Akita İnu Özellikleri

Akita inu
Paylaşın

Akita İnu

Akita inu

DİĞER ADLARI

Akita


RENKLERİ

Siyah, beyaz, gri, kahverengi, turuncu


ÇIKIŞ YERİ

Japonya


ÇIKIŞ TARİHİ

1600’lar


FAMİLYA

Koruma köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Akita İnu Özellikleri Nelerdir?

Akita İnu cinsi köpekler hem cesur, hem çevik olmalarının yanı sıra, aynı zamanda oldukça iyi birer yüzücüdürler. Yüksek koruma içgüdüleri ve atik yapıları onları çok iyi birer koruma köpeği yapar. 

Bu köpekler çeşitli alanlarda resmi görevler de üstlenirler. Diğer köpeklerle çok iyi anlaşamazlar, o sebeple özellikle küçük süs köpekleri ile başbaşa bırakmamanızı öneririz. Köpeklerle pek iyi anlaşamamalarına rağmen çocuklarla araları çok iyidir. Onlara karşı oldukça sevecen ve nazik davranırlar. Yabancılara çok mesafeli davranırlar. Çok fazla havlayan gürültücü köpekler değildirler. 

En bayıldıkları şeylerden biri uzun yürüyüşler, hatta koşulardır. Anavatanları Japonya’da ailelerin favori köpeklerindendir.  İnatçı bir yapıları vardır. Bu yüzden özellikle küçük yaşlarda sıkı bir eğitimden geçmeleri gerekir. Yemek yerken rahatsız edilmekten de hiç hoşlanmazlar. Canları çok kolay sıkıldığından istenmeyen davranışlarda bulunma eğilimleri olabilir. Bu sebeple itaat eğitimi Akita İnu türü köpekler için büyük önem taşır. Ailelerine çok bağlı ve sadık köpeklerdir ve onlarla vakit geçirmeye bayılırlar.  

Akita İnu Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Akita İnu köpek türü adını Japonya’nın Akita bölgesinden alır. Bu türün ismi orijinalde Akita İnu iken, Akita olarak kısaca kullanıldığı da yaygındır. Tarihleri 1600’lü yıllara dek uzanır. Japonya’da özel olarak yetişririlirler. Çok güçlü ve akıllı köpeklerdir.  Dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmaları 1920 yıllara denk düşer. Başta Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip oradan dünyaya yayılmışlardır. 

Akita İnu Nasıl Beslenmelidir?

Akita İnu bebekleri inanılmaz bir büyüme hızına sahiptirler.  Bu hızlı ve aşırı büyümeyi önlemek için nispeten düşük kalorili bir diyet uygulamaları önerilir. Akita İnu’lar büyük ırk kategorisindedirler. Bu ırklara özel üretilen mamalarla beslenmeleri gerekir. Yetişkin mamasına geçmeleri için 1. yaşlarını doldurmaları beklenir. Yine de doğru mama seçimi ve doğru zamanlamalar için veterineriniz en önemli yönlendirmeyi yapacaktır. Akita İnu’ların kilo kontrolleri dikkatlice yapılmalıdır. 

Akita İnu Yıkanır mı?

Akita İnu türü köpeklerin de tıpkı diğer köpek türleri gibi sık sık yıkanmaları önerilmez. Bunun yerine köpekler için özel üretilmiş bir tarak ile günlük olarak fırçalamanız yeterli gelir. Cildinin sağlığı için  dilerseniz yılda sadece 1-2 kez yıkayabilirsiniz. 

Akita İnu Ne Zaman Yıkanır?

Akita İnu köpeğinizin cilt sağlığı için dilerseniz mevsim dönüşlerinde, yılda sadece 1-2 kez yıkayabilirsiniz. 

Akita İnu Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Bu tüp köpeklerin tüyleri haftada minimum bir kez olmak üzere özel bir tarakla taranmalı. Bunun için metal dişli bir tarak ya da veterinerinizin önerdiği bir fırçayı kullanabilirsiniz. Böylelikle fazla tüy dökümünü önlersiniz. Tüyleri daha bakımlı ve sağlıklı görünür. Köpekler için özel üretim kuru şampuan da kullanabilirsiniz.Çok mecbur kalınmadıkça yıkamamanız gerektiğini unutmayın. Kulak temizliğini aksatmamayı ve en az 2 günde 1 kez dişlerini fırçalamayı unutmayın.

Akita İnu Kaç Kilo Olmalıdır?

Akita İnu köpeklerinin erkekleri dişilerinden çok daha ağır olur. Yetişkin erkek Akita İnu’lar ortalama 32-39 kilo aralığındadır. Dişiler ise 23-29 kilo ortalama ağırlığa sahiptir. 

Akita İnu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Akita İnu’ları eğitmek çok basit sayılmaz. Çünkü zeki ve sadık olmalarının yanı sıra, çok inatçı köpeklerdir. Bu köpeklerle özellikle yetişkin hale geldiklerinde kolayca başa çıkabilmenin tek yolu yavruyken iyi bir eğitimden geçirilmeleridir. İyi eğitilmemeleri durumunda yabancılara ve diğer köpeklere karşı huysuz davranışlarda bulunabilirler. Bu zorlu tarafları köpek bakımı ve eğitimi konusunda deneyimli bir ebeveyn gerektirir. 8 haftalıktan itibaren eğitim süreçlerini başlatabilirsiniz. 12 haftalık olana kadar bu eğitimler devam etmeli. Bu arada diğer köpeklerle ve hayvanlarla sosyalleşmeye alışmaları da önemli. Erken yaşlarda sosyalleşmeyi öğrenmesi bu köpeklerin diğer köpeklere ve yabancılara karşı agresif davranmalarını önler.

Akita İnu Saldırır mı?

Yavruyken iyi bir itaat eğitimi almış ve sağlıklı bir sosyalleşme süreci tamamlamış Akita İnular saldırgan tavırlar sergilemezler. Aksi durumda çok korumacı köpekler oldukları için yabancılara ve diğer köpeklere karşı saldırgan yaklaşabilirler. 

Akita İnu Kaç Saat Uyur?

Akita İnu türünün uyku süreleri günlük aktivitelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çok hareketli günlerde daha çok uyurlar. Ebeveynleriyle vakit geçirmekten, gezmekten ve oyunlar oynamaktan çok hoşlanırlar. Günde ortalama 12 saat kadar uyuyabilirler. Daha uzun süre uyumaları önerilmez.

Akita İnu Tüy Döker mi?

Bu tür bahar aylarında ekstra yoğun şekilde tüy döker. Diğer mevsimlerde tüy dökülmesi oldukça azalır. Belirli periyotlarda taranması ve fırçalanması tüy dökümünü azaltacaktır. Tüy dökülmesi artınca taramaları artırabilirsiniz. 

Akita İnu Ne Kadar Büyür?

Dişi Akita’lar ortalama 54 ile 64 santim boyundadır. Erkek Akita köpekleri ise 71 santime kadar uzayabilirler.

Akita İnu Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Erkek ve dişi köpeklerin ideal  kısırlaştırma zamanları farklılık gösterir. Köpekler genel olarak 2 aylıktan itibaren güvenle kısırlaştırılabilirler. Ancak yine de uzmanlar 4-6 aylık olanlara dek beklenmesini önerir. İdeal kısırlaştırma dönemi köpeklerin türleri, cinsiyetleri ve ırk boylarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin büyük ırklar küçük ırklara göre daha geç olgunlaşır. Bu sebeple daha geç kısırlaştırılması gerekir. Birçok veteriner hekim, dişi köpekler için ideal kısırlaştırma dönemi için ilk kızgınlıktan hemen önceki zamanlarını ideal bulur. Erkek köpeklerin kısırlaştırma zamanı ile boyutları arasında doğrudan bir ilişki vardır. Küçük ve orta ırklar için ideal zaman 6 aylıkken, büyük ırklar  1 yaşında kısırlaştırma operasyonuna uygun bulunur. Köpeğiniz için ideal zamanlamayı veterinerineriniz verecektir.

Akita İnu Kaç Yıl Yaşar?

Akita İnu’ların bakımı düzenli yapılırsa ve sağlıkları iyi korunursa, 10 ila 12 yıl arasında yaşayabilir. Bazı kalıtsal hastalıklara yatkındırlar. Bunlara karşı önlem almayı unutmayın. Erken teşhis hayat kurtarır. Kalça displazisi, Gastrik dilatasyon, PRA gibi çeşitli hastalıklara yatkındırlar.

Akita İnu Nasıl Tıraş Edilir?

Akita İnu’ların tıraş zamanı ve şekli tüy yapısına ve kürklerine göre değişiklik gösterir.  3 ayda bir Makine Traşı uygulanabilir. Özellikle bahar aylarında yoğun tüy dökerler. Traş için bu zamanları tercih edebilirsiniz. Genellikle Akita Makine Traşı ve Akita Makas Traşı seçenekleri bulunur. Tüy uzunluğuna göre veterineriniz veya pet kuaförünüzle uygun yöntemi seçebilirsiniz. Makine tıraşı yaptırırsanız 3 numara tercih edilebilir ve pratiktir. Makas tıraşı ise daha hoş bir görünüm sağlar. dostumuzun daha estetik görünmesini isteyen hayvan severler tarafından tercih edilmektedir. Bu yolla tüy boyları yarısına dek kısaltılır.  

Akita İnu Kaç Yavru Doğurur?

Dişi Akitalar bir doğumda 7-8 yavru doğururlar. Ancak doğacak yavru sayısı köpeğin fiziksel özelliklerine, yaşına, sağlık durumuna, erkeğin özelliklerine göre değişir. 

Akita İnu Yasaklı Irk mıdır?

Akita İnu yasaklı bir köpek ırkı değildir.

Akita İnu Neden İshal Olur?

İshalin sebep olduğu en yaygın davranışlardan bazıları şunlardır: Diyet veya ikramlarda değişiklik. Çöp, bozulmuş yiyecek veya oyuncak, kemik ve kumaş gibi yabancı nesnelerin yutulması Parvovirüs, distemper veya koronavirüs gibi viral enfeksiyonlar.