Leopar Gecko Beslenmesi İçin Faydalı Böcekler

Leopar gecko’lar evcil gecko türleri arasında en yaygın olanların başında geliyor. Leopar gecko’ların beslenmelerinin büyük kısmının cırcır böcekleri ve un kurtlarından oluşması gerekir. Ancak leopar gecko’lar bunun yanı sıra balmumu kurdu, domates boynuz solucanı, ipek böceği, tereyağı kurdu, tahta kurdu ve hamam böceği de yiyebilir. 

Leopar gecko neşeli ve sağlıklı olmak için farklı böceklerle beslenmeli
Leopar gecko neşeli ve sağlıklı olmak için farklı böceklerle beslenmeli
Paylaşın

GECKOLARA UYGUN BÖCEKLER

Leopar gecko için çok faydalı ve besleyici olan böcekler var. Dilersen leopar gecko’nu beslemek için kullanabileceğin bu böceklerin avantajlarına ve dezavantajlarına biraz daha yakından bakalım. Detaylara girmeden önce küçük dostunun beslenmesiyle ilgili daha genel kapsamlı bir içerik arıyorsan ona da buradan erişebilirsin.

Balmumu kurtları, vücutlarında çok fazla yağ dokusu taşıyan böceklerdir. Bu nedenle bunları gecko’na bir atıştırmalık ya da gıda takviyesi gibi ara sıra vermelisin. Çünkü çok fazla yağlı yiyeceklerde beslenen gecko’larda obezite ve diğer sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Yağlı kurtları gecko’na haftada bir kez vermen yeterli.

Bununla birlikte bu yağlı kurtlar zayıf gecko’na biraz kilo aldırmak istiyorsan çok işine yarayabilir. Özellikle iştahsız ya da yemek seçen gecko’lar için balmumu kurtları çok iyi bir seçenek. Farklı bir tat olduğu için de hep aynı şeyleri yemekten sıkılan gecko’na iyi gelebilir.

KALSİYUM KAYNAĞI TEREYAĞI KURDU

Tereyağı kurtları da aynı şekilde oldukça yağlı böcekler. Gecko’nun bu böceklere bayıldığı da bir gerçek. Üstelik tereyağı kurtları kalsiyum açısından da zengin besinler. Tereyağı kurdunun vücudunda yüzde 6,2 oranında protein, yüzde 5,2 oranında yağ bulunur. Üstelik 100 gram tereyağı kurdunda 43 miligram kalsiyum içerir.

Gecko’n cırcır böceklerinden ve un kurtlarından yeterince kalsiyum alamıyorsa, metabolik kemik hastalığı ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için küçük dostunun beslenmesine bir miktar tereyağı kurdu ilave edebilirsin.

İPEK BÖCEĞİ DÜŞÜK KALORİLİ BİR SEÇENEK

Domates boynuz solucanı ve ipek böcekleri ise leopar solucanına verilebilecek, yağ oranı düşük besinlerden. Bulabilirsen gecko’nun beslenmesine bunları da ekleyebilirsin.

Özellikle ipek böcekleri düşük kalorili olmalarıyla leopar gecko’ların beslenmelerinin yıldızı olabilir. İpek böceklerinin yüzde 9,3’ü protein yüzde 1,1′ ise yağ. Bir hafta boyunca beslenmeden yaşayabilen bu böcekler kalsiyum ve B vitaminleri açısından da zengin. Domates boynuz solucanları ise 100 gramında 46,4 miligram kalsiyum içeriyor. Yüzde 9’u protein, yüzde 3’ü yağ olan bu solucanlar da gecko’su sağlıklı beslensin isteyenlere uygun.

Öte yandan leopar gecko’na kuru un kurdu vermeni pek tavsiye etmiyoruz. Sebeplerini bu içeriğimizde detaylı bir biçimde okuyabilirsin.

YAVRU LEOPAR GECKO İÇİN TAHTAKURUSU

Yavru gecko’lar için ise tahtakuruları en uygun besinlerden. Kolayca üreyen tahta kuruları çürümekte olan organik maddeleri yedikleri için beslenmeleri de oldukça kolay. Dahası  cırcır böceklerinin aksine tahta kurularının gecko’na saldırma ihtimali de yok. Bu nedenle onları teraryumun içinde tutabilirsin. Ancak tahta kuruları nemli ortamları sevdiklerinden böyle bir durumda teraryumu da sık sık nemlendirmen gerek.

Paylaşan heymypet