Köpekler Neden Birbirleriyle Kavga Eder?

Pek sevgili dostumuz agresifse hayat bizim açımızdan bazen çok zor olabilir. Özellikle yürüyüşe çıktığımızda, bir kedi ya da köpeğin yanımıza yaklaşmaması için dualar ederiz. Peki nedir bu gerginliğin sebebi?

köpekler kavga
Paylaşın

Köpekler bazen birbirleriyle kavga eder ve köpek kavgası, bir köpek sahibinin şahit olabileceği en korkutucu şeylerden biri. Gerçek köpek dostları bile bir köpek kavgasının tam olarak ne zaman başlayacağını tahmin etmekte ve oyun ile kavga arasındaki farkı ayırt etmekte zorlanıyor. Köpekler arasındaki etkileşimi ne zaman durduracağını bilmek de zor olabilir. İlk etapta köpek kavgasının nasıl önleneceğini bilmek, köpek dostlarının sahip olabileceği en kıymetli bilgilerden biridir.

OYUN MU, YOKSA KAVGA MI?

Köpek oyunu dövüşü andırabilir. Birbiriyle oyun oynayan köpekler bazen olması gerekenden daha sert görünebilir. Herhangi bir oyun seansı aniden bir kavgaya dönüşebilir. Birbiriyle oynayan iki köpeğe 3. bir köpeğin karışması oyunun kavgaya dönüşme olasılığını artırır. Çünkü diğerleri bir olup birinin üzerine gidebilir. İçlerinden biri yeterince sosyalleşmemişse veya geçmişinde saldırganlık öyküsü varsa, kavga gelişme olasılığı daha da yüksektir. Eğitimsiz bir gözün oyunun ne zaman kavgaya dönüşeceğini belirlemesi zor olabilir. Köpek oyununu denetlerken köpek vücut dilini iyi anlamak çok önemlidir.

köpekler kavga

Çoğu köpek oyuna şöyle başlar: Bir oyun yayında, bir köpek ön bacakları ve göğsü yere yakın olacak şekilde, arka ayaklarını düz tutarak kalkar havada iken “eğilir”. Bu bir oyun davetidir. Bu harekete eşlik eden sesler, köpek oyununun normal bir parçası olabilir ve saldırganlıkla karıştırılmamalıdır. Aslında en kötü köpek dövüşleri, bazı oyun seansları kadar gürültülü olmaz, çok daha sessiz ve yırtıcı bir kavga yaşanabilir. Oyunlarda köpeklerin sürekli alt-üst yer değiştirdiklerini görürüz.

Genellikle çevrelerindeki görüntülere ve seslere tepki verirler (veya fark ederler ancak kasıtlı olarak görmezden gelirler). Birbirlerini boyun ve baş çevresinde ısırırlar ancak derisine zarar vermezler. Köpekler kavga etmeye başladıklarında, sıkılırlar ve daha da odaklanırlar (hatta birbirlerine takıntılı hale gelirler). Duruş sertleşir ve köpeklerin biri veya her ikisi de daha büyük görünmeye çalışıyormuş gibi tuhaf hareketler sergilerler. Bazen, bir köpek daha çok saldırgan olarak hareket eder ve diğeri bu sırada vücudunu aşağıya çeker. Kavga kızıştıkça, köpekler kanayan yaralar yaratacak kadar sert ısırmaya başlayabilirler. Bu anında müdahale gerektiren andır.

KÖPEKLER NEDEN KAVGA EDER

Köpekler arasında kavga çıkmasının pek çok nedeni vardır. Bir köpek aniden diğerine saldırdığında, çeşitli nedenler olabilir. Saldırı bazen yiyecek, oyuncak veya bölge üzerine çıkan bir hakimiyet kavgasından ileri gelebilir. Bazense bu, yönlendirilmiş bir saldırganlık durumudur (bir köpek bir tehdidi algılar ve diğer köpeğe saldırır çünkü tehdide ulaşamaz).

Bu durumlar genellikle çok köpeğin bulunduğu evlerde ortaya çıkar. Bir şey bir köpeği kızdırana ve içgüdü devreye girene kadar, iki köpek en iyi arkadaş olabilir. Alternatif olarak, aynı evde yaşayan iki köpek genel olarak iyi anlaşamayabilir. Bu durum bir saatli bomba gibidir. Ayrıca, iki köpek sahibinin dikkatini çekmek için veya sahibini korumak için kavga edebilir. İkiden fazla köpek varsa kavgaların daha kaçınılmaz olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca, aynı cinsiyetten iki köpeğin birbirleriyle kavga etme olasılığı daha yüksektir (bu, çoğunlukla kısırlaştırılmamış köpekler için geçerlidir). Son olarak, yeterince sosyalleşmemiş herhangi bir köpeğin kavga başlatma olasılığı daha yüksektir.

Paylaşan heymypet