Pasif İçicilik Evcil Hayvanlara Büyük Zarar Veriyor!

Sigaranın sigarayı içen kişiye verdiği zararları artık hepimiz biliyoruz. Hatta pasif içicilik hakkında da uzun süredir bilgi sahibiyiz, çocuklar ve sigara içmeyen insanların en büyük kâbusu. Ancak tüm bunları değerlendirirken aklımıza evcil hayvanlar geliyor m hiç? Onların da dumandan ciddi anlamda etkilenebileceğini hiç düşündük mü?

evcil hayvanlarda pasif içicilik
Paylaşın

Her insan kendi bedeninden ve sağlığından kendi sorumludur evet. Yalnız tek bir şartla, aldığın kararlar başkasının sağlığını etkilemeyecek. Senin vücuduna zarar verme biçimin başkalarına yansımamalı. Maalesef pasif içicilik tam da böyle bir şey. Sigara içme tercihin, istemeden de olsa başka canlıların ciğerlerine olumsuz etkilerde bulunuyor. Belki eşinden, çocuklarından ve sık sık gözden kaçırıyoruz ama, evcil hayvanlarından bahsediyoruz.

Oklahoma Üniversitesi Veteriner Hekim Fakültesi Dekanı Carolynn MacAllister bu konuda uzun soluklu araştırmalar yürüttü. “Birilerinin pasif içiciliği evcil hayvanların çerçevesinden de değerlendirmesi lazımdı. Dostlarımız nedense genellikle gözardı edliiyor. Halbuki pasif içicilik yüzünden kedilerde ağız kanseri ve lenfoma, köpeklerde akciğer ve burun kanseri ve kuşlarda da akciğer kanseri gibi korkutucu hastalıklarla karşı karşıyayız.” dedi MacAllister.

Oklahoma Üniversitesi’nin Tuft Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri araştırmada bilim insanları çarpıcı sonuçlara ulaştılar. Özellikle kediler söz konusu olduğunda pasif içiciliğin etkisi hepten artıyordu. Bunun nedeni ise dumanın kedilerin tüylerine yapışması ve malumun, kedilerin tüylerini yalama alışkanlıklarıydı. Bundan ötürü sigar içilen evlerde ağız kanserine yakalanan kedilerin sayısı ciddi anlamda yüksek çıktı. Araştırmacılar kanser olan kedi sayısındaki artışın beşinci yıldan sonra başladığını da ifade ettiler.
“Kediler kendilerini yalarken kanserojen maddeler ağızlarına geçiş yapıyor. Bu maddeler tükrük bezleri ve benzeri yerlere yapışarak ağız kanserini doğrudan hızlandırıyorlar” dedi araştırmacı.

PASİF İÇİCİLİK EVCİL HAYVANLAR İÇİN TAM BİR BAŞ BELASI!

evcil hayvanlarda pasif içicilik

Bitti mi? Maalesef bitmedi. Kedilerde lenfoma da pasif içicilik ile doğrudan alakalı. Çarpıcı rakamları söyleyelim, sigara içilen bir evdeki kedilerin lenfoma olma olasılığı, içilmeyene kıyasla tam 2 kat daha fazla! Üstelik lenfomanın öldürücülük oranı %75, eyvah…

Tabii bu işin sadece kedi boyutu. Bir de köpekler ve burun kanseri meselesi var. MacAllister, “Araştırmalarımızda gördük ki pasif içiciliğe maruz kalan köpeklerin burunlarında tümör çıkma olasılığı epey artıyor. Bu bulgu özellikle uzun burunlu köpekler için geçerli. Kısa burunlu köpeklerde ise sigara dumanı daha çok ciğer kanserine yol açıyor. Burunları uzun olunca kanserojenlerin tutunacağı alan artıyor. Kısa olduğunda ise kanserojenler buruna tutunamayıp doğrudan ciğere iniyor. Her halükarda ortada bir trajedi var” dedi.

Gelelim muhabbet kuşlarına. Muhabbet kuşlarının bedenleri ve metabolizmaları önemli ölçüde hassastır. Dostlarımız çevresel değişikliklerde bile çeşitli fiziksel rahatsızlıklar yaşar. İşin içine sigarayı dahil ettiğimizde ortaya çıkan tablo iç karartıcı. Akciğer iltihabı ve akciğer kanseri kuşlar açısından pasif içicilik anlamında en önemli bulgular. Ek olarak göz, deri, kalp ve üreme sorunları da duman yüzünden dostlarımızın başına musallat olabiliyor.

Tüm bunlara rağmen tiryakilik akıl mantık dinlemez, biliyoruz. Öyleyse dostlarımızı biraz da olsa dumandan uzak tutmak için en yapmalı? Öncelikle sigara içtiğin oda mutlaka dostlarımızın odasından uzakta olmalı. Yine de bu yöntem duman etkileşimini tamamen ortadan kaldırmıyor. O yüzden sen sen ol, sigarayı bırak deriz. Bu da son çağrımız olsun.

Sigara kadar olmasa da el dezenfektanlarının da dostlarımız adına zararlı olduğunu biliyor muydun? Cevabın hayırsa yazımızı okuyarak bu konuda da bilgilenebilirsin!

Paylaşan heymypet