Muhabbet Kuşları Hangi Müziklerden Hoşlanır?

Muhabbet kuşlarının müzikle oldukça güzel bir bağı var. Zaten böyle tatlı tatlı ötebilmelerinin nedeni de müzik! Peki muhabbet kuşu ebeveyni olarak bu ilişkiden biz neler çıkarabiliriz?

muhabbet kuşları hangi
Paylaşın

Duyduğu sesleri taklit ediyor, kendi kendine güzel güzel ötüyor… Muhabbet kuşları ne kadar müzikal hayvanlar, öyle değil mi? Hal böyleyken insan, dostlarımızın müzikle ilişkisini merak ediyor. Peki muhabbet kuşları hangi müziklerden hoşlanır biliyor musun?

Önce sorumuza kısa ve net bir yanıt verelim, sonra da konuyu detaylandıralım. Muhabbet kuşlarının büyük bir çoğunluğu R&B ve pop müzik sever! Çünkü bu müzik türlerinin sabit ve tahmin edilebilir bir ritmi var. Ancak dostlarımız klasik müzikten de hoşlanır, çünkü bu sayede sakinleşme fırsatı bulurlar.

Peki muhabbet kuşları hangi müzikten hoşlanmaz? Dostlarımız çok gürültülü ve yoğun müzikleri pek beğenmezler. Mesela elektronik müzik parçaları, rock, metal ve rap müzik onların tadını kaçırabilir. Tabii yine de bu türleri seven bazı dostlarımız da var. Fakat yine de biz önceden belirtelim, dostumuz bu türleri sevmezse hiç şaşırma…

Bunun nedeni ise, dostlarımızın yüksek sese fazlasıyla hassas olması. Bu tür sesler onların irkilmesine ve hatta sesi bir saldırı olarak algılamasına yol açar.

Bazı muhabbet kuşu ebeveynleri ise dostlarının piyano veya kemandan hoşlandığını belirtirler. Bu enstrumanlar, aynı anda iki işlevi yerine getirebilir. Hem sakinleştirici, hem de karmaşık bir örüntü sunarak dostlarımızı keyiflendirirler.

Muhabbet kuşları dinledikleri müzikte ses çeşitliliği olsun isterler. Tabii dostlarımız müziklerin melodi ve ritim gibi ayrı kısımlarını ayırt edebilirler. Hatta konuşma yeteneklerini bizzat bu ayrımı yapabilmelerine borçlular!

Muhabbet Kuşları Müzik Türlerini Ayırt Edebilir mi?

Muhabbet kuşları türler arasındaki farkları net bir şekilde belirtemezler. Ancak seslerin yüksekliği ve ritme göre bazı müzikleri diğerlerine tercih ederler. Bu açıdan baktığımızda evet, kuşlar bazı müzikleri ayırt edebilir diyebiliriz!

Muhabbet Kuşları İçin Rahatlatıcı Müzik Çalmanın Faydaları Neler?

Muhabbet kuşları için rahatlatıcı müzik:

 • Dostlarımızı sakinleştirir
 • Onları daha mutlu eder
 • Eve ve sana alışmasına yardımcı olur
 • Onları meşgul eder ve dikkatini dağıtır
 • Sosyal aktiviteyi artırır
 • Muhabbet kuşlarını daha neşe dolu bir hale getirir

Bu yüzden dostumuza sık sık rahatlatıcı bir müzik çalmak iyi bir fikir gibi gözüküyor ne dersin? Bu arada, madem dostlarımız müziği seviyor, peki bizim ona söylediğimiz şarkılar?

Muhabbet Kuşları Onlara Şarkı Söylemenden Hoşlanır mı?

Muhabbet kuşları hangi müziklerden hoşlanır biliyor musun? Dostlarımız en çok senin yaptığın müzikten hoşlanırlar! Çünkü müzik, aslında dostlarımıza bir diğer muhabbet kuşu sesini çağrıştırır. Doğal yaşamlarında muhabbet kuşları, birbirleriyle şarkı söyleyerek iletişim kurarlar. Bu yüzden senin yapacağın müzik, yani söyleyeceğin şarkı ona onun dilinde iletişim kurman anlamına gelir. Bu sayede ona söylediğin şarkılar, onunla sosyalleşmeni sağlar.

Bu yüzden muhabbet kuşunla onun hoşuna gidecek eğlenceli bir melodiyle iletişim kurarsan bu onu mutlu eder. Bir müddet sonra da bu sesi senden öğrenip tekrarlamaya başlar!

Muhabbet Kuşları Müzikle Uyuyabilir mi?

Evet, muhabbet kuşlarının müziğe duyduğu sevgi ortada. Fakat bu sevgi, dostumuz için fazla ilgi çekici olabilir. Bu da onların uykuya dalmasının önüne geçer…

Sürü hayvanı olan muhabbet kuşları, sürünün yaptığı sesi arkadaşlarının uyanık ve aktif olmasıyla ilişkilendirir. Bu yüzden arkada ses varken aktif kalmaları gerektiğini düşünürler. Bağlantılı olarak dostlarımız, uyurken sessizliği tercih ederler. Bu anlamda sessizlik, onlara aktif olmalarına gerek kalmadığını işaret eder. Böylelikle de sessizken uykuya dalarlar.

muhabbet kuşları

Muhabbet Kuşları ve Yüksek Sesli Müzik

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yüksek sesli müzik dostlarımızda stres ve endişeye neden olur. Bundan dolayı muhabbet kuşları hangi müziği tercih eder sorusunun yanıtı: gürültü olmayanlar!

Peki bunun nedeni ne? Vahşi doğada, yüksek bir gürültü ve kakafoni genellikle bir yırtıcı hayvan, şiddetli fırtına ya da sürüde panik gibi kötü şeyler anlamına gelir. Bu yüzden dostumuz, yüksek seslerden gerçek anlamda korkar. Peki dostumuzu rahatsız edecek seviyede müzik dinleyip dinlemediğimizi nasıl anlarız?

Muhabbet kuşun sürekli yüksek sesli müziğe maruz kalırsa:

 • Kanatlarını havaya kaldırır
 • Saldırgan olur
 • Tamamen sessizliğe gömülür
 • Yemek yemeyi reddeder
 • Kendi tüylerini yolar
 • Kafesin dibinde oturur

Peki Muhabbet Kuşuna Yeni Bir Şarkıyı Nasıl Tanıtırsın?

Diyelim ki kanatlı dostuna yeni keşfettiğin ve oldukça hoşuna giden bir şarkıyı dinletmek istiyorsun. Bu süreci nasıl sürdüreceksin? Önce dostumuza şarkıyı kısık sesle aç. Hatta daha önceden sevdiği bir şarkıyla başlayabilirsin. Sonra da yavaş yavaş dinletmek istediğin yeni müziklere geç lütfen.

Muhabbet Kuşunun En Sevdiği Müzik Türünü Nasıl Anlarsın?

Muhabbet kuşunun neyi sevdiğini söylemenin en iyi yolu, onun tepkilerini dikkatlice izlemekten geçer. Bu yüzden dostumuz bir müziği dinlerken:

 • Şarkı söylemek için gagasını açıyor,
 • Sesle şarkıya eşlik ediyor,
 • Müziği dinlerken kafasını sallıyor ve
 • Dans ediyorsa bil ki müzikten hoşlandı!

Böylelikle muhabbet kuşları hangi müziklerden hoşlanır konusunu netleştirdik. Umarız ki yazımız sana yardımcı olmuştur!

Paylaşan heymypet