Muhabbet Kuşu Kafesine Ayna Konmalı Mı?

Muhabbet kuşu kafesine ayna konur mu sorusu, uzun süredir kuş ebeveynlerinin aklında dolanıp duruyor. Bu yüzden artık bu duruma bir dur deme vakti geldi!

muhabbet kuşu kafesine ayna
Paylaşın

Muhabbet kuşu kafesine ayna koyan birçok kuş ebeveyni var. Ancak bu ebeveynler bu davranışlarının hatalı olduğunu bilselerdi ne yaparlardı acaba… Hatalı derken, hemen paniklemene de gerek yok. Önce bu ayna meselesini iyice aydınlatmamıza izin ver, sonra ne demek istediğimizi anlayacaksın!

İlk olarak muhabbet kuşları aynaları nasıl anlar ona bir göz atalım. Ne yazık ki bazı muhabbet kuşları, aynadaki yansımalarını yanlış değerlendirir. Bu yansımayı onların sevgisine karşılık vermeyen ikinci bir muhabbet kuşu zannederler. Bu yüzden de aynadaki yansımalarına takıntılı bir hale gelip üzülebilirler. Peki dostlarımız neden böyle tuhaf bir fikre kapılıyor?

Yabani muhabbet kuşları, doğal yaşamlarında büyük kolonilerle hareket ederler. Bununla bağlantılı olarak sosyal ilişkilere ciddi manada ihtiyaç duyarlar. Sonra da aynada gördükleri yansımayla bu sosyallik gereksinimlerini karşılamaya çalışırlar. Ancak bu her muhabbet kuşu için geçerli değil. O yüzden ilk olarak dostlarımıza ayna testi uygulamamız gerekir.

Muhabbet Kuşlarına Ayna Testi

Ayna testi, muhabbet kuşunun yansımasını tanıyıp tanımadığını değerlendirmenin bir yoludur. Bunu, dostumuzun öz farkındalığını ölçerek yapar. Bu testi şöyle yapabilirsin: dostumuzu eline alıp severken kırmızı bir markerla vücuduna kırmızı bir nokta koy. Bunu lütfen dostumuzu ürkütmeden ve kibarca yap. Bu noktayı görülebilir bir boyutta koyman önemli. Devamında dostumuzun karşısına bir ayna çıkar. Eğer kuşun vücudundaki kırmızı noktayla etkileşime girerse, aynı testini geçer. Bu testi geçtiği takdirde dostumuz, aynadakinin kendisi olduğunu anlayabilir. Ancak noktayla etkileşime girmiyorsa, aynadaki yansımasını başka bir kuş sanıyor anlamını çıkarırız.

Muhabbet Kuşu Kafesine Ayna Koymak Şart Mı?

Daha önce belirttiğimiz gibi birçok muhabbet kuşu aynadakinin sadece kendilerinin bir yansıması olduğunu anlamazlar. Bu sayede de kafeste bir diğer kuş varmış gibi düşünüp kendilerini daha az yalnız hissederler.

Bu noktada yalnızlıkla mücadele için kuş ebeveynlerine genellikle iki muhabbet kuşu almaları önerilir. Ancak her zaman şartlar iki kuş beslemek için uygun olmayabilir.

En basitinden başka bir muhabbet kuşu beslemek için zamanın paran veya alanın olmayabilir. Ya da zaten çift olan kuşlarınız kavga ettiği için birbirinden ayırmak zorunda kalabilirsin.

Bu durumda birçok kuş ebeveyni, çareyi aynalarda arar. Fakat bu da soruna tam anlamıyla doğru bir çözüm getirmez.

Muhabbet Kuşu Kafesine Ayna Koymak Kötü Müdür?

Aynalar dostumuza tam anlamıyla bir sosyalleşme şansı tanımaz. Bunun yanı sıra aşağıda sıraladığımız bazı sebeplerden dolayı da muhabbet kuşunun kafesine ayna eklemeni önermiyoruz. Bu sebepler:

Kuşların Aynayı Kırma İhtimali

Muhabbet kuşunun keskin gagası veya aynaya düşen bir nesne, aynayı kırdı diyelim. Ortaya çıkan cam kırıkları ne olacak? Aynadan saçılan cam veya plastik parçaları kafesin içinde dağılır. Sonra da bu parçaların her biri, bir tehlike kaynağı olur. Hatta bu kırıklar yiyecek veya su kaplarına da düşer. Devamını tahmin edebiliyorsundur herhalde… Ağzımızdan yel alsın ama, ya dostumuz bu camları yutarsa? Ya da tüneklere yapışan camlara basıp ayağına zarar verirse?

Kuşlarda Kusma Sebepleri Nelerdir? Muhabbet Kuşları Neden Kusar?

Kuşunun Aynaya Saldırma İhtimali

Evet her ne kadar naif, hassas ve arkadaş canlısı olsa da muhabbet kuşları da zaman zaman sinirlenir. Özellikle aynadaki ilgilerine karşılık vermeyen yansımalarına… Eğer muhabbet kuşunun sürekli olarak aynasına saldırdığını fark edersen, bu bir problem anlamına gelir. Bu tür saldırılar, aslında muhabbet kuşlarının stres ve can sıkıntısını ifade etme şeklidir. Bu saldırganlık, iyice ilerlerse tüy yolma gibi diğer zararlı davranışlara dahi yol açabilir. Üstelik tüm bu sinir, yalnızca aynadaki görüntü ona yanıt vermediği için açığa çıkıyor olabilir. Bu yüzden dostumuzu rahatsız ettiğini düşünüyorsan aynayı kaldırıp ona bir arkadaş edinmeyi düşün. Eğer edinemiyorsan da, oynamak için dostuna daha fazla zaman ayır.

Kuşunun Yetersizlik Hissetme İhtimali

Kanatlı dostumuz illa aynadaki yansımayla kavga etmek zorunda değil. Bu yansımaya aşık olup ondan ilgi beklerken kendini de üzebilir… Hatta dostumuz aynadaki yansımayla çiftleşme fikirlerine bile kapılabilir. Sonra da bu çiftleşme gerçekleşmediği için iyiden iyiye kendini yetersiz hissedebilir. Zaten duygusal olarak hassas olan bu hayvanlar, böylesi bir durumdan ciddi anlamda zarar görürler.

Peki Muhabbet Kuşlarının Aynaya İhtiyacı Var mı? Aynayı Çıkarmalı Mıyım?

Aslında muhabbet kuşu kafesine ayna koyman şart değil. Dostumuzun ihtiyaç duyduğu sosyalliği kendin de sağlayabilirsin. Muhabbet kuşunuza ihtiyaç duyduğu etkileşimi vermek çok daha iyidir. Tabii yine de dostumuz çoktan bir aynaya alıştıysa onu hemen çıkarmanı tavsiye etmeyiz. Önce sosyallik ihtiyaçlarını giderecek tavsiyeleri uygulaman gerekir. Sonra da bu ayna çıkarma işlemini yavaş yavaş yapman dostumuzu rahatlatır.

Ayna yerine dostumuza iyi gelecek bazı alternatifleri hemen sıralayalım:

Birlikte oyunlar oynamak

Muhabbet kuşun aynayı çıkardığında bir dostunu kaybetmiş gibi hissetmesini istemeyiz. Bu yüzden dostumuzla birlikte geçirdiğin zamanı özellikle oyunlarla artırırsan, böyle bir sorunla karşılaşmazsın. Günde 15-20 dakikadan 2-3 oyun seansı, aynayı çıkarma sürecine harika bir hazırlık sağlar.

Yeni oyuncaklar

Arama oyuncakları, tünekler ve puzzlelı oyuncaklar muhabbet kuşunu zihinsel olarak uyarılmış ve fiziksel olarak aktif tutar. Bu sayede de dostumuz aynaya olan bağımlılığını bir ölçüde başka bir noktaya kanalize eder. Birkaç tür oyuncakla aynanın dostumuz üzerinde etkinliğini azaltabilirsin.

Pasif etkileşim

Muhabbet kuşunun çevresindeki şeyleri dinlemesine veya izlemesine izin vermeni öneririz. Mesela seninle birlikte TV izlesin veya ona sürekli müzik açabilirsin. Bu sayede dostumuzun ilgisi aynadan başka yerlere kayar.

Aynayı Kaldırma Vakti

Dostumuza yeterli ilgiyi gösterdin ve geldi çattı aynayı kaldırma vakti! Yalnız bu vakti iyi seçmen gerekiyor. Dostunuz son zamanlarda taşınma veya benzeri bir değişimle karşı karşıyaysa ayna bir süre daha kalabilir.

Diyelim ki aynayı kazasız belasız bir biçimde kafesten çıkardın. Dostumuz böylesi bir durumda biraz kasvetli bir görüntü sergiler. Sonuçta arkadaşlarından birini kaybettiğini düşünür. Ancak senin yoğun ilginle bu sorunu zamanla atlatır.

Böylelikle muhabbet kuşu kafesine ayna konur mu sorusunu da tüm detaylarıyla ele aldık. Özetleyecek olursak ayna gerçekten dostlarımıza zarar verme potansiyeli taşır. Bu potansiyelin önüne geçmek adına aynaları kaldırmanı öneririz. Fakat bunu yaparken dostumuza olabildiğince çok zaman ayırman lazım. Bunu da aklından çıkarma lütfen!

Paylaşan heymypet