Köpekler İçin Aşırı Sayılan Sıcaklıklar Neler?

Yaz yaklaşırken, insanların aileleri, arkadaşları ve evcil hayvanlarıyla dışarıda daha fazla zaman geçirmek istemeleri gayet doğaldır. Ama bazen, hava köpekler için çok sıcak olabilir.

köpekler için
Paylaşın

 

İnsanlar dışarıda aşırı terlemeyi önlemek için daha az giysi ve daha fazla nefes alabilen kumaşlarda kıyafetler giyebilirler, ancak köpekler için aynı durum söz konusu değildir. Köpekler serin kalmak için kürklerini dökmez. Yani bunu sen de biliyorsundur!

Ayrıca patileriyle kendilerini havalandırıp sana havanın ne kadar sıcak olduğunu söyleme şansları da yoktur, ancak ısındıklarını sana bildirmenin başka yolları vardır. Köpek sahiplerinin, köpeklerinin dışarıda olamayacak kadar sıcak olduğunu bilmeleri ve havanın aşırı derecede sıcak olacağını öncesinde meteorolojiden öğrenmeleri önemlidir. Sıcak çarpması, köpeklerde ciddi bir endişe kaynağı ve göz ardı edilirse ölüme yol açar. Aman diyelim dikkat et!  Mümkün olduğunca önlem almak en iyisi.

Köpekler için ne kadar sıcak olduğunun açık bir işareti, köpeğinin dilinin uzun süre ağızından dışarıya sarkıtması ve çok fazla nefes almasıdır. Köpeklerin serinlemesi, ağızındaki ve dilindeki nem buharlaştığında gerçekleşir. Bu onun ısısını düzenlemesine yardımcı olur. Köpeklerin aşırı nefes almaları ısı bitkinliğinin bir işaretidir.

Buna ek olarak düşük enerji, yürüme isteksizliği ve artan vücut ısısı da var. Bu yüzden dikkatli ol, kontrolsüz sıcak bitkinliği köpeklerde sıcak çarpmasına neden olur.

köpekler için

Köpekler İçin Hangi Sıcaklıklar Çok Sıcak?

Tıpkı bazı insanlar gibi, bazı köpeklerde zamanla daha yüksek sıcaklıklara maruz kalmaya uyum sağlar. Ancak dışarısı 25°C üzerindeyse, köpeğinin bu sıcaklıktan etkilenip etkilenmediğini bir düşün.

Rüzgarsız ve nem oranı düşük, doğrudan güneş ışığı altındaysa, vücutsal olarak çok sıcak hissetmese bile ayak tabanında yanıklar meydana gelebilir. Kaldırımlar hava sıcaklığından 40-60 derece daha sıcak olabilir, bu nedenle bu sıcaklıkta köpeğinin yerde durması 60 saniyede ayak tabanlarında yanıklara neden olabilir. Zemin sıcaklığı seni ilgilendirmiyorsa, kısa vadede köpeğinin vücut sıcaklığının yüksekliği sebebiyle sorunlar ortaya çıkabilir.

Bir köpeğin vücut ısısı normalde 100 ila 103 derece arasında olur. Bu, 100 derecenin üzerindeki sıcaklıkların, hele ki dışarıda güneşte oturuyorlarsa köpeğin için hızla sorunlara neden olabileceği anlamına gelir.

Ancak, köpeğinin vücut ısısı 100 dereceden soğuksa ve aşırı derecede nem varsa, bu da bir sorun olabilir, çünkü nem, bir köpeğin nefes nefese kalarak kendisini verimli bir şekilde soğutmasını engeller. Aşırı nemli havalarda egzersiz yapmaya çıktıysan ve yanına köpeğini de aldıysan bu onun için çok tehlikeli olacaktır.

Sonuç olarak, hava ne kadar nemli olursa, köpeğini olumsuz yönde etkilemesi için sıcaklığın da bir o kadar düşük olması gerekir. Köpeğin dışarıda oturuyorsa daha yüksek sıcaklıklara ve daha yüksek neme dayanabilir, ancak yürüyüşe veya koşuya gidiyorsan, köpeğinin çok ısınıp ısınmadığını yakından izlemen gerekir. Köpeğin dışarıda rahatça duramayacak kadar sıcaksa, bu onun için kesinlikle çok sıcaktır.

Dostun İçin Çok Sıcak Olduğunu Nasıl Anlarsın?

 Köpeğin için ne kadar sıcak olduğuna dair kesin ve hızlı bir kural yok. Bu sebeple, köpeğinin aşırı ısındığını nasıl anlayacağın konusunda bilgili olmalısın. Köpeğinin çok sıcak olduğunun bazı işaretleri var. Bahsettiğimiz işaretler;

-Hızlı nefes alıp verme

-Salya akması

-Kusma

-İshal

-Susuzluk

-Parlak kırmızı dil ve diş eti rengi

Vücut ısısı yükselmeye devam ettiği zaman; tökezleme, çökme, bilinç kaybı ve hatta nöbetler meydana gelir. Bunlar meydana gelirse hemen veterinere git ve dostuna yardım et.

Bu semptomları izlemek, köpeğini daha serin bir ortama götürmen gerektiğine ya da dışarıda kalabileceğine karar vermene yardımcı olur. Değil mi?

Köpeğinin aşırı ısındığından emin değilsen, sıcaklığını her zaman ölçebilirsin. Köpeğinin rektal sıcaklığının ne olduğunu görmek için bir eczaneden dijital bir termometre alabilirsin. Köpeğin 104 derecenin üzerindeyse, onu hemen daha serin bir yere al ve bir veterinere başvur.

köpekler için

Sıcak Havalarda Köpeğini Nasıl Güvende Tutabilirsin?

 Köpeğin yeterince gölgeye ve suya sahipse sıcak havalarda güvende kalacaklardır. Sıcak havalarda uzun bir yürüyüş veya parkta koşma riskine girmek mantıklı değil. Bunu düşünmek yerine, gölge ortamları tercih et. Hatta bir köpek bakım evi bile olur.

Sıcak Havada Arabada Bırakmak Doğru Mu?

Bir köpeği sıcakta arabada bırakmak çok yanlıştır. Araç çalışır haldeyken ve hatta klima açıksa bile. Sıcak bir günde, bir aracın içindeki sıcaklık hızla tehlikeli seviyelere yükselir. Örneğin 29°C derecelik bir günde, camları hafif açık bir arabanın içindeki sıcaklık 10 dakika içinde 38°C dereceye ulaşır. 30 dakika sonra sıcaklık 48°C dereceye ulaşacak aman diyelim. Hava sıcaklığı 29°C derece olan bir günde köpeğini arabada başıboş bırakma.

Aşırı Isınma İçin Cins Köpeklerinin Risk Faktörleri

Dev bir cins olmadıkça, köpeğinin boyutu, sıcaklıklara dayanıp dayanamayacağı konusunda büyük bir rol oynamaz. Ancak yine de küçük bir etkisi olur. Tipik olarak, daha küçük köpekler, daha büyük köpeklere kıyasla daha yüksek sıcaklıkları tolere edebilir. Ancak bazı istisnalar var.

Herhangi bir boyuttaki bir köpek obez, çok genç, yaşlı veya brakisefalik bir cins ise, boyutu ne olursa olsun yüksek sıcaklıkta zorlanacaktır. Ek olarak, daha kalın tüylere sahip köpekler, kısa veya ince kürklü bir köpeğe kıyasla serin kalmakta daha fazla zorlanır.

Onun Serinlemesine Nasıl Yardım Edebilirsin?

 1. Köpek dondurmalarını deneyebilirsin.

 2. Serin bir ıslak havlu onun serinlemesini sağlar. Veya bir vantilatörün önü…Dostuğunun yatacağı yer serin olsa iyi olur.

3. Hareket halindeyken her zaman onun için bir su kabı bulundur. Ek olarak dostuna bir veya iki buz küpü vermende bir sakınca yok.

4. Eğer bir köpek havuzun yoksa köpeğini ıslatmanı tavsiye ederiz.

Paylaşan heymypet