Cinslerine Göre Köpeklerde Kalıtsal Hastalıklar

Aynı bizim gibi patili dostlarımız da ailelerinden genetik özellikler taşıyorlar. Maalesef bu özellikler her zaman iyi ve tatlı değiller. Her cinsin nasıl kendine özgü bir tüy rengi varsa yaşamaya eğimli olduğu hastalıklar da var. Bakalım dostlarımız yaşlandıkça nelerle karşılaşabilir?

köpeklerde kalıtsal hastalıklar
Paylaşın

Cinslerine göre köpeklerde kalıtsal hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmak, biz ebeveynler için dostlarımızın ilerleyen yaşlarına hazırlık yapmamız için önemlidir. Safkan ya da kırma ırk olsun, dostlarımızın bir kaçı, atalarından kalma genetik bazı sorunları yaşamaya daha yatkındırlar. Bahsedeceğimiz problemler arasında göz hastalıkları, solunum yolu sıkıntıları, eklem rahatsızlıkları ve obezite var. Tabii kanseri de unutmamalı. Dostunuz kesinlikle bu rahatsızlıklardan birini yaşayacak diye bir kaide yok, endişelenmeyin! Ama genç yaşlarından itibaren bazı şeylere dikkat ederek daha uzun ve mutlu ömürler yaşamalarını sağlayabiliriz.

Alman Kurtları ve Kalça Problemleri

Genetik olarak kalça çıkıklığına yatkındırlar. Yaşlandıkça kemikler ve eklemler arasında boşluk oluşmasından dolayı yürürken yoğun bir acı duyarlar. Bu yüzden yavru alman kurdu sahiplenirken anne-babasının kalça problemi yaşayıp yaşamadığını araştırmalısınız. Aslında bu problemi yaşayanlar, sorun genetik aktarıldığını için çiftleştirilmemelidir.

Cocker Spaniel’lar ve Kulak Enfeksiyonları

Cocker spaniel cinsi köpeklerde kalıtsal hastalıklar, kulak enfeksiyonları ile başlar. Uzun ve kıvırcık tüylü kulakları, düşük oldukları ve yeterince hava almadıkları için düzenli olarak temizlenmeli ve kulak içlerine dikkat edilmelidir. Başta ufak gibi görünen kulak rahatsızlıkları ilerleyen zamanlarda beyne uzanan yolda büyük sıkıntılara yol açabilir.

Chihuahua’lar ve Tıkalı Soluk Borusu

Chihuahua ırkı köpeklerde soluk borusunun çöküklüğünden dolayı rahat nefes alamama problemi doğuştan vardır. Aşırı heyecanlandığında ilginç sesler çıkartmasına neden olan bu hastalıkla aslında çoğu, ömürlerini normal geçirirler. Ama bazı ağır vakalarda cerrahi müdahale zorunludur.

Bulldog’lar ve Solunum Hastalıkları

Küçük burun delikleri, ok gibi duran soluk boruları, uzun ve yumuşak ağızları nefes alışverişlerini zorlaştırır. Aşırı sıcaklarda ya da fazladan efor sarfettikten sonra hızlı nefes almak onlar için epey güçtür. Bu yüzden bu arkadaşları çok koşturmamalı ve yaz aylarında sıcaktan korunmalıyız.

Pug’lar

Puglar; aşırı vücut ısınması, obezite, proptoz, yırtık kornea, körleşme, burun deliği darlaşmasından nefes alamama gibi sorunlara son derece açık köpeklerdir. Bu hastalıklar onlar için “sıradan” denilebilecek kadar yaygındır.

Paylaşan heymypet