Köpek Sahiplenmeli Miyim?

Evet, tüm köpekleri istiyorsun! Ancak Westminster Kennel Club Köpek Gösterisi’ndeki uzman, ne kadar sevimli olduklarından daha çok düşünülmesi gereken şeyler olduğunu söylüyor. Peki gerçekten köpek sahiplenmeli misin? Buna hazır mısın? Gelin birlikte bakalım!

Paylaşın

Tüylü bir koşu arkadaşı, bir yürüyüş arkadaşı veya sadece kanepede kucaklaşacağın bir tüy yumağı hayal ediyorsan, bir köpeği evlat edinmek mükemmel bir hareket gibi görünür. Ancak, kendine “bir köpek sahiplenmeli miyim?” diye sorman gerekir.

Gail Miller Bisher, Westminster Kennel Club Köpek Gösterisi için bir antrenör, eğitmen, hakem ve yerleşik uzmandır. Bisher, barınaklara göz atmaya başlamadan önce akılda tutulması gerekenlerin bir listesini oluşturmanı öneriyor. İşte dikkate alınması gereken bazı ipuçları ve noktalar.

1.Yaşam Tarzını Değerlendir

Bir köpeği sahiplenmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bir numaralı şey, yaşam tarzını gerçekten değerlendirmektir. Tüylü bir yüze bayılmak ne kadar kolay olursa olsun, evcil hayvan sahibi olmak ani bir karar olmamalıdır. İş için çok seyahat ediyorsan, geçici bir barınma durumun varsa veya bir süreliğine harcamalara dikkat etmen gerekiyorsa, önce bir plan yap. Hazır olduğunda her zaman iyi köpekler olacaktır.

Şimdi bir köpek sahiplenmek için doğru zaman değilse, umutsuzluğa kapılma! Bir barınakta gönüllü olarak çalışarak yine de yüksek dozda köpek yavrusu sevgisi elde edebilirsin. Her zaman şefkatli ve güvenilir insanlara ihtiyaç duyarlar. Ya da belki de bir ev ortamına alışmalarına yardımcı olmak (ve başka biri tarafından karşı konulmaz bir şekilde evlat edinilir hale gelmek) için kurtarma köpeklerini bir seferde birkaç hafta boyunca besle.

2.Tüm Aile Üyelerini Düşün

Yeni bir köpek için düşüneceğin şeyler, aile ile ne kadar iyi etkileşim kuracaklarına kadar uzanır. Bazı köpekler, çocuklar için anında oyun arkadaşıdır ve diğer köpekler, kediler ve ek yaratıklarla dolu yoğun bir eve iyi uyum sağlar. Daha büyük çocuklu ailelere, yaşlılara ve emeklilere veya tek hayvanlı evlere daha uygun yavrular var.

3.Cinsi Araştır

Farklı ırkların farklı ihtiyaçları vardır.

Bazı köpekler uzun süre yaşar (bazı durumlarda 15 yılı aşan). Diğerleri, özellikle hayvancılık veya avcılık gibi belirli görevler için yetiştirilmiştir. Senden belirli beklentileri olacaktır!

İlk kez köpek sahibi olacaklar için en iyi ödevlerden bazıları, kalbini vermeden önce bir türün mizacını, özelliklerini ve diğer faktörlerini tanımaktır. Belirli bir köpek türünü arzu ediyorsan, saygın yetiştiricilerle veya cins merkezli kurtarma örgütleriyle konuşmak için zaman ayır.

 4.Zihinsel Ve Fiziksel Egzersiz Planı

Sadece koltukta takılmayı seviyorsan, sahip olmaman gereken bazı ırklar var. Bütün ırkların farklı egzersiz ihtiyaçları vardır. Onlara egzersiz yaptıracağından emin ol. Zihinsel ve fiziksel sağlıkları için gerçekten önemli.

Aktif köpek ebeveynleri genellikle enerjik köpeklerini yürüyüşlere, koşulara ve hatta kano gezilerine götürürler. Daha rahat insanlar, oyun oynamaktan ve yürümekten memnun olurlar.

Ancak yeni yavrun bir maraton koşucusu olmasa bile, tüm köpekler zihinlerini meşgul eden, sahipleriyle bağ kurmalarına yardımcı olan ve onları yaramazlıklardan uzak tutan günlük oyunları ve aktiviteleri sever.

5.Eğitime Yatırım Yapın

Köpek dostlarımız zekidir ve bazıları süper zekidir! Onlar da öğrenmeye heveslidirler. Bu yüzden bir köpeği sahiplenmeden önce düşünülmesi gereken başka bir şey de onları nasıl eğitecekleri ve bunun neden önemli olduğudur.

Olumlu pekiştirme eğitimi ve erken sosyalleşme, onların iyi köpek sakinleri olmalarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sürekli olarak doğal içgüdülerini ve yeteneklerini geliştirir. Temel beceri ipuçlarını ve eğlenceli hileleri öğretmek, köpeğinin büyümesini garanti eder. Ayrıca yardımcı olması için bir köpek eğitmeni veya davranış uzmanı da tutabilirsin.

6.Bakımın Farkında Ol

Bazı köpeklerin özel bakım, uygun bakım araçları ve hatta doğru bakım için profesyonel bakıcılara düzenli geziler gerektiren özel bakım ihtiyaçları vardır.

Örneğin, Sibirya huskies ve Labrador retrieverleri gibi çift tüylü köpek ırkları, ilkbahar ve sonbaharda çok fazla tüy dökerler. Yorkshire teriyerleri gibi diğer ırkların aslında daha sık tımar (tüy kesimi) randevuları gerektiren tüyleri vardır. Çünkü uzarlar.

Çok fazla zaman ve para harcamak istemiyorsan, bakımı daha kolay bir köpek bul.

7.Bir Veteriner Hekimle Ortak Ol

Köpek ırklarını araştırırken, tercih ettiğin yavrunun genel sağlığını ve beklenen durum veya hastalıkları öğreneceksin. Saygın yetiştiriciler, soylarının ve yavrularının sağlığını sağlamak için genetikçiler ve veterinerlerle birlikte çalışırlar. Ancak yerel bir veterinerin küçük bir önleyici rehberliği de kararını etkileyebilir. Aşağıdaki özelliklere sahip bir veteriner ortağıyla çalış:

-Cinsine nasıl davranacağını bilir. Saluki veya İngiliz tazı gibi bazı köpekler, ABD’deki en nadir köpek ırkları arasındadır ve daha özel bakıma ihtiyaç duyabilirler.

-Melez köpeklerin benzersiz sağlık özelliklerini anlar. İyi bir eve ihtiyacı olan bir goldendoodle veya Cavapoo keşfedersen, her iki ebeveyn ırkını ve ne bekleyeceğini öğrenmek için bir veterinerle konuş.

-Cinse özel bir beslenme planı geliştirir. Köpeğinin ihtiyaç duyduğu yiyecek miktarından belirli sağlık sorunları için hangi diyetin en iyi olduğuna kadar, veterinerinin yardımcı olacak fikirleri vardır.

8.Bütçe Buna Göre

Basitçe söylemek gerekirse, köpekler pahalıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, bakım ve ilgili ücretlerle ilgili tüm konularda bilgi sahibi olmak isteyeceksin:

-Bir köpek yavrusu ilk yılda ne kadara mal olur?

-Hangi köpek aşılarına ihtiyacın var, ne sıklıkta ve ortalama fiyatlar

-Yaşadığın yerdeki veteriner ziyaretlerinin genel maliyetleri

-Profesyonel köpek bakım hizmetleri ve ipuçları

-Evcil hayvan sigortasının maliyeti buna değer mi?

-Köpek eğitimi, evcil hayvan bakıcısı, yatılı ve köpek gezdiricileri gibi ek hizmetler için ne kadar ödeyeceksin?

Sonunda bir köpeğe muhteşem bir hayat vermek istediğin için, bu kararı vermek için acele etmene gerek yok. Acele etme, seçenekleri tart ve tüm yeni araştırmalarınla, her zaman istediğin yakın arkadaşı seçme konusunda tam bir güvene sahip olacaksın.

 

Paylaşan heymypet