Affenpinscher Özellikleri

Paylaşın

Affenpinscher

DİĞER ADLARI


RENKLERİ

Siyah


ÇIKIŞ YERİ

Almanya


ÇIKIŞ TARİHİ

17. Yüzyıl


FAMİLYA

Koruma köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Affenpinscher Özellikleri Nelerdir?

Affenpinscher, Almancada maymun terrier anlamına gelir. Almanca “Affen” kelimesi maymun, “Pinscher” ise ‘terrier’ anlamına geliyor. Fransa’da ise ismi “diablotin moustachu” olarak geçer. Bu “Bıyıklı küçük şeytan” anlamına gelir. Affenpinscher’lar tıpkı teriyerler gibi fare gibi hayvanları avlamak için kullanılır. Küçük ırk bir süs köpeği türüdür. Apartman hayatına kolayca uyum sağlar.  

Bütün vücudu uzun dalgalı tüylerle kaplıdır. Kulak, göz ve burun civarındaki tüyleri daha da uzundur. 

Tüylerinin rengi genelde siyahtır. Ancak koyu kahverengi, kızıl ve füme renkli Affenpinscherlar da görülür. Küçük, yusyuvarlak ve koyu renkli gözleri vardır. 

Ufak tefek de oldukları için çok aktif, kıpır kıpır köpeklerdir. Bu sebeple gün içerisinde sürekli egzersiz yapma ihtiyacı hissederler. Avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir. Neredeyse kediler kadar meraklı köpeklerdir. Daima alarm halindedirler. Zekaları gelişmiş olduğu için eğitilebilirler. Ebeveynlerine karşı korumacıdırlar. Ufak tefek olmalarına rağmen boylarından beklenmeyecek oranda cesurdurlar. 

Savunma içgüdüleri o kadar güçlüdür ki, bu yüzden hep tetiktedirler ve en ufacık onları her an tetikte olmaya iter. Tehdit altında hissettiklerinde saldırıya geçerler.

Ailelerine karşı canayakın ve çok korumacı olmalarına rağmen yabancılardan ve çocuklardan çok hoşlanmazlar. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmesi için küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi önemlidir. Havlamayı severler. Buna rağmen iyi bir eğitimle apartman hayatına uyum sağlayabilirler.

Çok benzedikleri Teriyerler gibi aktif, kaşif, cesaret sahibi ve inatçı köpeklerdir. Aynı zamanda haşerelere ve kemirgenlere karşı son derece atiktirler. Komik köpekler olduğunu da söyleyebiliriz. Onu Teriyerlerden ayıran en önemli özelliği diğer evcil hayvanlarla daha iyi anlaşmasıdır. Bunun için yine de yavruyken onlarla sosyalleşmesi önemlidir. Ebeveynine oldukça bağlı bir köpek türüdür. Genelde sakin ve muhlis olmalarına rağmen tehdit hissettikleri anda cesurca atak gösterebilirler. Tüm özellikleriyle ailenizin maskotu olabilecek türde bir köpektir.

Affenpinscher Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Affenpinscher’ın anavatanı Almanya’dır. Orada görünümünden dolayı ‘Maymun Köpek’ adıyla anılır. Orta Çağın sonundan beri Avrupa’da bulunduğunu o dönemden kalma tarihi resimlerden anlayabiliyoruz. O yıllarda Avrupa’da kemirgenleri ve haşereleri avlama görevini üstlenmişlerdir. Tüm diğer küçük ırk köpekler gibi ebeveynlerine karşı çok sadık ve korumacıdırlar.  Dünyanın bilinen ilk köpek ırklarından biridir aynı zamanda. 15. yüzyılından bu yana bilinse de, ayrı bir köpek türü olarak kabul edilmesi 1936 yılında gerçekleşmiştir. Ülkemizde pek yaygın görünmeyen Affenpinscherlar, son dönemde  Türkiye’de de hayvanseverlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Affenpinscher Nasıl Beslenmelidir?

Affenpinscherların küçük ırklara özel mamalarla beslenmeleri gerekir. Yavruyken ya da hamileyken beslenmeleri ekstra önemlidir. Bu dönemlerde ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri içeren mamalar tercih edilmeli. Çok kilo almaya ve obeziteye yatkın köpekler değildirler. Ancak tüm diğer köpekler gibi düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Veterineriniz köpeğinize en uygun mamayı önerecektir. 

Affenpinscher Yıkanır mı?

Köpeklerin cilt yapıları bizlerden çok farklı bir dokuya sahiptir. Bu yüzden bizler gibi sık sık yıkanmaları gerekmez. Köpeklerin mecbur kalmadıkça yıkanmaları önerilmez. Çünkü aşırı yıkama onlara zarar verebilir. Derilerini kaplayan yağ tabakası işlevseldir ve yıkandıkça hassaslaşır, incelir. Bu da derilerinin kurumasına ve savunmasız kalmasına yol açar. Derilerinin ihtiyaç duydukları nem kaybolur ve ciltte pul pul dökülme görülebilir. Yıkama aynı zamanda köpeğinizin tüylerini de cansızlaştırır. Uyuz ve mantar gibi cilt hastalıklarının ortaya çıkmasına ve üşütüp hastalanmalarına yol açabilir.

Affenpinscher Ne Zaman Yıkanır?

Affenpinscher’ınızı mecbur kalmadıkça yıkamanız önerilmez. Bunun yerine ara ara kuru şampuan kullanabilirsiniz. Yıkamak zorunda olduğunuz bir durum gelişirse çok az şampuan kullanıp kulaklarına ve gözlerine kaçırmadan yıkayabilirsiniz.

Affenpinscher Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Affenpinscher dünyanın en eski ve en özel köpek ırklarından biridir. Bakımı göründüğü kadar zor sayılmaz. Hayatınıza neşe ve renk katacak bu küçük canlılar upuzun tüylere sahiptir. Haftada en az 3 kez taranmaya ihtiyaç duyarlar. Özel ve yumuşak bir köpek tarağı ya da fırçasıyla küçük dostunuzun canını yakmadan fırçalamalısınız. 

3 ayda bir de makasla tüylerini keserek şekil verebilirsiniz. Çok fazla tüy dökme problemiyle karşılaşmazsınız. Özellikle gözlerinin ve burunlarının etrafında tüyler yoğunlaşır. Bunları sık sık makasla keserek kısaltıp görüş alanını artırmalısınız. 

Bu sayede çeşitli kulak – göz enfeksiyonlarının ve cilt hastalıklarının da önüne geçebilirsiniz.

Affenpinscher Kaç Kilo Olmalıdır?

Affenpinscher’lar ortalama  3 – 4 kg ağırlığında olurlar. Dişi ve erkekler arasında kilo bakımından çok büyük farklılık yoktur. 

Affenpinscher Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Affenpinscher türü köpekler sık sık havlarlar. Ancak iyi bir eğitimden geçirerek onları bu alışkanlıklarından vazgeçirmek mümkündür. Zeki, meraklı, kıpır kıpır köpeklerdir. İnatçı bir yapıları da olduğu için zaman zaman  başlarına buyruk olabilirler. 

Çocuklardan pek fazla hoşlanmadıkları için bazı durumlarda agresif hareketler sergileyebilirler. Küçük yaşlardan itibaren itaat eğitimi almaları gerekir. Böylelikle daha uyumlu hareket etmeyi öğrenirler. Eğitim süreçlerinin başlarında biraz direnç gösterebilirler. Çünkü inatçı köpeklerdir. Sabır gösterirseniz zaman içerisinde sivri yanları törpülenecektir. Çabuk sıkıldıkları için eğitim seanslarının kısa tutulması gerekir. Küçük ırk deneyiminiz varsa onu disipline etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Affenpinscher Saldırır mı?

Terrierlerden farklı olarak Affenpinscher’lar diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Ebeveynlerine ve tanıdıklarına karşı çok korumacı ve uysaldırlar. Ancak tehdit hissettikleri yabancılara karşı cesur ve atılgandırlar. Onlara oldukça temkinli yaklaşırlar. Tehdit hissini artıracak davranışlarda bulunduğunda saldırıya geçebilirler. Dışarıda tasmayla gezdirilmeleri gerekir.

Affenpinscher Kaç Saat Uyur?

Bu köpek türü çok enerjik ve oyuncu bir ırktır. Bu sebeple uykuya düşkün sayılmazlar. Eğer sizin de çok aktif ve hareketli bir yaşam stiliniz varsa kendinize şahane bir dost buldunuz demektir. Gün içerisinde  ortalama 10 – 12 saatlik bir uyku onlara yetecektir. Affenpinscher’ların bekçilik içgüdüleri de kuvvetli olduğu için uykuları aralıklı olarak bölünebilir.

Affenpinscher Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy döken cinslerden biri olan Affenpinscher haftada 2 – 3 kez taranmalıdır. Gözlerine zarar verecek tüyleri ise makasla kısaltılmalıdır. Baş kısımlarındaki tüyler genellikle öne doğru fırçalanır ve görüşlerinin açılması için ters V şeklinde kesilir. Burun çevresindeki tüylerin de düzenli olarak kısaltılması gerekir. Tüyleri çok hızlı uzamadığı için iki üç ay aralıklarla bu işlemin tekrarlanması gerekir. Dişleri düzenli olarak fırçalanmalı ve tırnakları da kontrol edilip ayda bir kez kısaltılmalıdır.

Affenpinscher Ne Kadar Büyür?

Affenpinscher türü köpeklerin boyları  23 – 29 cm’ye kadar uzar.  Küçük ırk sınıfındadır ve çok hafiftirler. 

Affenpinscher Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Köpeklerin kısırlaştırılması 5-6 aydan önce önerilmez. Veterineriniz bu konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Dişiler cinsel olgunluğa 6 aylıkken ulaşır erkekler için herhangi bir dönem yoktur, mevsimden bağımsız çiftleşebilir. 

Affenpinscher Kaç Yıl Yaşar?

Affenpinscher’ların ortalama yaşam süreleri 12 – 14 yıldır.

Affenpinscher Nasıl Tıraş Edilir?

Affenpinscherları traş etmenize gerek olmayacaktır. Yalnızca 3 ayda bir  makasla tüylerini keserek şekil verebilirsiniz. Fazla tüy dökme problemiyle karşılaşmayacaksınızdır.

Affenpinscher Kaç Yavru Doğurur?

Yetişkinlik Affenpinscher dişileri her doğumlarında 2 – 3 yavru doğururlar. Çok fazla çiftleştirilmemeleri gerekir. Bu hem dişilerin hem de yavruların sağlığı için yanlıştır.  Gebelikleri ortalama 60 – 64 gün arasında sürer.

Affenpinscher Yasaklı Irk mıdır?

Affenpinscher’lar yasaklı bir ırk kategorisinde değildir. Gönül rahatlığıyla sahiplenebilirsiniz.

Affenpinscher Neden İshal Olur?

Köpeklerin ishal olmalarının en yaygın nedenleri arasında yerleri koklayarak ve yalayarak gezmek, bozuk yemek artıklarını yemek, ani diyet değişiklikleri yatar. Diğer kronik nedenler arasında gıda alerjileri ya da  intoleransları, bağırsak sendromu, egzokrin pankreas yetmezliği gibi pek çok hastalık sayılabilir.