Kuşların Sevdiği 9 Lezzetli Ve Sağlıklı İkram

Kuşunla yemek paylaşmak harika bir bağlanma deneyimidir. Ancak bunun evcil hayvanının sağlığına da faydası olduğunu biliyor muydun? İşte kuşların sevdiği 9 lezzetli ve sağlıklı ikramlar…

Paylaşın

Birçok kuş diyeti, kuşların ihtiyaç duyduğu belirli vitamin ve minerallerden yoksundur. Bu da bir dizi ciddi sağlık sorununa yol açar.

Kuşunu sağlıklı bir diyetle beslemek maliyetli veya zaman alıcı olmak zorunda değildir. Kuşunun özel bir ödülü hak ettiğini düşündüğünde, lezzetli ve faydalı besinlerle dolu bu sağlıklı ve kolay seçeneklerden birini sunmayı dene.

1.Meyve

Mango, nar, muz, kavun veya elma. Bu senin seçimin ve aynı zamanda kuşlarının neyi tercih ettiğiyle ilgili. Akla gelecek her meyve kuşunun beslenmesi için iyidir. Tat ve besin değeriyle dolu meyveler harika bir vitamin kaynağıdır. Bu seçenekler evcil kuşların büyük çoğunluğunun favorisidir.

Uyarı!

Kuşuna sunduğun herhangi bir taze yiyecekte olduğu gibi, servis yaptıktan birkaç saat sonra kalanları çıkar ve at. Bu, evcil hayvanının kafesinde bakteri üremesini önler. Bununla birlikte, üzüm vermemeye çalış. Çok fazla şeker içerirler.

2.Fasulye

Fasulye harika bir bitkisel protein kaynağıdır. Eşlik eden kuşun için sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan olağanüstü bir lif kaynağıdır. 15 fasulye çorbası karışımını baharatsız kaynatmayı dene. Fasulyeleri soğumaya bırak ve ardından kuşuna bir kepçe ver. Şansın, bunun küçük arkadaşınla hızlı bir favori haline gelmesidir.

Uyarı!

Pişirilmedikçe zehirli olacağından, arkadaşın kuşa asla çiğ fasulye vermemeyi unutma.

3.Filizler

Yonca filizini salatanda sever misin? Kuşlar da filizleri sever. Kuşuna sunduğun filizleri iyice yıkadığından emin olun. Bazıları bahçeden yerel süpermarket yolculuklarında pestisitlerle temas etmiş olabilir. Bu toksinleri evcil hayvanına geçirmek istemezsin. Kendi filizlerini yetiştirmek, kuşuna canlı, çiğ besin vermenin sağlıklı bir yoludur.

4.Sebzeler

Yabani kuşlar, doğal ortamlarında inanılmaz çeşitlilikte sebzelerle ziyafet çekerler. Bu nedenle sadece taze sebzelerin eşlik eden kuşlar için de iyi olduğu mantıklıdır. Bu sebzeleri evinde servis ettiğinde evcil hayvanına iyice yıkanmış ve durulanmış brokoli, sarı kabak veya yeşillik vermeyi dene. Diğer kuşların favorileri arasında havuç, lahana, kök sebzeler ve bezelye bulunur.

5.Makarna

Pişmiş ya da pişmemiş olsun, kuşlar makarnayı sever. İşin iyi yanı, enerji arttırıcı karbonhidratlarla dolu olması! Papyonlu makarnayı sebzeli haşlayıp soğuyunca kuşuna servis etmeyi dene. Evcil hayvanın gevrek makarnayı tercih ediyorsa, eğlenceli ve lezzetli bir atıştırmalık için birkaç çiğ makarna eriştesini fındık ezmesiyle doldur.

6.Patlamış Mısır

İster inan ister inanma, birçok evcil kuş patlamış mısır yemeyi sever. Kuşuna ister patlamış ister patlatılmamış çekirdekler servis edebilirsin. Patlamış mısırı patlamamış olarak servis etmeyi seçersen, sert kabukları yumuşatmak için çekirdekleri sade suda biraz kaynat. Arzu edersen çok az miktarda saf hindistancevizi kullanarak kuşun için çekirdekleri patlatabilirsin.

Uyarı!

Kuşuna asla mikrodalgada patlamış mısır vermediğinden emin ol. Bu çeşitler, evcil hayvanının sağlığına zararlı olan yağ ve tuz bakımından son derece yüksektir.

7.Tahıllar

Tahıl çiftçileri, yabani kuş sürülerine ziyafet vermek için ekinlerine indiğinde genellikle şikayet ederler. Aç bir kuş grubu, bir tarlayı kısa sürede soyabilir. Tahıllar besleyicidir ve kuşlar için çok iyidir. Diğer bazı yiyeceklerin sağlayamadığı besin değerlerini sunarlar. Tam tahıllar, faydalı karbonhidratların yanı sıra mükemmel bir hayati protein kaynağıdır. Kuşuna yulaf veya kinoa servis etmeyi dene ve yeme çılgınlığının başlamasını izle!

8.Fındık

Kuruyemişler, kuşun için son derece sağlıklıdır. Özellikle ceviz, diğer kabuklu yemişlerde bulunmayan birçok besleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda çok lezzetlidirler. Birçok kuş onları özel ikramlar ve hatta doğal yiyecek arama oyuncakları olarak takdir eder. Birçok kuş, gaga ve çene kaslarını bazı çeşitlerin kabukları üzerinde çalıştırarak, onları açmaya çalışarak zaman harcayacaktır. Açamayacakları bir tane bulurlarsa, onlara yardım edin ve onları kırmaya yardımcı olması için bir fındıkkıran kullan.

İpucu

Her zaman kuşuna verdiğin kuruyemişlerin temiz ve tuzsuz olduğundan emin ol. Temiz olmayan kuruyemişlerin üzerinde belirli mantar türleri büyüyebilir. Uzun vadede tazeliğini korumak için fındıklar dondurulabilir.

9.Biberler

Birçok insan acı biber yemekte sorun yaşasa da kuşlar için bu durum geçerli değildir. Görünüşe göre kuş arkadaşlarımız, biberin verdiği acıyı algılayan tat alıcılarından yoksunlar. Bu da onları dünya çapında kuşların gözdesi yapıyor. Evcil hayvanına güzel bir taze biber veya jalapeno biberi vermeyi dene. İçindeki ete ve tohumlara ulaşmak için onu parçalamasını izle.

 

Paylaşan heymypet