Köpek Yaşı Hesaplamanın Yeni Formülü!

Tüylü neşe kaynağın kaç yaşında? Bilinen ‘’pati kuralı’’na göre köpeklerin 1 yaşı insanların 7 yaşına denk düşüyor. Şimdilerde ise, 2 Temmuz’da Cell Systems isimli dergide yayımlanan bir araştırmaya göre bilim insanları bu hesabın yanlış olduğunu söylüyor. Köpekler tahmin ettiğimizden çok daha yaşlılar ve araştırmacılar organizmalar büyüdükçe DNA’da gerçekleşen kimyasal değişimlere göre daha doğru olduğunu düşündükleri yeni bir yaş hesaplama formülü geliştirdiler.

Paylaşın

KÖPEK YAŞI HESAPLAMA

Köpekler, birlikte yaşadıkları kimselerle aynı çevreyi paylaşırlar ve bu da sağlık standartlarının neredeyse insanlarla aynı olması anlamına gelir. Bu durum bilim insanlarının köpek cinsleri ve köpek yaşı üzerine araştırma yapmalarına fazlasıyla katkı sağlar. Köpeklerde de tıpkı insanlar gibi yaş aldıkça tüylerde grileşme ve hastalıklara karşı duyarlılaşma süreçleri görülür. Bununla beraber, moleküler düzeyde nasıl yaşlandıkları daha karmaşık bir konu. Köpekler, başta hızlı yaşlanır ve yaşlanma hızları zamanla yavaşlar. 

California Üniversitesi’nden Trey Ideker: ‘’1 yaşındaki köpeğin fizyolojik olarak ne kadar olgun olduğunu şurdan anlayabiliriz: 9 aylık bir  köpeğin yavruları olabiliyor. Basit bir matematikle, köpeğin yaşının 7 ile çarpılmadığı ortada. En şaşırtıcısı da 1 yaşında bir köpeğin insan yaşıyla 30 yaşında olması.’’ ifadelerini kullanıyor.

İnsan ve köpek DNA’sının kodları yaşam boyunca pek değişmese de, DNA’nın üzerinde bulunan ve metilasyon adı verilen kimyasal izler değişiyor.  Trey Ideker’e göre bu izler genomlardaki kırışıklıklar olarak görülebilir. Ideker: ‘’Ben bu durumu birinin yüzüne bakıp kırışıklıklarından, saçındaki beyazlardan yaşını tahmin etmeye benzetiyorum. Moleküler olarak bunlar benzer özellikler.’’ şeklinde konuştu.

Araştırmacılar, California Üniversitesi’nden köpek uzmanı Danika Bannasch ve ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’ndan köpek uzmanı Davis&Elaine Ostrander’in yardımlarıyla 4 aylıktan 16 yaşına kadar farklılık gösteren 104 Labrador Retriever cinsi köpeği inceledi, metilasyon değişim süreçlerini insanlarınkiyle karşılaştırdı.

Bu karşılaştırma köpek ve insan yaşı denkliğini kurabilmek için yeni bir formül ortaya çıkarmış oldu: İnsanların 16 yaşı, köpeklerde 16 * log(köpek yaşı) + 31 şeklinde hesaplanabilir. Bu yeni formüle göre 8 haftalık bir yavru köpek 9 aylık bir bebekle aynı yaşta. Bu, her ikisinin de diş çıkarmaya başladığı çocukluk döneminde oldukları anlamına geliyor. Ayrıca Labrador Retrieverların ortalama 12 yıllık ömrü insanların 70 yıllık ortalama yaşam süresine tekabül ediyor. 

Paylaşan heymypet