Robot Balıklar ve Balıkların Kollektif Zekası

Robot balıklar, balık dostlarımızın kollektif zekasını taklit etmek için yıllardır yeni yazılımlarla geliştiriliyor. Ancak doğa harikası bu kollektif zeka, yapay olarak taklit edilemiyor. Gel balıkların kollektif zekasını birlikte anlayalım.

robot balıklar
Paylaşın

Balıklar doğanın en büyüleyici canlılarından biri. Yıllardır onlarla ilgili onlarca ilginç bilgi ortaya çıktı ve hala çıkmaya da devam ediyor. Balıklarla ilgili en yeni keşif ise, kollektif zekalarıyla ilgili. Birlikte hareket etme konusunda uzman olan dostlarımız, bu yeteneklerini nasıl ve neden geliştirdi? İşte bilim insanları tam olarak bu soruları yanıtlamak için robot balıklar üretti.

Harvard Üniversitesi Robotik Bölümünden bir ekip, Bluebot isimli minyatör robot balıklar tasarladı. Bu balıklar birlikte hareket etmek için kameradan gözlere sahipler. Aynı zamanda LED ışıklar sayesinde birbirlerini takip ediyorlar. Bu teknolojiyi geliştiren ekipten Florian Berlinger, “Bu araştırma kapsamında kollektif bir şekilde çalışan robotlar ürettik. Sonra da bu robotların kollektif hareket kapasitesini test ettik. İlginçtir ki, balıklar bizim tasarladığımız düzenekten çok daha basit bir teknik kullanıyor. Biz eskiden her bir robot balığa bir fonksiyon atıyorduk. Oysaki balıkların doğal yöntemlerini taklit ederek bunu çok daha kolay bir hale getirdik. Bu keşif gerçekten önemliydi, aynı zamanda bir o kadar da hayranlık uyandırıcı.” dedi.

ROBOT BALIKLAR, BALIK DOSTLARIMIZLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR GERÇEĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

“Balıklar, kendi sürülerinin üyelerini tespit etmek için birtakım özel görsel örüntüler kullanıyor. Bunlar o sürüye ait özel izler ve balık türlerinin kendilerine has çizgiler olabilir. Bir de sürü balıklarının geceleri yaydıkları bazı ışıklar var. Biz de bluebot robotlarımızda bu yöntemi kullandık.” diyerek sözlerine devam etti Berlinger.

Bu teknoloji sayesinde bluebotlar tehtitlere ve fırsatlara kollektif bir zekayla yanıt verebiliyor. Bir yırtıcı geldiğinde aynı anda dağılabiliyorlar. Bir yandan da tek bir vücut olarak hareket edip yırtıcının onlara yaklaşmasını önlüyorlar. Böylelikle balık dostlarımızın doğal örüntülerini neredeyse kusursuz bir biçimde taklit edebiliyorlar. Tabii yine de bu senaryo, kontrollü bir ortamda gerçekleşiyor. Yani bizzat okyanusta işler nasıl işleyecek, muamma.

Bu araştırma tam olarak ne işe yarayacak peki? Bu robot balıklar sayesinde okyanusun derinliklerini araştırmak daha kolay bir hale gelecek. Bakalım o derinliklerde bizi daha neler bekliyor…

Paylaşan heymypet