Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır? Muhabbet kuşu alıştırma ipuçları… Muhabbet kuşunu nasıl ele alıştırabileceğini merak ediyorsan bu yazımızı kaçırma.

muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır
Paylaşın

Muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır? Parmağını uzattığında muhabbet kuşunun üzerine konmasını nasıl sağlarsın? Muhabbet kuşunu ele alıştırmak için uygulanabilecek ipuçları neler?

MUHABBET KUŞU ELE NASIL ALIŞTIRILIR?

Kuşunu ele alıştırmak için evvela üzerine çok gitmemeye ve onu ürkütmemeye dikkat etmeliyiz. Örneğin asla kafesin üzerine kapanmayıp, her zaman yanında, göz hizasında veya ondan aşağıda durmaya dikkat etmeliyiz. Eğer onunla doğrudan göz teması kurarsak bunu bir tehdit olarak algılaması ve ürkmesi olasıdır. Elini ona doğru yaklaştırırken avucunun içini görmesini sağla. Elinin tersini göstererek yaklaştırırsan bu onu yakalamaya çalışacağını düşünecektir. Bu da senden ürkmesine yol açacaktır. Elini onun hizasının altından yanaştırmaya çalış. Üstten yaklaşırsan muhtemelen yine korkacaktır.

KAFESİN DIŞINDAN YAKLAŞMAYA BAŞLA  BAŞLA

Özellikle başlarda, muhabbet kuşunla onlara dokunmadan etkileşim kurmaya çalış. Muhabbet kuşun seni etrafında görmekten memnun olmaya başladığında, onunla daha sık etkileşim kurmaya başlayabilirsin. Kaygılarını artırmamak için yine de onlara karşı çok sabırlı olman gerekecek.

Elini kafesin dışına koy muhabbet kuşunla yatıştırıcı bir tonda konuş. Bu sayede elinin tehdit olmadığını anlayacaktır ve yatıştırıcı sesin endişelerini azaltmaya yardımcı olacaktır. Elin kafesin dışındayken kendini rahat hissetmesi bir haftayı bulacaktır.

KAFESİN İÇİNE GEÇME ZAMANI GELİNCE

Bir hafta sonra elini muhabbet kuşunun kafesine yerleştir. Onu ürkütmemek için bunu yaparken kafesin kapısını yavaşça aç. Ona ya da kafesteki herhangi bir şeye dokunmaya çalışma. Amaç, muhabbet kuşunun elin onun fiziksel alanındayken rahat etmesini sağlamak. Bu duruma alışması da yaklaşık bir hafta sürecektir. Muhabbet kuşunun seni ısırmasından korkuyorsan eline bir havlu koyabilirsin.

Sevdiği bir ödül mamasını elinin içine yerleştir ve kafesin içine sok. Yavaşça elini muhabbet kuşuna yaklaştır ve ödülü kapmak için sana yaklaşıp yaklaşmadığını gözlemle. Muhabbet kuşun korkarsa, veya kafesin başka bir yerine uçarsa şaşırma veya cesaretin kırılmasın.
Bunu en az 3-5 seansta yapmaya çalış. Her seansta elini muhabbet kuşuna yaklaştır. Sonunda, sana doğru yaklaşacak ve elinden ödül maması almaya alışacaktır.
Muhabbet kuşunun mamasını ve suyunu değiştirmek için kafese her uzandığında elinde bir ödül olması onun eline daha rahat alışmasını sağlayacaktır. Bu adım da birkaç günden birkaç haftaya kadar sürecektir.

ARTIK PARMAĞINLA TANIŞMA VAKTİ GELDİ

Elinden ödül almaya da alışınca işaret parmağını muhabbet kuşuna yaklaştır. Bunu yavaşça yaptığından emin ol. Muhabbet kuşunda bir tedirginlik sezdiğinde sakinleşmesini bekle ve ardından tekrar dene. Eğer sana hemen ısınmazsa endişelenme, yakında güvenini kazanacaksın. Çok telaşlı ve gergin görünüyorsa, günün ilerleyen saatlerine kadar beklemek veya başka bir gün tekrar denemek isteyebilirsin.
Muhabbet kuşunu parmağına basmaya teşvik et. İşaret parmağının kendisine yakın durmasına alıştığında, işaret parmağını yavaşça ayaklarının hemen üzerindeki göğsüne yerleştir ve yavaşça yukarı it. Parmağını göğüslerinin üzerine koyarken hafif baskı uyguladığından emin ol.
İşaret parmağını muhabbet kuşunun göğsüne koyduğunuzda çok sert davranırsan sinirlenebilir ve uçarak uzaklaşabilir. İlk başta bu hareketi anlamayabilir ve uçup gidebilir. Sadece sabırlı ol ve ne yapmasını istediğini anlayana kadar tekrar dene.
Muhabbet kuşunun göğsünü iterken sözel bir işaret olarak nazikçe “adım at” ya da “gel” dersen, parmağına basması gerektiğini anlamasına yardımcı olabilirsin. Eğer tereddüt ediyorsa, onu parmağına basmaya ikna etmek için biraz ödül maması kullanabilirsin.

Paylaşan heymypet