rottweiler yıkadıktan 2-3 gün sonra muhtemelen tekrar kokmaya başlar. Çünkü biz yıkayınca derisinin üstünde oluşan yağ tabakası alırız ancak bu yağlar 2-3 günde bir yeniden yağ salgılar. Bu sebeple ne kadar yıkanırsa o kadar çok kokacaktır. Mecbur kaldıkça, en sık 2 ayda 1 yıkamaya çalışın. Hatta mümkünse gerekmedikçe yıkamayı tercih etmeyin.

Rottweiler Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Rottweilerınızın dişlerini günlük fırçalamak ağız içi bakterileri ve diş tartarlarını önleyecektir. Öte yandan yılda 1-2 kez yıkayabilir, ihtiyaç duydukça da kuru şampuan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Kısa tüylü bir hayvan olduğu için Rottweiler tüy dökmez. Ancak siz yine de ara ara tüylerini tarayarak bu riski minimuma indirebilir ve derisindeki kan dolaşımının artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Rottweiler Kaç Kilo Olmalıdır ?

Rottweiler köpeğiniz henüz 1 aylık bir yavru iken ortalama 3.5 – 4.5 kilo arası olması beklenir. 2. aya geldiğinde 8-9 kiloya ulaşacaktır. 3. ayda ortalama 14-17 kiloları bulurken, 4. ayda 17-23, 5. ayda ise 23-31 kiloya gelecektir. Artık 6 aylık olan bir Rottweilerın kilosunun ise 30-35 kilo olması beklenir. 10 aylık ve yetişkin kabul edilen bir Rottweiler için ideal kilo aralığı cinsiyetine göre değişmekle birlikte 36-50 kilo arasındadır. Ulaşması gereken maksimum kilo 60 olmalıdır.

Rottweiler Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Rottweiler bazen agresif davranışlara eğilimli bir yapıya sahiptir. Ancak doğru bir eğitimden geçerlerse, ne kadar uysal ve itaatkâr olduklarına şaşırabilirsiniz. Çok akıllı köpekler olduklarından eğitime ve öğrenmeye oldukça açıklardır. Rottweiler ataları çoban köpeklerine çok benzer. Ebeveynlerini, yuvalarını ve sevdiklerini koruma içgüdüleri oldukça yoğundur. Bu koruyucu içgüdü bazen fazladır. Bir tehlike sezmeleri durumunda hırçınlaşabilirler.

Yabancılara karşı sert bir duruş sergileyebilirler. Ancak alıştıklarında ortada herhangi bir sorun kalmaz. İlgiyi çok seven canlılardır. Ebeveynleriyle oyunlar oynamaya bayılırlar. Yalnızlıktan çok hoşlanmazlar. Atletik yapıları sebebiyle hareketli olmayı çok severler. Açık alanlarda oynamayı çok severler. Rottweiler ırkı köpekler oldukça kuvvetli canlılardır ve ebeveynlerine yüklenen sorumluluk da fazladır. Bu sebeple daha önce hiç köpek beslememiş olan kişilere önerilmezler.

Rottweiler ırkı köpekler her şeyden önce çok iyi birere görev köpeğidir. Bu sebeple eğitime açıktırlar. Eğitimi süreci boyunca ona karşı sevgi dolu olduğunuzu hissettirebilirseniz çok hızlı sonuç alırsınız. İdeal bir aile köpeği olarak yetişmesi için en geç 3 ila 6. ay arasında köpek eğitimi almaya başlamasını öneririz. Bu erken yaşlar köpeklerin eğitim alabilecekleri en ideal yaşlardır. Bu dönemlerde kötü alışkanlıklar edinirlerse yetişkin olduklarında o davranışları değiştirmek oldukça zor olur. Tuvalet eğitimi kazandırdıktan sonra sırasıyla köpek temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimleri verebilirsiniz.

Rottweiler Saldırır mı?

Rottweiler türü köpeklerin iyi huylu yetişmesi için küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Saldırı içgüdülerini tetikleyecek oyun ve davranışlardan kaçınılmalı. Bir Rottweiler ebeveynlerinin emirlerini yerine getirmeyi ve itaat etmeyi öğrenmeli. Başarılı bir Köpek çok iyi sosyalleşme sürecinden geçmeli. Erken yaşlarda çocuklarla ve diğer köpeklerle kaynaşması sağlanmalı. Eve gelen yabancılar köpeğe uygun biçimde tanıştırılmalı.

Güçlü vücutları gibi güçlü bir karakterleri de olan Rottweilerlar karakterlerinden kolay kolay ödün vermezler. Koruyucu içgüdüleri, iyi eğitilmemiş köpeklerde yabancılara karşı sert duruşlar göstermelerine yol açabilir. Unutmayalım ki saldırgan köpek yoktur, saldırgan yetiştirilen köpek vardır.

Rottweiler Kaç Saat Uyur ?

Yavru rottweiler günde ortalama 18-20 saatini uyuyarak geçirebilir. Yetişkinlerde ise bu süre günde 16 saate kadar düşer.

Rottweiler Tüy Döker mi ?

Rottweiler kısa tüylü bir köpek olduğu için çok uzun tüylü köpekler kadar tüy dökmez. Ancak tüy dökme tüm tüylü canlılarda olduğu gibi Rottweiler için de doğal bir döngünün ürünüdür.

Rottweiler Ne Kadar Büyür ?

Rottweiler diğer iri ırklar gibi yavaş gelişim gösterir. Tam bir yetişkin olması 2-3 yaşlarını bulur. 1 yaşını tamamladığında omuz yüksekliği ulaşabileceği standart yüksekliğe ulaşır. Yaşı ilerledikçe göğüs kısmı gelişir ve daha yapılı bir görünüme kavuşur. Ulaşabileceği maksimum ağırlık erkeklerde 60, dişilerde 45 kilodur. Daha kilolu bir hal obezite riskine işaret eder. Omuz yükseklikleri ise erkeklerde 66 cm, dişilerde ise 60 cm’i bulur.

Rottweiler Ne Zaman Kısırlaştırılır ?

Rottweiler için ideal kısırlaştırma yaşı, ergenlikten hemen önce yani 7 ila 10 aylıkkendir.

Rottweiler Kaç Yıl Yaşar ?

İyi bakılan sağlıklı bir rottweiler 8-10 yıl boyunca yaşar.

Rottweiler Nasıl Tıraş Edilir ?

Rottweiler traşı bakım süreçlerinde önemli bir yer tutar. Büyük ırk köpekler oldukları için mevsim geçişlerinde hava şartlarından kaynaklı tüy dökülmelerinde artış gözlemlenebilir. Bu zamanlarda tüy bakımı için traş gerekli hale gelir. Tüy bakımı Rottweilerın sağlığını da etkilediğinden bu dönemlerde traş edilmesi gerekebilir. Özellikle yaz aylarında traş edilebilirler. Mevsimlik düzenli traşları küçük yaşlardan itibaren yapılırsa tüyleri de sağlıklı bir gelişim gösterecektir. Profesyonel pet kuaförleri Rottweiler traşı konusunda deneyimlidir. Bu tür köpeklere makine traşı yapılır. Makine traşı sayesinde patili dostumuz hem fazla tüylerinden, hem de tüylerinin arasına yerleşmiş olan parazit ve bakterilerden kurtulur.

Rottweiler Kaç yavru Doğurur?

Dişi Rottweilerlar hamile kaldıklarında genellikle 5-6 yavru doğururlar. Ancak bazı durumlarda yavru sayısı 8-10’a kadar çıkabilir.

Rottweiler’ın Kuyruğu Neden Kesilir ?

Rottweilerlar hareketli köpekler oldukları için kuyruklarını bir yere çarpıp kırmalarını önlemek adına bazı ebeveynler kesmeyi tercih eder. Yetişkin olduklarında bu kazaları önlemek adına küçük yaşlarda bunu yaparlar. Ancak ne niyetle olursa olsun, bu davranış işkence kabul edilir ve hiçbir köpek ebeveynine önerilmez. Rottweiler sahiplenmeyi planlıyorsanız kuyruğunu kesinlikle kesmemenizi öneririz.
Rottweiler Hangi Köpeklerin Karışımı ?
Rottweiler, Romalı çoban köpekleri ile 1. yüzyılda bugünkü Almanya’nın olduğu bölgede yaşayan yerli çoban köpeklerinin çiftleşmesiyle oluşmuştur.

Rottweiler Yasaklı Irk mıdır ?

Rottweiler yasal bir ırktır. Tehlikeli bir tür değildir. Gereken iyi eğitim verildiği takdirde hiçbir köpek türü tehlikeli değildir.