Köpekler Karanlıkta Görebilirler mi?

Köpeklerin karanlıkta iyi göremediğine dair bazı rivayetler dolaşıyor… Peki bu doğru mu? Favori dostlarımız gerçekten karanlıkta iyi göremiyor mu?

köpekler karanlıkta
Paylaşın

Köpekler karanlıkta göremez mi? Eğer bir gece vakti bir gürültü duyarsan, bu muhtemelen köpeğin değildir! Sağlıklı köpekler karanlıkta insanlardan daha iyi görebilir, ancak kediler kadar iyi göremezler. Peki köpekler karanlıkta ne kadar görebilir? Köpeklerin gece görüşünün sırrı, gün ışığını ve karanlığı ayırt eden görme alıcılarındadır.

KÖPEKLERİN GECE GÖRÜŞÜ NASIL ÇALIŞIR?

Köpekler, çok karanlık olduğunda veya ışık olmadığında görebilecekleri oranda gece görüşüne sahip değildir.

Bir köpeğin gözü, ışığı emmeye yarayan fotoreseptörler ve renk ve parlaklığı emen bir kornea, göz bebeği, lens ve retinadan oluşur.

Köpeklerin karanlıkta insanlardan daha iyi görmelerini sağlayan gece görüşünün bir sırrı var. Bu sır, retinada bulunan ve ışığı toplayan çok sayıda ışığa duyarlı çubuktur. Loş odalarda ışık, gözün ışık kontrol merkezi olan göz bebeği tarafından yakalanır.

Köpeğin çubuk ağırlıklı retinası bu ışığı toplar ve retinanın arkasında tapetum lucidum adı verilen ince bir doku kullanarak ışığı yükseltiri. Köpeğin baktığı şeye odaklanan kamera benzeri merceğe geri yansıtır.

Köpekler karanlıkta insanlardan çok daha iyi görebilir, ancak köpeğini çok karanlık odalarda bırakmadığınızdan emin ol. Zifiri karanlık alanlarda insan gözünün görebileceği kadar az görürler.

KÖPEK GÖRÜŞÜ HAKKINDA BİLİNMEYEN GERÇEKLER

Köpekler renkleri çoğunlukla mavi-mor, sarı ve gri tonlarında görürler. Bir köpeğin gözleri, ışık parladığında karanlıkta yeşil renkte parlar. Çünkü insanlarda olmayan tapetum lucidum’u yansıtır.
Köpek gözlerinin kafalarındaki konumu, cinsine bağlı olarak 240 ila 270 derece arasında değişen daha geniş bir çevresel görüş alanı sağlar. Bu da biz insanlardan çok daha geniş bir görüş açısına sahip oldukları anlamına gelir.

Bir köpeğin gözündeki ışığa duyarlı çubuklar bir hayli yüksek hacimlidir. Bu nedenle, köpekler insanlar için saniyede 60 görüntüye karşılık saniyede 80 görüntüye kadar yakalanan hareketi çok daha hızlı algılayabilir.
Görme, dünyada gezinmek için çoğunlukla koku alma duyularına güvenen köpekler için birincil duyu değildir.
İnsanların 20/20 vizyonundan farklı olarak, köpeklerin görme keskinliği 20/80’dir. Bu nedenle evcil hayvan ebeveynlerinin 20 metrede net şekilde görebileceği bir şey, ancak 6 metre içindeyse bir köpek tarafından net görülebilir.

Paylaşan heymypet