Muhabbet Kuşu Yıllık Veteriner Ziyaretine İhtiyaç Duyar Mı?

Evinizin kanatlı ferdi, biricik sevimli dostunu düzenli veteriner kontrolüne götürmeli misin? Bu yazımızda bu soruya cevap arıyoruz.

Muhabbet Kuşu Yıllık Veteriner Ziyaretine İhtiyaç Duyar Mı?
Paylaşın

Muhabbet kuşun için düzenli olarak veteriner ziyaretleri planlamalı mısın? Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmek istedik.

Soru: Muhabbet kuşum Cankuş, bir yaşına yeni bastı ve onu daha geçen hafta sahiplendim. Köpekleri olan bir arkadaşım bana bir veteriner randevusu almam gerektiğini söyledi ama Cankuş hasta gözükmüyor ki! Normal, mutlu bir muhabbet kuşu ve olabildiğince sağlıklı gibi. Veteriner ziyaretleri pahalı olabilir, o yüzden gerçekten gerekmediği takdirde onu veterinere götürmek istemiyorum. Cankuş’a bir veteriner randevusu ayarlamak hakikaten arkadaşımın dediği kadar mühim mi yoksa abartıyor mu? Köpeklerinin aşılanmaya ihtiyacı olduğunu biliyorum ve kuşların böyle bir zorunluluğu olmadan veteriner meselesi bana gerçekten gereksiz geliyor.

Cevap: Öncelikle Cankuş’u sahiplendiğin için seni tebrik ederiz ve kuş sahiplerinin muhteşem dünyasına hoş geldin! Kuşlara özel hazırladığımız Taze Ebeveyn Rehberi‘ne bir göz atmanı öneririz. Muhabbet kuşları çok tatlı canlılardır ve ona iyi bakarsan gagalı dostunla önünüzde nice güzel yıllar olacağına eminiz. Fakat tekrar altını çizmemize izin ver, ona iyi bakarsan! Arkadaşın Cankuş için bir veteriner randevusu konusunda epey haklı ve nedenini hemen şimdi açıklıyoruz.

VETERİNER ZİYARETİ İÇİN HASTA OLMASINA GEREK YOK

Çiçeği burnunda bir kuş ebeveyni olarak ilk önceliğin, güvenebileceğin ve iyi ilişkiler kurabileceğin bir kuş veterineri bulmak. Cankuş’un sağlığından artık sen sorumlusun ve onun sahip olabileceği en iyi sağlık hizmetine ulaşmasını sağlamak senin görevin. O yüzden işe bir veteriner randevusu ile başlamak atabileceğin en doğru adım.

Sonuçta bu konuda uzman olmadığın için, Cankuş’un senin gözlerinden kaçabilecek sinsi bir hastalık semptomu taşıma ihtimali olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına veteriner randevusu ayarlamak her daim iyi bir fikir gibi gözüküyor. Kuşlar hasta olduğunda, bir sıkıntısı olduğunu saklama konusunda oldukça iyidir — çünkü vahşi doğada böyle davranmazlarsa avcıların hedefi olmaları kaçınılmaz. Bu savunma mekanizması, üzülerek söylüyoruz ki dostumuzda bulunan problemleri görmemizi engellediği için biz kuşseverlerin aleyhine çalışıyor.

Doğru, veteriner ziyaretleri zaman zaman tuzlu olabiliyor ama şöyle de bir gerçek var ki Cankuş’a erkenden check-up yaptırırsan kesen için de daha hayırlı olur. Allah korusun, ama olur da ileriki zamanlarda Cankuş’un bir sağlık problemi ortaya çıkarsa ilerlemiş bir hastalığı iyileştirmek daha pahalıya patlar. Ek olarak, yaptıracağın check-up böyle bir durum çıkarsa  yaşayabileceğin vicdan azabının da önüne geçer. Rahat bir vicdana fiyat biçemezsin diye düşünüyoruz.

Gördüğün üzere, Cankuş için bir veteriner randevusu ayarlamak o kadar mantıklı ki öbür türlüsünü önermek akla aykırı olurdu. Tıpkı arkadaşının tavsiye ettiği gibi yıllık olarak veterinerinle görüşmek epey önem taşıyor. Sonuçta gagalı dostunun hiçbir sağlık problemi olmadığından tamamen emin olmak her açıdan olumlu. Kuş bakımında maddi kısıntılara gidebileceğin birçok farklı yol var. Mesela yaratıcılığına sığınarak kuşunun oyuncaklarını evde kendin yapabilirsin! Cankuş’un sağlığı her şeyden önde gelir, değil mi? Peki kuşlar aracılığıyla insanlara bulaşabilecek hastalıkları biliyor musun?

Kuşlarda Kusma Sebepleri Nelerdir? Muhabbet Kuşları Neden Kusar?

Paylaşan heymypet