Köpeğinin Vücut Sıcaklığını Nasıl Kontrol Edebilirsin?

Bir köpek sahibi olarak, köpeğinin ateşini nasıl kontrol edeceğiniz bilmek ve vücut derecesini yorumlamak oldukça önemli. Böylece aksi bir durumda ne yapman gerektiğini de öğrenmiş olursun. Sana köpeğinin vücut sıcaklığını ölçmen konusunda yardımcı olacağız.

köpeğinin vücut sıcaklığını
Paylaşın

 

 

Köpeğininn normal vücut sıcaklığını biliyor musun? Bir köpeğin normal iç vücut sıcaklığının seninkinden daha yüksek olduğunu öğrenince şaşırabilirsin. Bu, köpeğinin soğuk gecelerde neden bu kadar sıcak ve rahat hissettiğini açıklıyor! Peki, ihtiyacın olduğu takdirde köpeğinin vücut sıcaklığını nasıl ölçebileceğini biliyor musun?

Bir Köpeğin Normal Vücut Sıcaklığı Nedir?

Köpeklerin normal vücut ısısı 38,5 santigrat derece olarak kabul edilir (Bu derece sabit olmak zorunda değil. Bazı durumlarda 1 derece eksiye veya artıya geçebilir). Köpeğinin sıcaklığı bu aralığın dışındaysa, veterinerinle iletişime geçmelisin.

Vücut ısısı 40 derecenin üzerinde veya 37 derecenin altında olan köpekler acil bir durumu gösterir. Aşırı yüksek veya düşük vücut sıcaklıkları, hemen tedavi edilmezse ölüme yol açabilir.

Köpeğinin Ateşi Anormalse Ne Yapılmalı?

Köpeğinin ateşi tehlikeli derecede yüksek veya düşükse, hemen en yakın açık veterinere gitsen iyi olur. Mümkünse, yolda tavsiye almak için onlarla iletişime geç. Veterinerinin tavsiyesi olmadan evde köpeğine ilaç vermeye çalışma. Çünkü içerisindeki bileşenleri dolayısıyla köpekleri zehirleyebilecek pek çok ilaç mevcut.

Köpeğinde hipotermi (düşük vücut ısısı) varsa, onu ısıtmak için sıcak su şişeleri kullanmak iyi bir fikir. Elektrikli ısıtma yastıklarını yalnızca en düşük ayarda kullan ve çok uzun süre açık bırakma. Yanıkları önlemek için ısı kaynağı ile köpeğin arasında battaniye veya havlu kullandığından emin ol. Çünkü köpeğin sıcakladığı durumlarda ısı kaynağından uzaklaşabilmeli. Onu tamamen ısıyla birebir temas halinde bırakma. Sen yoksan bile birinin köpeğine her zaman göz kulak olduğundan emin ol.

Tüylü dostunun hipertermisi varsa (yüksek vücut ısısı), ona içmesi için soğuk su ver. İlgilenmiyorsa köpeğini içmesi için zorlama. Soğuk suyla ıslatılmış havluları ense, koltuk altı ve kasık bölgesinde kullanmayı dene. Islanmış havluları yerinde bırakma. Çünkü, soğuk havanın köpeğinin nemli cildinin etrafında dolaşmasına izin vermek soğumaya yardımcı olur.

Köpeğini soğutmak veya ısıtmak için herhangi bir yöntem, anormal vücut sıcaklığının nedenini mutlaka çözmez. Muayene için köpeğini yine de bir veterinere götürüp durumu kontrol altına alsan iyi olur. 

köpeğinin vücut sıcaklığını

Köpeğinin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Vücut ısısını kontrol etmek, köpek ilk yardımında önemli bir adım. Dolayısıyla her ebeveynin bu konuda bilinçli olması gerek. Köpeğinin sıcaklığını evde nasıl ölçebileceğine dair bazı ipuçları hazırladık: 

Isırılabileceğiniz için köpeğinizin sıcaklığını ağızdan almaya çalışma. Köpeğin izin verse bile, bir köpeğin ağzından doğru bir ölçüm elde etmen mümkün değil.

Bir köpeğin vücut ısısını ölçmenin en doğru yolu rektaldir. Kulağa ne kadar nahoş gelse de, rektal ateş ölçümü yapmak mümkün. Hatta birçok köpek buna iyi bir şekilde tahammül etmeyi öğrenebilir.

Malzemelerini toplayın. Bir rektal dijital elektronik termometreye ve biraz kayganlaştırıcıya ihtiyacınız olacak (su bazlı kayganlaştırıcı jöle en iyi sonucu verir, ancak vazelin veya bebek yağı da kullanılabilir). Süreci biraz daha kolaylaştırmak için hızlı bir dijital termometre arayın.

Çoğu köpek, bariz sebeplerden dolayı arka uçlarının manipüle edilmesinden hoşlanmaz. Bu nedenle, köpeğini tutmanıza yardımcı olacak başka bir yetişkin bulursan bunu yapmak daha kolay olur. Bu kişinin nazikçe bir kolunu köpeğinin boynuna ve diğer kolunu köpeğinizin karnının altına koymasını ve köpeği vücuduna hafifçe sarmasını sağla. Ardından, köpeğinin kuyruğunu kaldır ve iyi yağlanmış termometreyi nazikçe (ama hızlı bir şekilde) köpeğinizin anüsüne sok. Başlat düğmesine bas ve tamamlandığını bildiren bip sesini bekle.

Rektal Sıcaklıkla Ölçümüyle İlgili Sorun mu Yaşıyorsun?

Rektal sıcaklık ölçümü konusunda köpeğinle bazı anlaşmazlıklar mı var? Bizce onu zorlayarak strese sokmaktansa tahmini ölçümleri kullan.  Köpeğinin yaklaşık sıcaklığı koltuk altı bölgesinden ölçülür. İlk etapta önermeme sebebimiz de kesin sonuç vermesi amacıyla.

Termometrenin ucunu koltuk altına yerleştir ve termometre bip sesi çıkarana kadar köpeğinin kolunu aşağıda tut (bu genellikle rektal için olduğundan daha uzun sürer). Ardından, köpeğinin vücut ısısı hakkında genel bir fikir edinmek için termometrenin ölçtüğü sonuca bir derece ekle. Bu ölçümün kesin olmadığını unutma. Şüphen varsa, doğru bir sıcaklık kontrolü için veterinerine gidin.

Köpeğinin Ateşini Ölçerken Dikkat Etmen Gerekenler

  • “Yalnızca evcil hayvanlara özel” olarak ayırabileceğiniz bir termometre al ve insanların yanlışlıkla kullanmaması için onu doğru muhafaza et. Üzerine sticker veya not ekleyerek ayırsan iyi olur.
  • Termometrede “ateş uyarısı” varsa, köpeğin sıcaklığı insanlardan daha yüksek olduğu için bunu dikkate alma.
  • Cam termometre kullanmaktan kaçın. Bunlar kırılabilir ve köpeğine zarar verebilir. Ayrıca, bir sonuç yaklaşık iki dakika sürer. Çoğu köpek o kadar uzun süre hareketsiz kalmaz.
  • Esnek uçlu bir termometreyi tercih edebilirsin. Esnek olanları sıkı sfinkterlerden geçirmek zor olabilir ama içeri girdikten sonra daha rahat olur.
  • Özellikle köpek kulakları için yapılmış kulak termometreleri sana yaklaşık bir tahmin verir. ancak çok doğru kabul edilmez.
  • Bir köpeğin vücut ısısını dokunarak ölçemezsin. Sıcak veya kuru bir burun mutlaka ateş veya başka bir sağlık sorununa işaret etmez. Bu bir efsane…
  • Köpeğinin anormal bir sıcaklığı varsa, sakin kalmaya çalış. Strese girersen, köpeğin bunu anlar. Köpeğindeki stres altta yatan durumu daha da kötüleştirir. Birkaç derin nefes al ve veterinere giderken motivasyonunu düşürme. 

 

Paylaşan heymypet