Köpeklerde Kaygı Bozukluğu Görülebilir Mi?

Kaygı, bizlerin aşina olduğu bir duygu. Peki ya köpekler? Köpeklerin de kaygı duygusuna sahip olduğu kanıtlandı! Bir köpeğin kaygıdan uzak bir hayat yaşadığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, sevimli dostlarımız çoğu zaman kaygı duygusuyla boğuşuyor.

Köpeklerde kaygı bozukluğu
Paylaşın

KÖPEKLERDE KAYGI BOZUKLUĞU

ARAŞTIRMALAR KÖPEKLERİN YAŞADIĞI OLUMSUZ DUYGULARI DOĞRULUYOR

Köpek dostlarımızın yaşadığı kaygı kaynaklı sıkıntılar, Finlandiya’da bulunan Helsinki Üniversitesi’nin yaptığı köpeklerde kaygı bozukluğu ile ilgili araştırma sayesinde ortaya çıktı. Araştırmaya göre, evcil dostlarımızın pek çoğu kaygılı özellikler sergiliyor. 13.000’den fazla köpeğin davranışlarını inceleyen araştırmacılar, köpeklerin %72.5’inde gürültü duyarlılığı, ürkeklik, yüzey ve yükseklik korkusu, dikkatsizlik/dürtüsellik, zorlamaya ya da ayrılmaya bağlı davranış bozukluğu veya saldırganlık görüldüğüne dikkat çekiyor. 

YAPILAN ANKETLERDEN ÇIKAN SONUÇLAR İDDİALARI DESTEKLİYOR

Köpeklerin kaygı duygusunu nasıl deneyimlediğini anlayabilmek adına araştırmacılar, evini bir köpekle paylaşanlar kişilerden online bir anket doldurmalarını istedi. Ankete gelen 13.715 yanıtı analiz eden araştırmacılar; içlerinde Bernese Dağ Köpeği, Labrador Retriever, İspanyol Su köpeği, Border Collie gibi cinslerin bulunduğu 264 köpek cinsinde en yaygın kaygıya bağlı davranışın gürültü duyarlılığı olduğunu ve köpeklerin %32’sinin bu özelliği gösterdiğini ortaya çıkardı.

KORKU DUYGUSUNU TETİKLEYEN ÇEŞİTLİ FAKTÖRLER VAR

Scientific Reports dergisinde yayımlanan çalışma, havai fişeklerin davranışı tetikleyen etkenlerden olduğuna ve köpeklerin %26’sının havai fişek patlamalarına bağlı olarak korku yaşadığına vurgu yapıyor. Çalışmadaki köpeklerin %26’sında gözlemlenenler dikkate alındığında; korku duygusunun genel olarak evcil köpeklerin sıkça yaşadığı bir duygu olduğu görülüyor.

Yazarlar  köpeklerin %17’sinin diğer köpeklerden, %15’inin yabancılardan ve %11’inin de yeni oluşabilecek durumlardan korktuğunu vurguluyor.

Ayrılmaya bağlı davranışlar ve saldırganlık ise sırasıyla %5 ve %14 olmak üzere az görünen özellikler arasında.

CİNSİYET, YAŞ VE CİNS KAYGI ORANINA ETKİ EDİYOR

Araştırmacılara göre, cinsiyetin kaygı üzerinde az da olsa etkisi var. Erkek köpeklerin daha agresif ve hiperaktif /dürtüsel olduğu, dişi köpeklerin ise erkek köpeklere kıyasla daha ürkek olduğu görülmüş.

Yaş da bulgular üzerinde rol oynayan etkenlerden biri. Köpeklerde yaş aldıkça gürültüye olan duyarlılıkları ve yükseklik korkuları kaygı bozukluğuyla birlikte artıyor.

Cinsin de yaş gibi kaygı üzerinde rol oynayan bir başka etken olduğu İspanyol Su köpekleri, Shetland Çoban köpekleri ve karışık cins köpeklerin özellikleri incelendiğinde anlaşılmış. Uzun Tüylü Collie ve karışık cins köpeklerde en fazla görülen korku ise yükseklik korkusu. 

GENETİK YAPI DA KAYGI DUYGUSUNU ETKİLİYOR OLABİLİR

Medical News Today’e göre, araştırmacılar bulgulardan yola çıkarak genetik yapının farklı kaygılara yatkınlıkta büyük bir rol oynadığını söylüyor.

‘’Davranışın önemli bir genetik bileşeni var. Bazı genomik alanlar ve lokuslar; zorlama, korku ve gürültü duyarlılığı gibi sorunlu davranışlarla ilişkilidir.’’

ARAŞTIRMACILAR KAYGI DUYGUSUNA KARŞI NE ÖNERİYOR?

Köpeklerde ruhsal sağlığı tehdit eden kaygı bozukluğu durumunu en aza indirgemek için araştırmacıların farklı çözüm önerileri var: Bunlardan biri, üreme söz konusu olduğunda daha az kaygılı cinslerin tercih edilmesi. Bir diğeri ise kaygı duygusuyla baş etmeye çalışan köpeklerin yaşam alanlarında değişiklikler yapmak.

 

Paylaşan heymypet