Köpekler Merdivenlerden Neden Korkar?

Tüylü dostun merdivenlerden korkuyor mu? Bazı köpekler merdivenlerden inip çıkmaktan korkar. Bu, özellikle henüz yavruyken merdivenle tanışmamış köpekler arasında oldukça yaygın bir korkudur. Neyse ki tüylü dostunun bu korkusunu yenebilmesi ve merdivenlerle barışması mümkün!

köpekler merdivenlerden
Paylaşın

KÖPEKLERDE MERDİVEN KORKUSU

Bazı köpekler merdivenlerden korkar. Bunun altında yatan pek çok sebep olabilir. Bu korkunun nedeni olabilecek etkenleri birlikte inceleyelim.

ÖNCE TIBBi SORUNLARI ORTADAN KALDIR

Tüylü dostunun merdivenlerden korkmasının ardındaki sebebi aramaya başlamadan önce veteriner hekiminle iletişime geçmelisin. Köpeğinin merdivenlerden inip çıkamamasının sebebi fiziksel olabilir. Örneğin herhangi bir yaralanma ya da artrit, tüylü dostunun merdivenlerden inip çıkmasını engelleyebilir. Böyle bir durumun söz konusu olup olmadığını anlamak ve eğer öyleyse gidermek, köpeğini eğitmeye başlamadan önce yapman gereken ilk şey.

KÖPEKLER MERDİVENLERDEN NEDEN KORKAR?

Köpeklerin büyük bir çoğunluğu, erken dönemlerdeki travmalar sebebiyle korku geliştirir. Tek katlı bir evde yaşıyorsan, küçük dostunun yaşı ilerleyene dek merdiven görmemiş olması olası. Hatta belki de yavruyken onu merdivenlerden uzak tutmaya ekstra özen göstermiş olabilirsin. Ya da geçmişte merdivenden düşen bir köpek; bu olayın sonrasında merdivenlere karşı bir korku geliştirmiş olabilir. Bu ihtimalleri gözden geçirmekte fayda var. 

TÜYLÜ DOSTUN MERDİVEN KORKUSUNU NASIL YENEBİLİR?

Bir köpeğin merdiven korkusunu yenmesini sağlamak çoğunlukla mümkün. Aşağıdaki ipuçları sayesinde, tüylü dostunun bu korkuyu yenmesinde ona yardımcı olabilirsin: 

Tehlikeleri ortadan kaldır

Merdivenlerin üzerinde çarpıp devirebileceği hiçbir şey olmadığından emin ol, aksi halde korkuyu yenmek daha da zorlaşır.

Korkulu köpeğinin dikkatini dağıt

Köpeğinin merdivenlerden inip çıkmasını onu zorlayarak değil, onun dikkatini dağıtarak sağlayabilirsin. Ellerini bacaklarına yasla ve mutlu bir tonda konuş. Bir adım ileri bir adım geri şeklinde merdivenlerden inip çıkmaya başla ve bunu yaparken mutlu halini koru. Özellikle hafif bir korkuya sahip olan köpekler, bu oyuna hemen kanıp merdivenlerden inip çıkmaya başlayacaktır. Merdivenlerden inip çıkmaya başladığında tüylü dostunu ödüllendirmeyi unutma!

Adım adım ilerle

Tüylü dostun için merdivenlerin tamamını idare etmek zor olabilir; ancak birkaç basamak onu zorlamayacaktır. Korkusu hafifse onu alıp ilk basamağa koy. Burnunun önüne ödül mamalarını yerleştir ve ödül mamalarına doğru davranıp ilerlemesini sağla. Tek bir basamakta rahat edince, daha rahat hareket ettiğini ve adım adım ilerlediğini göreceksin.

Bir yukarı bir aşağı

Henüz merdivenlerin başındayken birkaç basamak öteye ödül mamalarını koy. Onun ödül mamalarına davrandığını gördüğün anda birkaç basamak öteye yine aynı şekilde ödül mamalarını yerleştir. Bu yöntemi, tüylü dostun merdivenlerden inerken de çıkarken de uygulayabilirsin. 

Unutma, tüylü dostuna karşı sabırlı olmalısın!  Merdivenlere ne kadar sürede alışabileceği korku düzeyine bağlı olarak değişir. Eğitimler kısa ve eğlenceli olmalı. Küçük dostunun yorgun, kızgın ya da ürkek olduğunu sezdiğin an eğitimi sonlandırmalı, daha sonraya bırakmalısın. Daima pozitif kalmaya çalışmak ise bir başka önemli nokta. 

Eğer tüylü dostunun korkusunun evde yenilemeyecek kadar aşırıya kaçtığını düşünüyorsan, bir profesyonelden yardım alman gerekebilir. Detaylı bilgi için veteriner hekimine danışabilirsin.

Paylaşan heymypet