Köpeklerin Zekası Hakkında Gerçekler

Dostlarımızın ne kadar zeki oldukları aslında su götürmez bir gerçek. Bazılarının gösterdiği başarılar inanılmaz. Peki neye göre değerlendiriliyor? Sınırları nereye kadar? Acaba nasıl geliştirilebilir?

köpeklerin zekası
Paylaşın

Köpeklerin zekası bilim dünyasında derin bir merak konusu. Nasıl olmasın! İnsanların her krizinde yardım için oradalar. Tarihe adını yazdırmış köpeklerin yanında, şu an günümüzde meslek sahibi olanlar da var. Rehber köpekler, görme engelli insanların gözleri olmak için eğitiliyor. Arama-kurtarma köpekleri, doğal afetlerde burunlarıyla imdadımıza koşuyor. İtalya’da insan terinde covid-19 virüsünü koklayacak köpekler yetiştiriliyor.

Elbette her insanın zekası nasıl değişkense, köpeklerin zekası da aynı şekilde köpekten köpeğe farklı seviyelerdedir. Hatta ırklarına göre de değişiklik gösterir.

Uzun süredir yapılan araştırmalara göre genç-yetişkin bir köpeğin zekası yaklaşık 3 yaşındaki bir çocuğunkine eşdeğer. Bilimsel zekayı tam olarak tespit edebilecek bir test olmasa da gelişiminde sahiplerinin direkt bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Çünkü köpeklerin, öğrenmek için sahiplerinin yönlendirmesine ihtiyacı var.

Köpeklerin zekası ile insan zekası arasındaki benzerlik, temelde öğrenme biçiminden geliyor. Daha önce öğrendikleri bir şeyi, yeni bir şey öğrenmek için kullanabiliyorlar. Buna da öncül oluşturarak bağlantı kurmak deniyor. Saklı şeyleri bulmayı öğrenmek buna en basit örnektir. Avucunuzda sakladığınız ödül mamasını bulmaktan enkaz altında bir insan bulmaya kadar uzanan bir yolculuktur bu.

Köpeklerde Zeka Biçimleri

Adaptif Zeka

Bu zeka türünde esas olan köpeğin hafıza kapasitesidir. Öğrenme ve problem çözme yeteneğine bağlı olarak kazandığı beceriler dikkate alınır. Bir köpeğin adaptif zekası ne kadar gelişmişse yeni şeyleri öğrenmesi de bir o kadar kolaydır. Yapılan araştırmalar köpeklerin 200’e yakın kelimeyi anlayabildiğini göstermiştir.

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

İçgüdüsel Zeka

İçgüdüsel zeka eğitimle geliştirilemez, tamamen genetikle ilgilidir. Irktan ırka değişkenlik gösterir ve sayesinde beceriler belirlenir.

Eğitim Zekası

Kısaca, köpeklerin kolay eğitilebilme yetisidir. Bir komutu kaç kez tekrarlandıktan sonra yeniden hatırlayabileceğine göre değerlendirilir.

Köpeklerin Zekası Nasıl Geliştirilebilir?

Hangi köpek ebeveyni ile oyun oynama fırsatını kaçırır ki? En basitlerinden biri frizbi oynamak! Dostunuzun frizbiyi yakalamak için hareketini takip etmesi ve alacağı aksiyonu düşünmesi gerekir. Bu oyun sadece zekasını değil, aynı zamanda reflekslerini ve motor becerilerini de geliştirir. Zihnini uyarak bir başka oyun da eşya saklamaktır. Kokusunu bilmediği objeleri ona koklatıp saklayın ve dostunuzun onun izini sürmesini bekleyin. Eşyayı bulduğunda onu ödüllendirmeyi unutmayın.

Beraber oynayabileceğiniz oyunlar dışında dostunuzun kendi kendine cebelleşeceği oyuncaklar da vardır. Köpekler için içine mama saklanan bulmaca oyuncaklar vardır. Mamayı almak için yapması gereken bir takım hamleler vardır. Örneğin kaydırması gereken kapaklar, basması gereken butonlar ya da oyuncağı çevirmesi gereken belirli açılar vardır. Tip olarak çocukların şekilleri doğru boşluklara yerleştirmeye çalıştığı oyuncaklara benzerler.

 

 

Paylaşan heymypet