Köpeklerin Renk Algısı,Köpekler Renkleri Görebiliyor Mu?

Köpeklerin dünyayı siyah beyaz gördüğüne dair hepimizde yerleşmiş bir algı mevcut. Ancak ABD’de bulunan ikinci en büyük köpek kayıt sistemi American Kennel Club’a göre, köpekler tıpkı renk körü insanlarda olduğu gibi bazı renkleri ayırt edebilme yetisine sahip.

köpeklerin görme yetisi
Paylaşın

KÖPEKLER VE RENKLER

Gözlerde koni adı verilen renk reseptörleri ve çomak hücreleri bulunur. Çomak hücreleri bir cismin ne kadar parlak ya da donuk olduğunu anlamamızı sağlarken koniler renkleri birbirinden ayırmamıza yardımcı olur. Renkleri doğru bir biçimde ayırt edebilen insanların gözlerinde 3 koni bulunurken, kırmızı-yeşil renkleri göremeyen insanların ve köpeklerin gözlerinde ise 2 koni vardır. Köpekler ayrıca kırmızı ve yeşille ilişkili renkler olan pembe, mor ve turuncu gibi renkleri de ayırt edemez.

Öte yandan köpeklerin sarı ve grinin tonlarını, kahverengiyi, maviyi, siyahı ve beyazı görebildiğini biliyoruz. Bu nedenle köpeğin kırmızı oyuncağını kahverengi olarak görür. Oyuncağın rengi turuncuysa, köpeğinin gözünde bu oyuncak kahverengimsi sarı olarak görünür. 

Sanıyoruz bunları öğrendikten sonra köpeğinin sarı renkteki tenis toplarını neden çok sevdiğini daha iyi anlıyorsundur…

Köpeğine görebildiği renklerde oyuncaklar alman oldukça önemli. Köpeğinle oynayacağın bir sonraki oyunda, mavi ya da sarı gibi onun tanıyabileceği renkteki oyuncakları tercih edebilirsin. Alacağın oyuncak kırmızı ya da turuncu renkte olursa, köpeğin muhtemelen yanından geçip gidecek ve rengi dikkatini çekmeyecek. Köpeğin için rengini çözemediği, bahçendeki çimlerle aynı renkte gördüğü bir oyuncağı tanıyıp oynamak oldukça zor olsa gerek, değil mi?

Köpeklerin görme yetisine dair detaylı bilgiyi elde ettin. Artık köpeğinin bahçede hangi oyuncaklarla büyük bir zevkle oynayacağını biliyorsun. Peki ya bahçede uzun süre vakit geçiren köpeğinin bahçene zarar verebilme ihtimalini düşündün mü? Örneğin köpek çişinin bahçendeki çimlere vereceği zarar hakkında bir fikrin var mı? Merak etme, bu zarar önlenebilir! Nasıl mı? Cevap bu yazıda! 

Paylaşan heymypet