Muhabbet Kuşlarında Can Sıkıntısı Nasıl Önlenir?

Pandemi döneminin başından beri, hep aynı yerde tıkılı kalmanın ne kadar sıkıcı olduğunu hepimiz deneyimledik. Monotonluk hepimizi yıpratabiliyor, kanatlı dostlarımızı bile. Peki sıkılmamaları için ne yapabiliriz?

Muhabbet Kuşlarında Can Sıkıntısı Nasıl Önlenir?
Paylaşın

Kuşlar tahmin ettiğinden daha akıllı, duygusal ve hassas canlılardır. Bu yüzden, hele ki muhabbet kuşu gibi oldukça zeki türler, kolaylıkla sıkılabilir. Onları sürekli meşgul tutmak zor bir görev olsa da, neler yapabileceğine dair birkaç tavsiyemiz var. Böylece muhabbet kuşlarında can sıkıntısı sorunu yüzünden dostunun ruh halini olumsuz etkileyecek senaryolardan kaçınabilirsin.

MUHABBET KUŞUNLA VAKİT GEÇİR

Mesela önce ona eline çıkmayı öğretip, sonrasında her gün birkaç defa kanatlı dostunu elinin üzerine alırsan ihtiyacı olan pozitif etkileşimi ona sağlarsın. Çünkü bu davranış, muhabbet kuşlarının sahipleriyle bağlanmalarına yardımcı olur. Böylece hem birlikte vakit geçirirsiniz, hem de dostunuzla aranızda sağlıklı bir iletişim kurulur. 

KAFESTEKİ OYUNCAKLARI DÜZENLİ OLARAK DEĞİŞTİR

Tıpkı küçük çocuklar gibi, kuşlar da hep aynı oyuncaklarla oynamaktan sıkılabilirler. Bir yandan da oyuncakları pahalı bulan kuş ebeveynleri, çözümü kafesin içindekileri düzenli olarak değiştirmekte bulur. Sen de bu yolu izleyerek dostunun sıkılmasını önleyebilirsin. Eskiden oynadığı oyuncağı kolayca unutabilen muhabbet kuşları, kafese koyduğunuz eski-yeni oyuncakları sevinçle karşılar. Böylece canları sıkılmaz, keyifleri yerinde olur.

MUHABBET KUŞUNA YENİ NUMARALAR ÖĞRET

Yeni numaralar, birçok açıdan muhabbet kuşları için faydalıdır. Çünkü hem onları meşgul tutar, hem sahipleriyle iletişimleri artar, hem de başarılı numara başına mideye indirdikleri ödül mamalarıyla keyifleri yerine gelir. Ek olarak, her yeni numara ikiniz açısından da eğlenceli bir süreç demek!

MÜZİK VE VİDEOLARLA MUHABBET KUŞUNU MEŞGUL TUT

Muhabbet kuşları doğal olarak farklı seslerden hoşlanırlar. O yüzden açık bir radyo veya televizyon onları meşgul tutarak sıkılmalarını önler. Hatta olumlu tepki verdikleri müzikleri onlara dinleterek keyiflerini yerine getirebilirsin. En temizi onlara özel bir çalma listesi hazırlamak!

ÇEŞİTLİ MAMALAR VE YİYECEKLERE BAŞVUR

Vahşi hayatta, muhabbet kuşları birçok farklı yiyecekle beslenir. O yüzden her gün hep aynı yiyecekle beslenmek sıkılmalarına sebep olabilir. O yüzden zararlı ve yararlı meyveleri öğrenip kanatlı dostuna farklı yiyecekler sunabilirsin. Böylece onu daha mutlu ve zinde tutup, sıkılmasını önlersin. 

Uzun lafın kısası, muhabbet kuşlarında can sıkıntısı gibi sorunları önlemek için başvurabileceğin birçok yöntem var. Onların mutluluğunun seninkiyle el ele yürüdüğünü varsayarak, tavsiyelerimize dikkat etmeni dileriz!

Paylaşan heymypet