Afgan Tazısı Özellikleri

Paylaşın

Afgan Tazısı

DİĞER ADLARI

Tazı


RENKLERİ

Beyaz/Gri-Siyah


ÇIKIŞ YERİ

Afganistan


ÇIKIŞ TARİHİ

Milattan önce bir zaman


FAMİLYA

Av köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Afgan Tazısı Özellikleri Nelerdir?

Afgan Tazıları hem, av köpeği hem de süs köpeği olarak yetiştirilen bir köpek türüdür. Adından anlaşılacağı üzere Afganistan kökenlidir. Çok çevik bir beden yapıları vardır. Güçlü sıçrayışlar ve ani ataklar yapmak konusunda çok başarılıdırlar. Aynı zamanda av köpeği oldukları için koku alma duyuları çok gelişmiştir ve iz sürmekte başarılıdırlar. Farklı renklerde tüyleri vardır. Upuzun ve bir ipeği andırırcasına yumuşacıktır. Kuyruk kısmında tüy uzunluğu hafif azalır.

Mizaçları bir miktar çekingen ve hassastır. Aynı zamanda oldukça sadık ve sıcak kanlılardır. Diğer köpek türlerine karşı biraz dominant davranabilirler. Hem tavırları hem de görüntüleriyle oldukça soylu ve zarif köpeklerdir. Tazı oldukları için bazen şüpheci davranabilirler ancak bu saldırganlık göstermelerine sebep olmaz. Akıllı ve kolay eğitilebilir köpeklerdir ama dik başlı ve inatçı tavırlar da sergileyebilirler. 

Apartman dairesinde ve bahçesi olmayan bir evde beslemeye uygun değildirler. Açık havada koşmaya ihtiyaç duyarlar. Eğer apartmanda beslemeye kalkarsanız enerjisini boşaltacağı bir ortam bulamadığı zaman uzun uzun uyurlar. Afgan tazısı günde en az 30 dakikalık yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar. Tasmasız koşup oynayabileceği güvenli alanlarda koşmayı severler. 

Pırıl pırıl uzun tüyleri, upuzun bacaklarıyla çok asil ve zarif görünürler . Bilinen en eski köpek ırklarından biridir ve Afganistan’ın yüksek bölgelerinde yaşadıkları için zorlu hava koşullarına karşı dayanıklıdır.  

Afgan Tazısı Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Yapılan genetik testlere göre Afgan Tazılarının kökleri oldukça eski çağlara dayanıyor.  Mısır’da arkeolojik kazıklarda ortaya çıkan papirüslerin üstünde bu ırka ait resimlere rastlanmıştır. Takribi 4000 yıllık bir geçmişleri olduğu tahmin edilmektedir. Afgan tazıları Afganistan‘da Av köpeği ve Çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Uzun yıllar anavatanından dışarı çıkmayan Afgan Tazıları’nın Avrupa‘ya gidişleri 1920’leri buldu. İki İngiliz o yıllarda Afgan Tazılarını gizlice İskoçya‘ya götürdüler. Orada çoğalarak dünyaya yayılan Afgan Tazıları bugün Amerika’da dahi bulunmaktadır ve çizgi filmlere konu olmaktadır. 

Afgan Tazısı Nasıl Beslenmelidir?

Afgan Tazılarının beslenmeleri zahmetsizdir. Ara sıra mutfaktan ya da yemek masasınından bir şeyler aşırmaya eğilimlidirler.  Çok fazla enerjiye ihtiyaç duyan hareketli köpekler olduklarından besin değeri yüksek mamalarla beslenmeleri gerekir. İyi bir diyet yapmaları önemlidir, bu sebeple veterinerinizden yardım almanız gerekir. Halihazırda narin vücutları ve hareketli yapıları yüzünden çok zayıflamaya yatkındırlar. Bu sebeple kiloları iyi takip edilmelidir. Yavruyken ve hamileyken daha besleyici gıdalar yedikleri özel diyetler uygulamak gerekir. 7 yaşını geçtiğinde hareketliliğinde azalma başlar ve uyku süresi artar. Bu durumda kilo almaya başlar. Dolayısıyla yaşına ve sağlık durumuna göre doğru beslenmesi çok önemlidir. Veterinerinizin de önerisiyle doğru mamayı seçebilirsiniz.  

Afgan Tazısı Yıkanır mı?

Afgan tazıları da diğer köpek türleri 2 aylıktan itibaren aşılanmaya başlarlar.  6. aylarını dolduruncaya kadar aşılar sürer. Uzmanlar bu süreçte köpeklerin yıkanmasını önermezler. Çünkü aşılar sebebiyle düşen bağışıklıkları üşüdüklerinde daha da düşer. Genel anlamda veterinerler köpeklerin sıklıkla yıkanmasını da doğru bulmazlar. Bu sebeple Afgan Tazınızı mecbur kalmadığınız sürece yıkamanızı önermeyiz. Bunun yerine kuru şampuan kullanarak temizleyebilirsiniz. Kuru şampuanı ensesinden geriye doğru, bir köpek bakım eldiveniyle masaj yaparak bütün vücuduna yedirebilirsiniz. Kuru şampuan durulama gerektirmez. Böylelikle köpeğinizi ıslatmanız gerekmez. 

Afgan Tazısı Ne Zaman Yıkanır?

Köpekleri mecbur kalmadıkça yıkamamalısınız. Yılda iki kez mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökmeye başladığında yıkayabilirsiniz. Yıkamaya enseden geriye doğru başlayın. Böylece kulağına su kaçma riskini en aza indirmiş olursunuz. Köpeğinizi mekaldıkça, en sık 2 ayda 1 yıkamaya çalışın. 

Afgan Tazısı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Afgan Tazıları apartmanda beslemek için uygun bir tür değildir. Bahçelere, açık arazilere ihtiyaç duyarlar. Evde kapalı kalırsa uzun uzun uyurlar. Uzun tüyleri her gün fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Kulakları da uzun olduğundan yemek yerken yemeğin içine girip kirlenebilir. Bunu önlemek için kulaklarını gevşekçe arkada bağlayabilirsiniz.Tüyleri düzenli olarak fırçalanmazsa birbirine dolaşır ve düğüm olur. Bu da cilt hastalıklarına davetiye çıkarır. Uzun tüylü köpeklerin tüy sağlığı için özel üretilen mamalar vardır. Veterinerinizden öneri alıp bu mamalara yönelebilirsiniz. 

Afgan Tazısı Kaç Kilo Olmalıdır?

Afgan Tazılarının upuzun tüylerinin altında çok atletik ve çevik vücutları vardır. İdeal kilo aralığı yetişkin erkek tazılarda 20 – 27 kilodur. Dişilerde ise 18 – 22 kg’dir. İdeal kiloyu belirlemek için boy da önemli bir faktördür. 

Afgan Tazısı Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Afgan Tazısı eğitilirken kullanılan komutlar ciddi ve tutarlı olmazsa bildiğini okuyan bir köpeğe dönüşebilir. Görkemli görünüşleri ve harika tüylerine yakışır bir soylu gibi davrandıkları için her canlıyla kolayca dostluk kurmazlar. Ama yine de zarafetlerinden ödün vermezler ve agresif tavırlar sergilemezler. Hatta yine de sosyal köpekler bile sayılabilirler. Genelde tek bir kişiyi -ebeveynini- seçip ona bağlanırlar. Bu da diğer insanlara ve canlılara karşı biraz mesafeli durmalarına yol açar. Afgan tazısı sahiplenmek istiyorsanız onu  küçük bir yavruyken sosyalleştirmeye başlamanız gerekir. Bu takdirde eğitmekte zorlanmazsınız.  Zeki köpeklerdir ve çabuk öğrenirler. Üstünlüğünüzü kabul etmeleri zaman alır. İnatlaşmadan sabırla davranmalısınız. Özgürlüklerine düşkün oldukları için sizi başta biraz zorlayacaklardır. Sabırla, sevgiyle ve ödül mamalarıyla yaklaşırsanız sonuçlar olumlu olacaktır.  

Afgan Tazısı Saldırır mı?

Afgan Tazıları özellikle iyi eğitilirlerse saldırgan tavırlar göstermezler.

Afgan Tazısı Kaç Saat Uyur?

Oldukça aktif ve yüksek enerjili köpeklerdir. Onlar da pek çok diğer tür gibi dünde ortalama 12 saat uyurlar. Sağlıklı köpekler için normal bir süre. Yavruyken ve 7 yaşlarını geçip yaşlanmaya başladıklarında uyku süreleri 16 – 18 saatlere kadar çıkabilir. 

Afgan Tazısı Tüy Döker mi?

Afgan Tazısı ipek gibi upuzun tüyleriyle ünlüdür. Orta derecede tüy dökerler. Tüy dökümü mevsimsel olarak artabilir. Haftada en az üç kez uzun tüylerin taranması, iyice fırçalanması gerekir. Banyo yaptıracağınız zaman köpekler için özel üretilmiş tüy bakım kremi kullanmalısınız.

Afgan Tazısı Ne Kadar Büyür?

Afgan Tazılarının boyu 61–71 cm’yi, ağırlığı 22–27 kg’ı bulur. Büyük ırk köpeklerdir. Yetişkin bir Afgan Tazısı büyüdüğünde 70 santimetreyi bulur. Ağırlığı ise 30 kilograma ulaşır. Dişi Afgan tazıları birkaç cm daha kısa ve birkaç kilo daha hafiftir. 

Afgan Tazısı Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Uzmanlar köpeklerin kısırlaştırılmasını 5-6 aydan önce önermezler. Veterineriniz bu konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. 

Afgan Tazısı Kaç Yıl Yaşar?

Afgan Tazılarının ortalama yaşam ömürleri 13 yıldır.

Afgan Tazısı Nasıl Tıraş Edilir?

Görkemli tüyleriyle göz dolduran Afgan Tazılarının tıraşlanması ya da kırpılması kesinlikle önerilmez. Çünkü bu yolla köpeğin tüm ihtişamı kaybolur. Onun yerine günlük olarak taranması önerilir. 

Afgan Tazısı Kaç yavru Doğurur?

Dişi Afgan Tazıları eğer sağlıkları yerindeyse ve iyi bakılıyorlarsa bir doğumda 15 adet yavru doğurabilirler. Sağlıklı ve bakımlı bir dişi 15’e kadar yavru dünyaya getirebilir. Bazı durumlarda 6-8 yavru da dünyaya gelir. Anne köpeğin yaşı, sağlığı ve babanın sperm kalitesi doğan bebek sayısında belirleyici faktördür. 

Afgan Tazısı Yasaklı Irk mıdır?

Afgan Tazıları yasaklı bir ırk kategorisinde değildir. Gönül rahatlığıyla sahiplenebilirsiniz.

Afgan Tazısı Neden İshal Olur?

Köpeklerin ishal olmalarının en yaygın görülen nedenleri arasında yerlerdeki her şeyi koklayarak ve yalayarak gezmeleri, bozuk yemek artıklarını yemeleri, ani diyet değişiklikleri yatar. Diğer kronik nedenler arasında gıda alerjileri ya da  intoleransları, bağırsak sendromu, egzokrin pankreas yetmezliği gibi pek çok hastalık sayılabilir.