Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri

Paylaşın

Sibirya Kurdu (Husky)

DİĞER ADLARI

Husky


RENKLERİ

Gri-beyaz-siyah


ÇIKIŞ YERİ

Sibirya


ÇIKIŞ TARİHİ

Bilinmiyor


FAMİLYA

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri Nelerdir?

Bu muhteşem köpekler buz gibi mavi gözleriyle göz alıcı yaratıklardır. Soğuk iklim köpekleri olmalarının aksine oldukça sıcak ve dost canlısı hayvanlardır. Diğer türler gibi Sibirya Kurtları da dillerinden terlerler. Özgürlükçü mizaçlarını desteklercesine inatçı köpeklerdir. Tüm hepsinin gözleri aynı renk değildir. Farklı renklerde gözlere sahip Husky’ler de vardır. Bu köpek türleri çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Onlara karşı oldukça sabırlıdırlar. Genel olarak insanlarla da arası iyidir ama fare, kuş, böcek gibi ufak hayvanlar avcılık duygularını tetikler. 

Canları sıkıldığında eşyaları tırmalamaya ve kemirmeye başlayabilirler, dikkat. Aktif hayvanlar oldukları için daima egzersizle, oyunlarla oyalanmaya ihtiyaç duyarlar. Husky’ler ile ilgili havlama konusunda endişeye kapılmanıza gerek yok. Sebepsiz yere havlamazlar. Ancak zaman zaman uluyabilirler. Havlamayı pek sevmedikleri için bekçi köpeği olmaya uygun değildirler. Soğuk iklim köpekleri oldukları için sıcakla araları iyi değildir. -60 derecelerde bile yaşayabilecekleri bir kürkleri vardır. 

Sibirya kurtları oldukça akıllı, sosyal, oyuncu, ebeveynlerine bağlı ve inatçı köpeklerdir. Onları eğitmek kolaydır. Çok kolay öğrenirler ancak bazı komutlara itaat etmemekte diretirler. Çok zeki köpekler olmalarına rağmen eğitimleri pek kolay değildir çünkü inatçıdırlar. Kolay öğrenseler dahi yeterli sabır ve tutarlılığı göstermeyebilirler.

Serin havalarda oldukça aktiftirler. Çok sıcak havalarda ise aşırı sıcaklara maruz kalmayacakları serin ortamları severler. Kürkleri çok kalın olduğundan aşırı sıcaklara tahammülü yoktur. Özgürce gezmeyi de çok severler. Güçlü ve atletik köpekler oldukları için bağımsız ve zordurlar. O sebeple iyi eğitilmeleri gerekir. Eğer köpek bakımı konusunda deneyiminiz yoksa profesyonel eğitmenlerden yardım alabilirsiniz. 

Sibirya Kurtlarına apartmanda bakmayı planlıyorsanız çok tavsiye etmeyiz. Apartman hayatına adapte olmaları kolay değildir. Çalışıyorsanız ve gündüzleri yalnız kalması gerekecekse bu da çok hoşuna gitmeyecektir. Yalnızlıktan hoşlanmazlar. 

Sibirya Kurdu (Husky) Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Sibirya Kurdu, yani Husky, adı üstünde Sibirya kökenli bir köpektir. Sibirya’da yaşayan Çukçi halkı Husky’leri uzun yıllar boyunca kızak çekmek ve Ren geyiği sürülerini gütmek için kullanmışlardır. 1905’te ise Sibirya’dan alınıp Alaska’ya götürüldüler. Orada çıkan difteri salgını için gereken ilaçları Sibirya kurtları götürdü. Sibirya tundrasından Alaska vahşi doğasına uzanan bir hikayeyle dikkatleri çektiler. Uygulanan DNA testlerine göre dünyanın en eski köpek ırkları arasındalardır. Göçebe Çukçi halkı Husky’leri hem aile köpeği hem de kızak köpeği olarak kullandı. Üstelik yumuşacık tüylü bu köpekler çocuklarına sıcak birer yastık oldu. İlk Sibirya kurdu (Husky)  kulüplerinden biri Amerika’da 1938’de  Amerika Sibirya Kulübü adıyla kuruldu.

Sibirya Kurdu (Husky) Nasıl Beslenmelidir?

Sibirya kurtları çok fazla yemeğe ihtiyaç duyan bir tür değildir.  Hatta oldukça az yiyecekle de hayatta kalabilirler. Bu sebeple günlük beslenme rutinleri çok yüksek kaloriye ihtiyaç duymaz. Sibirya kurdunuzun beslenmesi için en doğru diyeti veteriner hekiminize danışarak onun yardımıyla oluşturabilirsiniz.

Sibirya Kurdu (Husky) Nasıl Eğitilir?

Sibirya Kurtları zihinlerini genelde az faydalı şeyleri öğrenmek için kullanırlar. Ebeveynlerine itaat etmeye pek de hevesli değildirler. Eğitimleri oldukça zor olur. O sebeple eğer çok yumuşak mizaçlıysanız ya da daha önce köpek besleme deneyiminiz yoksa Sibirya kurdu iyi bir seçim olmayabilir. Sibirya kurtları gerektiğinde kararlı ve sert olabilen, kendine güvenen deneyimli köpek ebeveynleri gerektirir. 

Tüm diğer köpek türleri gibi, Sibirya kurtları da iyi bir itaat eğitiminden geçmeliler. Öğrendikleri komutlar genellenmeli. Yani bir komutu sadece evde öğrenmesi o komuta dışarıda da uyum sağlayacakları anlamına gelmez. Komut eğitimleri farklı ortamlarda tekrarlandıkça genellemeyi öğrenirler.   

Bu köpek türü özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduğu için apartman hayatına kolayca uyum sağlayamayabilirler. Çok sıcak olmayan havalarda şahane birer koşu arkadaşlığı yaparlar. Tüyleri oldukça uzundur. Bu sebeple düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Fırçalarken de canlarını acıtmamaya dikkat etmelisiniz çünkü sinirlenebilirler. Huskyler düzenli egzersize çok ihtiyaç duyarlar. Yalnız yaşamaktan da hiç hoşlanmazlar. Canlarının sıkılmaması için günde yarım saat – bir saat egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Tüm enerjilerini harcayıp rahatlamaları için küçücük bir bahçe bile yeterlidir. Ne kadar hareketli olurlarsa o kadar mutlu olacaklardır. Birlikte yürüyüş yapmak ya da açık havada oyunlar oynamak hem egzersiz ihtiyaçlarını karşılar hem de daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlar. 

Sibirya Kurdu (Husky) Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Husky’nizin dişlerini hafta da en az 2 kez fırçalanmalısınız. Tüylerini kuru şampuan ve özel köpek yıkama eldiveniyle masaj yaparak temizleyebilirsiniz. Bu köpekler de tüm diğer türler gibi sıkça yıkanma gerektirmezler. Çok mecbur kalırsanız yılda 2 kereyi geçmemek üzere yıkayabilirsiniz. Kulak bakımlarını ihmal etmemeniz de önemlidir. Tırnakları çok uzadığında yüzeylere takılacağından tırnak kesme rutinlerini de aksatmamanızı öneririz. Pet kuaförleri gibi köpek bakımı ve konusunda deneyimli uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Sibirya Kurdu (Husky) Kaç Kilo Olmalıdır?

Erkek Sibirya Kurtları (Husky) ağırlıkları 20 ila 27 kilo arasında, dişi Sibirya Kurtlarının ağırlığı ise 16 ila 23 kilogram arasında olmalıdır.

Sibirya Kurdu (Husky) Saldırır mı?

Sibirya Kurtları saldırgan köpekler değildirler. Hatta çok iyi birer ev arkadaşıdırlar. Özellikle çocuklara karşı çok sabırlı, hoşgörülü ve sevgi doludurlar. Bekçi köpeği olmaya çok uygun sayılmazlar. Çünkü kapıya gelen tüm yabancıları bile eve davet edebilirler 🙂  

Sibirya Kurdu (Husky) Kaç Saat Uyur?

Tüm yetişkin köpekler gibi Sibirya Kurtları (Husky) da günde 15 – 16 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Eğer daha az ya da daha fazla uyuyorsa veteriner hekime danışmanızı öneririz. Bunun nedeni çeşitli sağlık problemleri olabilir.

Sibirya Kurdu (Husky) Tüy Döker mi?

Huskyler tüy dökme ve koku yapma problemleri olan köpeklerdir. Yılda iki defa, mevsim geçişlerinde ciddi oranda tüy dökerler. 

Sibirya Kurdu (Husky) Ne Kadar Büyür?

Sibirya Kurtları ortalama 55 cm’e kadar büyür. Erkek Sibirya kurtları 53 – 60 cm’ye, dişiler ise 50 ila 56 cm’ye kadar büyür. 

Sibirya Kurdu (Husky) Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Köpeğinizi kısırlaştırmak isterseniz, kısırlaştırma ameliyatını yaklaşık 6-9 aylar arasında, ergenliğe ulaşmadan yaptırmalısınız. Büyük ırklar küçük ırklardan daha geç olgunlaşır. Bu sebeple kısırlaştırılmaları için en uygun zaman biraz daha olgunlaştıkları zamandır. Yavru Sibirya kurdunuzun kısırlaşması için en uygun zamanı size veteriner hekiminiz söyleyecektir.

Sibirya Kurdu (Husky) Kaç Yıl Yaşar?

Sibirya Kurtlarının ortalama yaşam ömürleri 11-13 yıl arasıdır. 

Sibirya Kurdu (Husky) Nasıl Tıraş Edilir?

Sibirya Kurdu (Husky) tıraşları sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için oldukça büyük önem taşır. Tıraşlanmaları ve düzenli bakımları ihmal edilmemelidir. Sibirya kurtları için ideal yaşam ortamları genellikle bahçe ve çiftliklerdir. Ancak apartmanda da bakılırlar. Küçük yaşlardan itibaren tüylerine iyi bakılırsa sorun yaşamazlar. 

Pet kuaförlerinden Husky tıraşı ve Husky bakımı için destek alabilirsiniz. Evde çok rahat ve doğru şekilde gerçekleştiremezsiniz. Sibirya Kurdu tıraş alternatifi olarak tüyleri kısa olduğu için birçok model tercih edilebilir.Tıraş olduktan sonra tüy dökme problemi ortadan kalkacaktır. Mevsim geçişlerinde tüy dökümü artar. Bu dönemler tüylerini kesmek için doğru zamanlardır. Sibirya Kurtlarını tıraş etmek için genelde tıraş makinesi kullanılır. Makine Tıraşı ile birlikte huskylerin tüyleri üç numara olarak kesilecektir. Tıraştan sonra Sibirya Kurdunuz hem tüy dökmekten kurtulacak, hem de çok daha temiz canlı bir hale gelecektir. 

Sibirya Kurdu (Husky) Kaç Yavru Doğurur?

Sibirya kurtları ( husky ) ilk doğumlarında en az 1 – 2 yavru dünyaya getirirler. İdeal bir ilk doğum ise ortalama 4 tane yavru yapar. Bu zaman denk kaydedilen en çok yavru sayısı ise 14 tanedir.

Sibirya Kurdu (Husky) Yasaklı Irk mıdır?

Husky’ler yasal ırklardandır. Rahatlıkla sahiplenebilirsiniz.