Köpekler Karınlarının Okşanmasını Neden Sever?

Bir köpekle yaşayan herkes bilir ki bu dünya tatlısı hayvanların neredeyse tamamı karınlarının okşanmasını çok sever. Peki bunun sebebi nedir?

köpeklerin karnını okşamak
Paylaşın

KÖPEKLERİN KARINLARINI OKŞAMAK

Köpeklerin karnını okşamak, onları severken sırt üstü yatıp adeta gülmeleri çok harika değil mi? Köpekler sevgiye ve şefkate çok kıymet veren hayvanlar. Üstelik birlikte yaşadıkları insanlara güvenmeleri de çok önemli. Sırt üst yere yatıp karınlarının okşanmasını bekleyen köpeklerin en önemli amacı, insanlarına duydukları güveni göstermek.

Böyle bir durumda köpeğini sevgiyle okşaman hem ona verebileceğin en büyük ödül hem de ilişkinizin güçlenmesi adına çok önemli bir adım olur.

KÖPEKLER KARINLARININ OKŞANMASINI NEDEN İSTEMEZ?

Ancak köpeğin her zaman karnının okşanmasını istemiyor da olabilir. O nedenle sırt üstü yatıp karnını açtığında önce dikkatle yaklaşmanda fayda var. Eğer karnına dokunduğunda rahatsızlık belirtileri sergiliyorsa, o zaman sen de ısrarcı olmamalısın. Aralıklı olarak denemelerini sürdürerek, köpeğinin bu oyuna yavaş yavaş alışmasını sağlayabilirsin.

Köpekler karınlarının okşanmasını neden istemez?

Bunun dışında ameliyat sonrası gibi bazı durumlarda da köpeklerin karnını okşamak onları rahatsız edebilir. Bunun sebebi karnında ya da sırtında hissedeceği fiziksel bir ağrının yanı sıra, karnına dokunulmasının yarattığı gerginlik de olabilir.

KARINLARININ OKŞANMASINI SEVMEYEN KÖPEKLER VAR MI?

Sırt üstü yatıp karın açma, köpeklerde güven dışında teslim olmayı ve bulunulan yerde hissedilen rahatlığı da sembolize ediyor olabilir. Özellikle köpeğin başka köpeklerle oynarken yatıp karnını açıyorsa bu ısırıklardan kaçınmasını ve saldırmasını kolaylaştıran bir savaş stratejisi olarak da değerlendirilebilir.

Ne olursa olsun her köpeğin karakterinin farklı olduğunu ve genellemelerin dışında kalan köpekler olduğunu da unutma. Köpeğinin fiziksel temasla ilgili tercihini sana yansıtmasına izin ver ve onun seçimlerine saygı duy. Sonuçta sevgini göstermenin tek yolu köpeğinin karnını okşamak değil.

Köpeğini gezdirirken nelere dikkat etmen gerektiğini de buraya bırakıyoruz, bir göz atmak isteyebilirsin.

Mutlu Mu, Endişeli Mi? Köpeklerde Kuyruk Sallama Ne Anlama Geliyor?

Paylaşan heymypet