Köpeğin, Kahramanın Olabilir!

Koruyucu meleğinin dört ayağı ve bir de sallanan kuyruğu olabilir. Arizona Eyalet Üniversitesi araştırma görevlileri tarafından yapılan ve PLOS ONE dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre köpekler, tıpkı televizyonda ve filmlerde gördüğümüz kahramanlar gibi başımız dertte olduğunda bizi kurtarmak istiyor!

kurtarıcı köpekler
Paylaşın

KORUYUCU MELEĞİM KÖPEĞİM!

Kurtarıcı köpekler iş başında! Araştırmacılardan Van Bourg ve çalışma arkadaşı Araştırmacı Clive Wynne, köpeklerin insanları kurtarmak isteyip istemediğini ve eğer istiyorlarsa neden istediklerini anlamak üzere köpeği olan 60 kişi için kurgu kurtarma senaryoları oluşturdu. Çalışma için, kişiler hafif bir kapısı olan kutuların içine kondu. Kapılar, köpeklerin itip kutu içindeki kişiyi kolaylıkla kurtarabilmesine yönelik tasarlandı. Kişiler kutunun içine girince acı çekme rolü yaparak yardım çağırısında bulunacak ve bu sayede köpeklerin reaksiyonu gözlemlenebilecekti.

Çalışmanın ikinci aşamasında araştırmacılar kutunun içine ödül maması koyarak aynı cinste 60 köpekten kaçının ödül mamasını almak üzere kutuya yöneleceğini anlamak istedi.

İki çalışmayı da inceleyen araştırmacılar, köpeklerin üçte birinin kişileri kurtardığını ve yine yaklaşık üçte birinin kutuyu ödül mamasını almak üzere açtığını gördü.

Çalışma, köpeklerin koklayarak ödül mamasını bulmaktansa sevdiklerini kurtarıp bu davranışlarına ödül olarak ödül mamasını tüketmeyi tercih ettiği varsayımında bulunuyor. 

Van Bourg: ‘’Köpeklerin üçte ikisinin ödül mamasını almak için kutuya yönelmemiş olması, köpeklerin kişileri kurtarmak için çok daha büyük bir motivasyona sahip olduğunu gösteriyor ki bu da yetenek faktörü. Sadece 19 köpeğin ödül maması testinde kutunun kapısını açtığı göz önünde bulundurulduğunda bile, %84’ünün kişileri kurtardığını anlayabiliyoruz. Demek oluyor ki pek çok köpek sizi kurtarmak istiyor; ancak bunun için bunu nasıl yapabileceklerini bilmeleri gerekiyor.’’ diye ekledi.

Kurtarıcı köpekler denildiğinde akla gelen köpeklerden biri de senin köpeğin olabilir mi? Neden olmasın! Tüylü dostunun koruyucu meleğin olabileceğinden şüphemiz yok!

Paylaşan heymypet