Köpek Diş Eti Hastalıkları: Solgun Diş Etleri

Köpeğimin diş etleri solgun! Köpeklerde sararmış diş etleri ne anlama gelir? Yoksa bu bir diş eti hastalığının mı habercisi?

köpeklerde diş eti
Paylaşın

Solgun köpek diş eti ne anlama gelir? Köpeğinin diş etleri solgunsa ne yapmalısın? Bunu anlamanın yolu var. Öncelikle bir köpeğin diş etlerinin normalde nasıl göründüğünü öğrenmen gerekir. Böylece solgun göründüğü zamanı anlayabilirsin.

SOLGUN KÖPEK DİŞ ETİ NE ANLAMA GELİR?

Köpeklerde solgun diş etleri, altta yatan bir veya daha fazla sorunun işareti olabilir. Normal köpek diş eti rengi pembedir. Köpeğin cinsine göre bu renk genellikle yumuşak pembeden parlak pembeye kadar değişkenlik gösterir. Normal pigmentasyon bazı diş etlerinin siyah görünmesine neden olur. Bu nedenle normal olmayan alanları bulmak için diş etlerinde veya dilin altındaki alanda daha açık renkli noktaları aramalısın. Buralar pembe ve nemli olmalıdır. Parmağını diş etlerinin pembe bir bölgesine basarsan, nokta beyaza dönmeli ve yaklaşık bir saniye içinde yine eski rengine, pembeye dönmelidir.

Köpeğinin diş etlerinin normalde pembe olması gereken kısımlarının uçuk pembe veya beyaz olduğunu fark edersen, bu dikkat etmen gereken bir şeydir. Ayrıca göz kapaklarının mukoza zarlarının soluk olduğunu fark edebilirsin. Köpeğinin normalde pembemsi bir burnu ve/veya dili varsa, onların da solgun göründüğünü fark edebilirsin.

KÖPEKLERDE SOLGUN DİŞ ETLERİNİN NEDENLERİ

Köpeklerde soluk diş etlerine neden olabilecek bir dizi sağlık sorunu vardır.

Anemiye Neden Olan Hastalıklar

Solgun diş etleri köpeklerde genellikle anemi belirtisidir. Kanda dolaşan yeterli kırmızı kan hücresi olmadığında anemi oluşur. Kırmızı kan hücreleri vücudun dokularına oksijen taşır. Yeterli kırmızı kan hücresi yoksa, vücut hücreleri oksijenden yoksun kalabilir.

Anemi kendi başına bir hastalık değil, daha çok bir hastalık belirtisidir. Kırmızı kan hücrelerine zarar veren veya kırmızı kan hücrelerinin üretimini engelleyen bir durumdan kaynaklanabilir. Örnekler arasında böbrek hastalığı, bağışıklık aracılı bozukluklar, bulaşıcı hastalık ve parazit enfeksiyonu bulunur. Bazı ilaçlar ve toksinler kan hücrelerine zarar verebilir veya bunların üretimini önleyebilir.

Şu durumlar anemi ile ilişkilidir: Kan Kaybı, Hemoliz, Azalmış Kırmızı Kan Hücresi Üretimi ve Şok.

Kan kaybı

Köpek vücudun herhangi bir yerinden kan kaybediyorsa, vücutta dolaşacak yeterli kan kalmaz ve köpek anemi geliştirir. Mukoza zarlarına kan akışı azalır ve solgun bir görünüme neden olur. Bu en kolay diş etlerinde görülür.

Kan kaybı, harici veya dahili bir yaralanmadan kaynaklanabilir. Travma, köpeklerde kan kaybının yaygın bir nedenidir. Bazı hastalık süreçleri de köpeklerde kan kaybına neden olabilir.

Gastrointestinal sistemde kanaması olan köpekler bir ilaca tepki verebilir veya bir GI hastalığı yaşayabilir. Dışkıda veya kusmukta bariz kan görünebilir. Sindirilen kan, dışkının siyah ve katranlı görünmesine neden olur.

Hemoliz

Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması da anemiye neden olabilir. Hemoliz, otoimmün hastalık (otoimmün hemolitik anemi), kan parazitleri (babesiosis), kimyasal veya toksinlere (çinko, sıçan zehiri, soğan veya sarımsak) maruz kalma sonucu veya kanser nedeniyle oluşabilir.

Azalmış Kırmızı Kan Hücresi Üretimi

Böbreklerin veya karaciğerin kronik hastalıklarının bir sonucu olarak, bir köpek yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemeyebilir. Ek olarak, azalmış kırmızı kan hücresi üretimi, yetersiz beslenme / beslenme dengesizlikleri, otoimmün hastalık, hipotiroidizm, kimyasallara veya toksinlere maruz kalma ve kanser ile ilişkilendirilebilir.

Şok

Şok, vücutta kan akışında ani bir düşüşe neden olarak organ ve doku hasarına yol açar. Bir hastalık sürecinden veya travmadan kaynaklanabilir. Şok ciddi bir acil durumdur ve hemen bir veteriner tarafından ele alınmalıdır.

KÖPEĞİNİN DİŞ ETLERİ SOLGUNSA NE YAPMALISIN?

Köpeğinizin diş etlerinin solgun olduğunu fark edersen, diğer hastalık belirtilerini ara ve kanama-yaralanma olup olmadığını kontrol et.

Solgun diş etleriyle birlikte başka belirtiler de gösteriyorsa, hemen veterinerinize gitmelisiniz. Veteriner kapalı olsa dahi, en yakın açık acil veterinere başvur.

SOLGUN KÖPEK DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Solgun diş etleri olan bir köpeğin tedavisi, altta yatan nedene bağlıdır. Veteriner bir muayene ile başlayacak ve köpeğinin belirtilerini inceleyecektir. Kan hücresi sayımlarını (kırmızı kan hücreleri dahil) kontrol etmek ve organ işlevini değerlendirmek için kan testleri gerekecektir. Bazı durumlarda, köpeğin tedavi ve destekleyici bakım için hastaneye yatırılması gerekecektir.

Solgun diş etlerine kan kaybı neden oluyorsa, köpeğin kaybettiği kanı yerine koymak için kan nakline ihtiyacı olabilir.

Kan kaybının ana nedenini tedavi etmek için ilaçlar ve/veya ameliyat gerekebilir. Kırmızı kan hücrelerinin yok edildiği veya gerektiği gibi oluşturulmadığı durumlarda uzun süreli ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Paylaşan heymypet