Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar? Onlara Nasıl Bakmalıyız?

Muhabbet kuşlarıyla yaşamak dünyanın en keyifli şeylerinden biri. O yüzden belki de hiç bitmesin istiyor insan… Peki dostlarımız ortalama kaç yıl yaşar? Ömürlerinin uzun olması için neler yapabiliriz?

muhabbet kuşu kaç yıl yaşar
Paylaşın

Muhabbet kuşu yaşam süresi ne kadardır sorusu aslında “muhabbet kuşumu çok seviyorum” anlamında bir sorudur. Sence de öyle değil mi? Kanatlı dostlarımızla geçirdiğimiz keyifli zamanlar sona ersin istemeyiz hiç. Fakat yine de her canlının bir ömrü var. Madem öyle, muhabbet kuşları için bu süre ne kadar ve onlara nasıl bakarak ömürlerini uzun tutabiliriz?

Bazı kuş türlerinin diğerlerinden daha uzun yaşadığı bir gerçek. Muhabbet kuşları, iyi bakıldıkları takdirde 20 yıllık dopdolu bir ömüre sahip oluyorlar. Macaw papağan türü ise 100 yıl dahi yaşabiliyor! Bu demek oluyor ki papağanların bir türü olarak bizim muhabbet kuşlarımızın ömrü kısmen daha kısa. Bu 20 yılı layıkıyla yaşamaları için bir kuş ebeveyni olarak dikkat etmemiz gereken kriterler var.

MUHABBET KUŞLARI NE KADAR YAŞAR? İYİ BAKILDIKLARI KADAR!

muhabbet kuşları ne kadar yaşar

Şimdi gelelim dostumuza faydamızın dokunabileceği noktalara. Sağlamamız gereken şey, muhabbet kuşunun akıl ve beden sağlığını gözetmek. Bunun için düzenli kontrollerine ve besinlerine dikkat etmeliyiz. Bir yandan da onu keyifli tutmak için birtakım yöntemlere başvurmalıyız. Ancak bu sayede uzun ve mutlu bir ömrü olur kanatlı dostumuzun.

  • Muhabbet kuşunun temel hijyen kurallarına uygun bir ortama sahip olduğundan emin ol. Bakteri ve viral enfeksiyondan kanatlı dostumuzu uzak tutmak çok önemli. Mesela muhabbet kuşunu eline çağırmadan ya da ona dokunmadan önce ellerini mutlaka yıkamalısın. Aynı zamanda lütfen kafes bakımına da özen göster. Nitekim kimse pis bir yerde uzun süre yaşayamaz, buna insanlar da dahil.
  • Muhabbet kuşunun yiyip içtiği gıdalara dikkat etmelisin. Onu mümkün olduğunca taze besinlerle besle. Aynı zamanda diyetini sık sık değiştirerek sıkılmasını önleyebilirsin. Onun için zararlı ve yararlı meyvelere buradan ulaşabilirsin. Dengeli ve besleyici bir beslenme diyeti, muhabbet kuşları için can suyu gibidir. 20 yıla varan mutlu bir yaşam için olmazsa olmaz diyebiliriz!
  • Dostunun akıl sağlığı için ona eğlence fırsatları sunmalısın. Bunu oyuncaklarla sağlayabilirsin. Ya da kafesindeki oyuncakları değiştirerek kullanabilirsin. Ya da çift halinde yaşamaktan keyif alan canlılar olduğu için, ona bir partner bulabilirsin! Böylece hem kendini, hem dostunu, hem de yeni sahipleneceğin kanatlı arkadaşını mutlu edebilirsin. Mutluluk demek, uzun ömür demek. Hem de bir taşla üç kuş!?
  • Son olarak, lütfen kuş veterineri ziyaretlerini aksatma. Çoğunluğun zannettiğinin aksine, muhabbet kuşları da sık sık veterinere götürülmeli. Ya da kuşunun herhangi bir hastalık kaptığını düşünüyorsan veteriner hekime gitmeyi bir alışkanlık haline getir. Böylece hastalıklara karşı önlem alıp onun ömrüne ömür katabilirsin. Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek istiyorsan bu yazımız tam sana göre!

Böylelikle muhabbet kuşları ne kadar yaşar sorusuna anlamlı bir yanıt verebildiğimizi umuyoruz. Onlarla birlikte yaşamanın keyfine vardıysan bir kere, bundan sonra bunlara dikkat edeceğine inanıyoruz!

Paylaşan heymypet