Köpeklerin Transa Girmesi Nedir?

Köpeklerin de kedilerin de bazen garip davranışları oluyor. Bazen komik bazen de garip buluyoruz. Köpeklerin transa girmesi de hepimizi şaşırtan bir durum. Peki, köpeklerin transa girmesi ne anlama geliyor? Köpekler neden bu davranışı sergiliyor olabilir? 

köpeklerin transa
Paylaşın

 

 

Kime sorarsan sor hayvanların bazen garip davranışları olduğunu kabul eder. Yine de bazı tuhaflıklar sadece senin köpeğinde değil birçok köpekte görülür. Bazen “hayalet yürüyüşü” veya “ot yürüyüşü” olarak adlandırılan trans, bir sahibi tarafından ilk kez görüldüğünde biraz rahatsız edici durur. Peki, köpeklerin transa girmesi ne anlama geliyor? Ebeveynler için bile garip karşılanan bu davranışı köpekler neden yapıyor?

Transa Girme Nedir?

Trans, bir köpeğin bir şeylerin altında yürürken (ağaç, masa vb.) onlara zar zor dokunacak şekilde dikkatli ve çok yavaş yürümesi. Hatta donması veya transa girmiş gibi davranması. Daha önce hiç görmediysen ve köpeğin evde yapmaya başladıysa bunu izlemek biraz sinir bozucu. Transa giren köpekler o kadar yavaş yürürler ki sanki gizlice bir yere yaklaşmak istiyor gibi. Aynı zamanda neredeyse transa benzer bir durumda görünürler. Bu nedenle, ‘trans’ terimi de buradan gelir.

Transa girme davranışını Bull Teriyer türü o kadar sık yapar ki bazı kaynaklar bunun türe özgü olduğunu iddia eder. Bull Teriyerlerin transa geçtiği yaygın bir teori olsa da kesinlikle doğru değil. Bir Bull Terrier, başka bir köpek ırkına göre transa daha yatkın olabilir. Ancak bu konuda genelleme yapmak doğru olmaz. Diğer türler de bu davranışı gösterir. 

köpeklerin transa

Transa Girmesi ‘Nöbet Geçirmek’ Anlamına Mı Geliyor?

İlk kez bir köpek transı izleyen bazı insanlar bunun bir tür odaksal nöbet olduğunu düşünür. Bazı durumlarda, altta yatan bir tıbbi sorun varsa bu doğru sayılır. Bunun bir nöbet aktivitesi belirtisi olup olmadığını ayırt etmeye yardımcı olabilecek bazı önemli gözlemler var. Aktif olarak ele geçiren bir köpek, adını söyleyerek veya basit bir geri çağırma komutu vererek ondan “çıkarılamaz”. 

Transa geçen bir köpek, “derin” bir trans halinde olsa bile çağırma komutuna tepki verir. Trans halinde olan köpekler önce ve sonra tamamen normale döner. Nöbet geçiren köpekler ise genellikle hemen öncesinde ve sonrasında tamamen normale dönemez.

Transa giren köpeklerin sahipleri, köpeklerinin aslında bu tuhaf davranıştan hoşlandığından şüphelenir. Çünkü, bazen köpekler transa girdikleri anın bozulmasından rahatsız olmuş gibi durur. Transa geçme bölümlerinin çoğu, kesintisiz bırakıldığında yalnızca birkaç dakika sürer. Ardından köpek normale döner dönmez kendi benliklerine geri dönerler. Bu, bir köpeğin nöbetten çıktığı zamanın tam tersi demek oluyor. Nöbet geçiren köpekler, nöbet bittiğinde tamamen normale dönmeleri saatler alır. Köpeğin aniden transa geçmeye başlarsa veterinerine bahsetmen gereken önemli noktalar var.

Köpekler Birbirinden Etkilenip Transa Girer Mi?

Ya evinde transa geçen bir köpeğin varsa ve ailene bir köpek daha eklemek istersen? Transa geçmek öğrenilebilen ve edinilebilen bir şey mi? Köpeklerin neden transa geçtiğine dair hala çok az şey biliyoruz. Ancak bazı çok köpekli ev sahipleri, transa girmeyen köpeklerinin evdeki diğer köpeğin tekrar tekrar davranış sergilediğini izledikten sonra transa başlayacağını fark etmiş. Yeni köpek, ilk köpeğin trans yaptığı aynı öğenin altında transa geçebilir. Ancak çoğu zaman bir köpek bir öğenin (bir tür ev bitkisi gibi) altında transa geçmeyi tercih ederken, başka bir köpek tamamen farklı bir öğenin (kumaş veya kumaş gibi) altında transa geçmeyi tercih eder.

Köpeğin transa girme davranışı kısaca ‘tuhaflık’ anlamına geliyor. Açık olan, vakaların çoğunda transın yaşamı tehdit edici olmadığı. Hatta bir obsesif kompulsif bozukluk da değil. Bu yüzden köpeğinin transını yakaladığında tuhaf olmasına izin ver. Bu davranış bile onu ‘o’ yapıyor. 

 

Paylaşan heymypet