Köpekseverlerin Kaçırmaması Gereken 7 Harika Film

Bu filmleri izledikten sonra köpeğine sımsıkı sarılmak isteyeceksin. Çünkü her birinde başrol köpeklerin! Hem daha güncel filmleri, hem de hafızalarımıza yer eden nostaljik serileri senin için derledik.

ISLE OF DOGS (2018)

Kusursuz simetrinin ve bir ressam paletinden fırlamış gibi duran ahenkli renklerin hüküm sürdüğü Wes Anderson gezegenine hoş geldin! Stop motion animasyon tekniğinin başarılı örneklerinden Köpek Adası, Japonya’da hayali bir şehir olan Megasaki’de geçiyor. Şehri korku imparatorluğuna dönüştürerek yöneten vali Kobayashi tam bir köpek düşmanı. Dış mihrakların şehre yaydığı ‘köpek gribi’ salgınını bahane ederek şehirde ne kadar köpek varsa toplatıp ‘Çöp Adası’nda ölüme terk ediyor. Adaya kaçırılan köpeklerden biri, Kobayashi’nin oğlu Atari’ye ait. Atari, köpeği Spots’u kurtarmak için amansız babasına karşı çetin bir savaş veriyor. Köpek Adası, güç zehirlenmesi geçiren acımasız bir lider ve ona başkaldıran küçük bir çocukla bir grup köpeğin verdiği bağımsızlık mücadelesinin öyküsü. Edward Norton, Bill Murray, Greta Gerwig, Tilda Swinton, Scarlett Johansson gibi birbirinden sevilen isimler karakterlere ses veriyor.

MARLEY & ME (2008)

Owen Wilson ve Jennifer Aniston’ın başrollerini paylaştığı film, hayvanları çok seven yeni evli çiftin hikayesini anlatıyor. John ve Jenny, çocuk sahibi olmadan önce köpek sahiplenmeye karar veriyorlar. Bob Marley’den esinlenerek Marley ismini verdikleri dünyalar güzeli köpeğin hayatlarına girmesiyle hayatları bir anda değişiyor ve hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

HACHI: A DOG’S TALE (2009)

Tokyo Üniversitesi’nin profesörlerinden Eisaburo Ueno ile evlat edindiği Hachiko’nun öyküsünü duymayan kalmamıştır. Yaşanmış bir öyküden uyarlanan bu filmin başrolünde Richard Gere’i izliyoruz. Hachiko duygu yüklü bir sadakat ve dostluk hikayesi.

 

TURNER AND HOOCH (1989)

Dikkat Köpek Var’da Tom Hanks karşımıza düzenli sıkıcı bir hayatı olan ve birlikte çalışmak zorunda olduğu Salyalı köpek Hooch ile birlikte maceradan maceraya koşan bir polis memuru olarak karşımıza çıkıyor. Polislik kariyeri Hooch’dan önce ve Hooch’dan sonra olmak üzere ikiye ayrılıyor.

 

Biraz da nostaljik seriler

LASSIE (2005)

Eric Knight’ın meşhur romanından uyarlanan serinin 2005 yapımı filminde, kahramanlarımız Sam ve Sarah ekonomik sıkıntılar yüzünden yaşadıkları evi terk etmek zorunda kalıyorlar. Üstelik bu darboğazdan kurtulmalarının tek yolu da canları gibi sevdikleri köpekleri Lassie’yi satmak gibi görünüyor.

 

101 DALMAÇYALI (1996)

İsmiyle müsemma cadı Curella yine minik dostlarımızın peşinde. Londra sokaklarında Dalmaçyalı kayıp vakaları günden güne artmaya başlayınca gözler yine Cruella de Vil’i arıyor. Çok geçmeden kayıplara yenileri ekleniyor ve bizim Dalmaçyalıların yeni doğan bebekleri ortadan kayboluyor.

AFACAN KÖPEK BEETHOVEN (1992)

Newton ailesi, St. Bernard cinsi yavru köpeği de aralarına katarak mutlu aile tablolarındaki eksik parçayı tamamlıyor. Aileye yeni katılan dört ayaklı bu yeni üyeye ünlü bestekar Beethoven’ın adını veriyolarlar.  Aradan zaman geçtikçe Beethoven beklenenden biraz(!) fazla büyümeye başlıyor. Aile olacaklardan habersiz, Dr. Vanick’in kapısını çalıyor. Fakat veteriner Vanick sandıkları kadar iyi niyetli değil… Kahramanımız Beethoven’ı talihsiz günler bekliyor.

What do you think?

Paylaşan heymypet