Köpekler Kanseri Hisseder Mi? Bilim İnsanları Yanıtladı!

Bu konuda birçok sosyal medya veya televizyon haberiyle karşılaşıyoruz. Sahibinin kanser olduğunu anlayan köpekler gerçekten var mı? Köpekler kanseri hisseder mi? Bakalım bilim dünyası bu konuda nasıl bir fikir beyan etmiş?

köpekler kanseri hisseder mi
Paylaşın

Köpekler can dostlarımız, en sadık yoldaşlarımız olmanın yanı sıra bir de bizleri kansere karşı mı uyarıyor? Buncası yetmezmiş gibi işte onları bağrımıza basmamız için bir sebep daha! Tabii hemen gelin güvey olmayalım. Önce köpekler kanseri hisseder mi sorusunun bilimsel yanıtını verelim. Sonra sevgiyle dolup taşarız…

Bildiğimiz üzere köpeklerin koku duyuları oldukça gelişmiş. Her hastalığın insan kokusunda değişikliğe yol açtığını da düşünürsek köpekler:

  • Ten
  • Nefes
  • İdrar
  • Dışkı
  • Ter

gibi yollarla kanserin yarattığı koku değişikliğini algılayabiliyor. Yalnız bu bizim iddiamız değil, bilimsel araştırmalar bu yönde. Yanlış anlaşılmaya sebep olmamak için bir açıklama daha getirelim. Köpekler kanseri koklayarak tespit edebilir ama bunu bir sorunmuş gibi bağıra çağıra suratımıza vurmazlar. Demeye çalıştığımız şey, mesela kanserli bölgeyi yalayabilir ya da o bölgeyi ısrarla koklayabilirler. Bizim elimizden gelen, böylesi işaretleri iyi okumak olmalı!

Peki köpekler hangi kanserleri tespit edebiliyor? Onları da hemen sıralayalım, araştırmaların kanıtladığına göre dostlarımız:

  • Kalın bağırsak kanseri
  • Ciğer kanseri
  • Rahim kanseri
  • Prostat kanseri
  • Göğüs kanseri

gibi kanser türlerini rahatlıkla hissedebiliyor.

köpekler kanseri hisseder mi

KÖPEKLERİN KANSER TESPİTİNDE TIBBİ ROLLERİ

Kısacası, patili dostlarımızın insanlığa sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Bu araştırmaların da ışığında, köpeklerin kanser tespitinde kullanılması yaygınlaşmaya başladı. Bunun nedeni ise diğer kanser tespit yöntemlerini düşündüğümüzde köpekler çok daha pratik! Hem mobiller, hem tespit süreci daha hızlı hem de risk düşük! Üstelik hastalardan örnek almak da pek kolay, çünkü yapılan tek şey hastaların kokularının sindiği peçeteleri koklatmak!

Ancak her şey bu kadar güllük gülistanlık da değil maalesef. Köpekler kanseri hisseder mi evet ama kanserin tespiti açısından bu henüz fazlasıyla yeni bir yöntem. Ek olarak patili dostlarımız ciddi bir eğitimden geçmek zorunda. Tabii bir de tıbbi yöntemlerin daha keskin sonuçlar verdiği gerçeği de var… Yine de köpeklerin kanser tespitinde kullanılmasının geleceği parlak gözüküyor!

Tüm bunlar bize bir şeyi daha hatırlattı: köpeklerin COVID-19’u testlerden daha hızlı tespit edebildiğini biliyor muydun? Belki de şimdiki yazımızı okuduktan sonra bu sana daha anlamlı gelecektir… Sen yine de COVID yazımıza da bir göz at tabii!

Paylaşan heymypet