Samoyed Özellikleri

Samoyed

DİĞER ADLARI


RENKLERİ


ÇIKIŞ YERİ


ÇIKIŞ TARİHİ


FAMİLYA

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Samoyed Özellikleri Nelerdir ?

Samoyed uzun ve bembeyaz göz alıcı tüyleri, sevimli yüzüyle eşsiz bir köpek türüdür. Orta boy kategorisinde değerlendirilen bu köpeklerin kökeni kutuplara yakın coğrafyaya ait olduğu için oldukça güçlü ve dayanıklıdırlar. Üstelik cazibe ve asaletleriyle göz doldururlar. Samoyed aynı zamanda yabancılara karşı çekingen, utangaç bir köpektir. Bu sebeple bekçi köpeği olarak kullanılamaz. Oldukça zeki ve yaramaz köpeklerdir. O sebeple çok deneyimli ebeveynler tarafından bakılmalılar. Yetiştikleri ortamın da etkisiyle çok soğukkanlı köpekler olduklarını söyleyebiliriz. Dikkatli, arkadaş canlısı, neşeli, sosyal ve kendine güvenen köpeklerdir aynı zamanda. Koyu renk gözleri vardır. Siyah ya da kahverengi ağırlıklı olmakla birlikte, az da olsa mavi gözlü Samoyed’lere rastlamak mümkündür.  Burunlarının yan kısmları orta uzunlukta ve genişliktedir. Ucuna doğru incelir. Kulakları üçgen biçimindedir ve uçları hafif yuvarlanmıştır. Daima dik dururlar ve işitme konusunda çok keskindirler. Kuyrukları uzun ve tüylüdür. Heyecanlandıklarında kuyrukları sallarlar. Sakin bir ruh halindeyken ise aşağı inik halde durur. 

Samoyed Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Milattan önceden beri, Sibirya’da avcılıkla geçimlerini sağlayan halkın adıdır Samoyed. Bu halk yüzyıllar boyu kızaklarını çekmeleri için güzel mi güzel, bembeyaz köpekler kullanmıştır. Bu köpekler de kabilenin ismi ile anılmaya başlamıştır. Samoyed türünü ilk 1889’de ilk keşfeden Robert Scott isimli bir kaşiftir. Keşfettiği bu köpeklerden birkaç tanesini alıp İngiltere’ye getirmiştir. Dünyaya da İngiltere’den yayılmışlardır. Samoyedler tüy renkleri ve yapılarıyla Sibirya gibi soğuk bir coğrafyaya uygun köpeklerdir.

Samoyed Nasıl Beslenmelidir ?

Samoyedler yaşlarına uygun, besleyici mamalarla beslenmeliler. Yemek artıklarıyla beslenmek Samoyed’inizin sindirim sistemini bozabilir. Bu sebeple çok dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden yemek artığı verirken çok dikkat etmek gerekir. Pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçınılması gerekir. Ödül maması için köpekler için özel üretilen küçük bisküvi parçaları ya da kuru mama tanecikleri kullanabilirsiniz. Aşırı ödül maması obeziteye sebep olabilir, dikkat etmenizi öneririz. Eğer köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veteriner hekiminize danışmakta gecikmeyin.

Samoyed Yıkanır mı?

Uzmanlar köpeklerin çok sık yıkanmasını önermezler. Bunun yerine köpekler için üretilmiş bir kuru şampuan kullanmayı deneyebilirsiniz. Köpeğinizin tüylerine sıktığınız kuru şampuanı özel bir eldivenle masaj yaparak tüm tüylerine yedirebilirsiniz. Çamura girerse ya da çok kirlenirse de yılda 1-2 kereden fazla yıkamamanızı öneririz. 

Samoyed Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Samoyed’inizin tırnaklarını ayda 1-2 kez kesmenizi öneririz. Tırnaklarının çok uzadığını yürürken yere takılmasından anlayabilirsiniz. Tırnakları düzgünce kısa kesildiğinde çok daha sağlıklı olacaktır. Köpek patilerinin ne kadar hassas olduğunu bildiğinizi tahmin ediyoruz. Bu sebeple tırnaklarını keserken hassas davranmanızı öneririz. Köpeklerin patilerinde kan damarları vardır ve gereğinden kısa kesilirse kanamaya neden olur. Canı yanan köpeğiniz tırnağını kesmenize bir daha izin vermez. Bu sebeple eğer bu konuda herhangi bir deneyiminiz yoksa, Pet kuaförlerinden ya da veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz. 

Samoyed’lerin kulaklarının her hafta düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Kulaklarda kızarıklık veya kötü koku varsa vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz gerekir.  Çünkü kızarıklık veya kötü koku enfeksiyon işareti olabilir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ederken, kulak temizleyicisi ile nemlendirilmiş bir kulak çöpüyle temizleyebilirsiniz.  Yalızca dış kulağı temizlemeye dikkat edin. İçine çok sokmayın. Tüylerini tararken de cildinde herhangi bir kızarıklık olup olmadığına dikkat edin. Kulaklarının normal, iyi koktuğundan, gözlerinde kızarıklık, burnunda akıntı olmadığından emin olmanız gerekir. Rutin olarak sağlık kontrollerini yaptırdığınızdan da emin olun. Samoyed türü köpeklerin kalça çıkığı, katarakt, progresif retinal atrofi, hipotiroid, gastrik torsiyon genetik yatkınlığı vardır.

Samoyed Kaç Kilo Olmalıdır?

Samoyed türü köpeklerde hem erkeklerin, hem de dişilerin her  ikisinin ağırlıkları ortalama 22 – 27 kg’ı bulur.

Samoyed Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Samoyed’lerin zihinleri sürekli olarak eğitimle meşgul edilmeli. Canı sıkıldıkça sağı solu tırmalamaya ya da bir şeyleri çiğnemeye başlayacaktır. Bu köpeklerde avlanma içgüdüsü vardır. O sebeple ufak tefek hayvanları kovalamak isteyebilir. Bu nedenle açık alanlarda tasma ile gezdirmeye özen gösterin. Samoyed’iniz yavruyken sosyalleşmeleri çok önemli. İnsanlarla ve hayvanlarla ilişkisinin sakin olması erken yaşta sosyalleşmesine bağlı. Sosyalleşmeyen köpekler çekingen bir mizaç geliştirir. İyi huylu Samoyed’ler meraklı, insancıl ve eğlenceli olurlar. Farklı insan tiplerini, farklı ses ve gürültüleri deneyimleyerek büyütmek önemlidir. 

Samoyed Saldırır mı?

Tüm köpek türleri gibi Samoyed de iyi bir eğitimden geçer ve yeterli oranda sosyalleşerek büyürse saldırgan tavırlar sergilemez. 

Samoyed Kaç Saat Uyur?

Samoyed türü köpekler günde genelde 12 saat uyurlar. 

Samoyed Tüy Döker mi?

Samoyedlerin iki katmanlı kürkleri oldukça kalın ve esnek yapıdadır. Çok tüylü köpeklerdir. Tüyleri de oldukça sık ve yoğun bir yapıdadır. Tüylerinin alt katmanları kısa, yoğun ve yumuşaktır. Üst katman ise daha uzun, sert ve düz tüylerle kaplıdır. Kafasındak, bacakların ön kısmındaki ve kulaklarındaki tüyler geri kalan kısımlara oranla daha kısadır. Mevsim geçişlerinde yoğun şekilde tüyleri dökülebilir.

Samoyed Ne Kadar Büyür?

Erkekleri 20-32.5 kg, dişileri 17–25 kg kadardır.Boyut olarak erkek cinslerde uzunluk 53 – 60 cm dişilerde ise 53 – 57 cm

Samoyed Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Yaklaşık 7. aya geldiğinde veterinerinizin de onayı ile Samoyed’inizi kısırlaştırabilirsiniz.

Samoyed Kaç Yıl Yaşar?

Samoyed yaşam süreleri 12-15 yıl arasıdır. İyi bakılan Samoyed türü bir köpek sağlıklı ise 15 yıla kadar yaşayabilir.

Samoyed Nasıl Tıraş Edilir?

Samoyed tüyleri uzun bir ırktır. Tercihe göre makasla tüyleri kısaltılabilir ya da tıraş makinesiyle daha kısa kesilebilir. Pet kuaförünüz size en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

Samoyed Kaç yavru Doğurur?

Dişi Samoyedler ortalama 4-6 adet yavru dünyaya getirirler.

Samoyed Yasaklı Irk mıdır?

Samoyed yasal bir ırktır. Güvenle bakabilirsiniz. Yalnızca bolca açık alana ihtiyaç duyar. Bahçeli bir ev bakımı için daha uygundur.