Kuşunla Bağ Kurmak İçin Neler Yapabilirsin?

Kuşunla bağ kurmak mı istiyorsun? Sana birbirinden güzel tavsiyelerimiz var! Böylelikle kanatlı dostunla daha yakın bir ilişkiye sahip olabilirsin.

kuşunla bağ kurmak
Paylaşın

Muhabbet kuşları hassas mı hassas hayvanlar. Bu yüzden sahipleriyle kurdukları bağ o kadar önemli ki! Tam da bu nedenle kuşunla bağ kurmak için elinden geleni yapsan iyi olur. Sonuçta daha mutlu ve huzurlu bir dostluğu kim istemez ki? Madem öyle, tavsiyelerimize göz atma vakti!

Kuşunla bağ kurmak için yemek paylaşmak bire bir!

Kuşlarda sürü mantığı hakimdir. Yani çevrelerindeki canlıları adeta kendilerinin bir uzantısı olarak görmeye meyil ederler. Bundan dolayı kanatlı dostunla bağ kurmak için sürü mantığının nasıl işlediğini bilmek gerek.

Sürü mantığında sürü içerisinde benzersiz bir dayanışma olur. Doğal yaşamlarında bu dayanışmayı sağlayan en önemli nokta, yemek paylaşımı. Eğer kanatlı dostunla yemeğini paylaşırsan onun sürüsünün bir parçası olduğunu daha rahat anlar. Tabii ki doğrudan kendi tabağından bir yiyecek paylaşacaksan bunun tuzsuz ve baharatsız olmasına dikkat et. Yok dostun yemeği geri çeviriyorsa pes etmeyebilirsin. Onun yemek kabına yemeğinin bir parçasını koy ve kendin de yemekten ye. Yumuşakça yemeğin ne kadar lezzetli olduğundan bahset. Böylece onu teşvik edebilirsin!

Sosyalleşmek için birbirinize zaman ayırın

Kuşlarda Tırnak Kesme

Bazı evcil hayvan ebeveynlerinin düştüğü ortak bir hata var. O da dostlarına yeterli vakit ayırmamak… Üstelik kuşun senin evine gelmeden önce kötü tecrübeler yaşadıysa, onunla sosyalleşmen şart haline geliyor. Peki neler yapabilirsin? Her gün çok uzun değil, 5-10 dakika onunla oturup konuşabilirsin. Yanında yüksek sesler çıkarmamaya ve onun huzurunu bozmamaya da dikkat edebilirsin. Bir de kuşunla bağ kurmak için mümkün mertebe mutlu ve neşeli bir ses kullan.  Dostun yanında rahat ettikten sonra birlikte geçirdiğiniz vakti yavaş yavaş artırabilirsin.

Dostunun tüylerini tara

Kuş, kedi köpek fark etmez. Doğada hayvanların birbiriyle bağ kurması için en sık başvurdukları yöntem birbirlerini taramak. O yüzden “ben senin ailenim, sürünün bir parçasıyım” mesajını vermek için kuşunu taraman harika bir yöntem. Üstelik bu sayede kuşun elinden ürkmekten de vazgeçebilir.

Birlikte müzik dinlemeye ne dersin?

Kuşunun iletişim kurmak için en sık başvurduğu yöntemin ötmek olduğunu söylesek şaşırmazsın herhalde… Tam da bu yüzden ses aracılığıyla dostunla iletişim kurmak oldukça mantıklı olurdu, değil mi?

Madem, aç en sevdiğin müziği ve kuşunun yanında şarkı söyleyip dans etmeye başla! Böylesi eğlence dolu davranışlar kuşları kendine çeker.

Kuşunla bağ kurmak için sunduğumuz tavsiyeler böylelike sonra eriyor. Peki dostunla samimiyet kurduktan sonra sırada ne var? Onu eline almak, eline alıştırmak sanki! Bunun için de bu yazımıza bir göz atmayı düşünebilirsin.

Paylaşan heymypet