Köpekler İle Büyüyen Çocuklar Daha İyi Huylu Yetişiyor

Hangi çocuk hayatının bir noktasında ebeveynlerine bir köpek yavrusu için yalvarmamıştır ki? Bu istek karşısında birçok ebeveyn evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği tüm ek işleri ve finansal yükümlülükleri düşünerek ‘hayır’ cevabını verir. Ancak görünen o ki çocuklu evlerde bir köpek bulunmasının çocukların sağlığına ve gelişimine faydaları her türlü maliyeti unutturabilecek kadar büyük. Üstelik bunu biz söylemiyoruz, bilim insanları söylüyor…

köpekler ve çocuklar
Paylaşın

KÖPEKLERLE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR

Köpekler ve çocuklar arasındaki dostluğun karakterlerine kattıkları hepimizin bildiği bir gerçekti. Avustralya’da yapılan bir araştırma bunu bilimsel olarak da kanıtladı. Sonuçları kısa süre önce yayımlanan araştırma, köpek bulunan hanelerde büyüyen çocukların sosyal ve duygusal sağlığının yaşıtlarına göre daha yüksek  olabileceğine işaret ediyor.

Western Australia Üniversitesi ve Telethon Çocuk Enstitüsü’nün yakın zamanda yayımlanan raporunda, 2-5 yaş arasındaki 1.646 çocuğun ebeveynlerine uygulandı. Anket aileye dört ayaklı bir arkadaş eklemenin tartışmalı durumu ile ilgili sorular içeriyor.  Sonuçları Pediatric Research dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında ankete katılan hane halklarının yüzde 42’sinin (686) bir köpeği var.

DAHA MUTLU ÇOCUKLAR, DAHA SAĞLIKLI DUYGUSAL GELİŞİM

Bulgulara göre, aile yürüyüşlerinden onunla oynamaya kadar aktif olarak köpeklerle ilgilenen ve onlarla büyüyen çocukların hem kişisel davranışlarında ve akranları ile ilişkilerinde zorluk yaşama olasılıklarının azaldığı hem de bu çocukların daha paylaşımcı ve işbirlikçi olmaya eğilimli olduğu sonucu ortaya çıktı. 

Köpek bulunan evlerden gelen çocukların davranış veya akranlarıyla ilgili problemlerinin yüzde 30 ila 40 arasında daha az olduğu da araştırmanın sonuçları arasında. Bu çocuklar diğer akranlarına kıyasla yüzde 23 daha az zorluk yaşarken, sosyal davranışlara eğilimleri ise yüzde 34 daha fazlaydı.

Haftada en az bir defa aile köpeğinin gezdirilmesinde yardımcı olmak ve haftada en az üç defa köpekle oynamak, ufaklıkların karşı karşıya kaldıkları toplam zorlukları yüzde 36 oranında azaltıyor. Toplum yanlısı davranışlarının gelişme olasılığını ise yüzde 74’e kadar artırıyor.

KÖPEKLER İLE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR

Araştırmada görev alan Profesör Hayley Christian sonuçları yorumladı. “Köpekler ile büyüyen küçük çocuklar mutlu büyüyor, bunu biliyorduk. Ancak bir aile köpeğinin varlığının birçok olumlu davranış ve duygu ile ilişkili olmasına şaşırdık. Bir çocuğun sağlığı, sosyal ve duygusal gelişimi için fiziksel aktivitenin ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, çocukların fiziksel aktivitelerini artırmak için her fırsattan en iyi şekilde yararlanmamız gerekir. Araştırmamız köpek sahiplenmenin bunu başarmak için değerli bir strateji olabileceğini düşündürüyor” ifadelerini kullandı.

Sorumluluk, hijyen ve benzeri sebeplerden köpek sahiplenmek istemeyen ebeveynlerin bu yazımızı okuduktan sonra bir kere daha düşünmelerini dileriz. Belki fikriniz değişir, kim bilir? 🙂

Paylaşan heymypet