Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım? Köpekler Yıkanır mı?

Köpeklerin bazıları suya bayılırken, kimi köpekler de sudan hiç hoşlanmaz. Köpeğini yıkamayı planlıyor ama bundan emin olamıyorsan doğru yerdesin. Bu yazımızda köpekleri yıkayıp yıkayamayacağımızı ve eğer yıkayacaksak bunu nasıl yapmamız gerektiğini inceleyeceğiz.

köpek yıkama
Paylaşın

Çoğu köpek ıslanmaktan pek hoşlanmaz. Bazıları da yıkanmaya bayılır. Köpek yıkama, uzmanlar arasında oldukça tartışmalı bir konu. Bazı uzmanlar banyo yapmanın köpek kürkünün ve derisinin sağlığında önemli bir rol oynadığını düşünüyor. Köpeklerin temiz kalmasına ve kir ve parazitlerden arınmasına yardımcı olacağına inanıyorlar.

Karşıt görüşü savunanlar ise köpeklerin mecbur kalınmadıkça yıkanmaması gerektiğini iddia ediyor. Kullanılan temizlik malzemelerinin köpeklerin cildiyle uyumlu olmaması halinde ciltlerinin ph dengesinin bozulabileceğini öne sürüyorlar. Üstelik iyi kurutulmazlarsa, yıkama işleminin ciddi hastalıklara davetiye çıkaracağını savunuyorlar.

Bu bağlamda bizim önerimiz, köpeklere özel üretilen doğal bir şampuanla belirli periyotlarda köpeğinizi dikkatlice yıkaman ve sonrasında iyice kuruladığından ve üşümediğinden emin olman.

Her zaman olduğu gibi, başlamadan önce veterinerinize köpeğinin ihtiyaçlarını sormanı ve ona göre hareket etmeni öneriyoruz.

Köpeğimi Ne Sıklıkta Yıkamalıyım?

Köpekler bizim yaptığımız gibi günlük duşa ihtiyaç duymasa da, düzenli banyoya ihtiyaçları olabilir. Ancak ideal periyod, köpeğin ortamı ve tüy tipi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Veterineriniz, köpeğin için ne sıklıkla banyo yapması gerektiği konusunda sana doğru tavsiyeyi verecektir.

Köpeğin yüzmeyi seviyorsa, çamur birikintileriyle oynamaya bayılıyorsa veya toza toprağa meraklıysa, o zaman daha sık banyo yapmak isteyebilirsin.

Bununla birlikte, gerçekten gerekli olandan daha sık banyo yaptırmaktan kaçınmanı öneririz. Aksi takdirde köpeğinin kürkünü doğal yağlarından arındırırsın. Bu da onu kuruluğa, kepeklenmelere ve türlü cilt problemlerine yatkın hale getirir. Bazı şampuanlar köpeğin cildini diğerlerinden daha fazla kurutabilir veya tahriş edebilir, bu durumda daha az banyo yapmalı veya farklı bir şampuan denemelisin.

Temel olarak, köpeğinin ne zaman banyoya ihtiyacı olduğunu anlamanın en iyi yolu, onu koklamaktır. Kötü kokuyorsa banyo vakti gelmiş olabilir.

köpek yıkama

Köpeğimi Nerede Yıkamalıyım?

Küçük köpek ebeveynlerinin bir avantajı var, köpeği bir lavaboda yıkayabilirler. Ancak köpeğini lavaboya sığdıramıyorsan, muhtemelen küveti kullanman veya onlarla birlikte duşa girmen ve çıkarılabilir bir başlık kullanman gerekecektir. Portatif bir köpek küveti de iyi bir seçenektir.

 

Köpek gerçekten pisse ve hava güzelse bahçe hortumu kullanmak sorun değil, ancak bunu ara sıra bir deneyim haline getirin. Köpekler üşümekten bizim kadar hoşlanmazlar ve çoğu da onlara hortumla vurulmaktan hoşlanmaz.

Köpeğime Nasıl Banyo Yaptırmalıyım?

Köpeğini banyodan önce fırçalamalısın. Keçeleşmiş tüyler suyu tutar ve köpeğinin cildini tahriş eder. Tiftikleri kendi başına fırçalayamaz veya kesemezsen, onu profesyonel bir kuaföre götürebilirsin. Bunu yaparken ılık su kullanmalısın. Köpek derisi bizimkinden farklıdır ve sıcak su köpekleri daha kolay yakabilir. Banyo suyu asla bir insan bebeği için kullanılan sudan daha sıcak olmamalıdır.

Evcil hayvanınla sakin ve güven verici bir sesle konuş. Bazı köpekler sonunda onlara işkence yapmadığınızı öğrenir, ancak bazıları ise ne zaman ortaya bir havlu çıkarsanız mutfak masasının altına girer.

Köpeğini yıkarken mutlaka köpek şampuanı kullan. Bu cildini insan şampuanından daha az kurutur. Şampuanı nazikçe köpürt ve gözlerine sabun gelmemesine dikkat ederek köpeğinin vücudunun her yerine masaj yap.

Mutlaka iyice durulamayı unutma. Kürklerinde kalan herhangi bir sabun, kuruduktan sonra köpeğinin cildini tahriş edebilir. Durula, durula ve durulamayı tekrarla.

Kurutma makinesi yerine tüylerindeki fazla suyu iyice kurula ve doğal yoldan kurumasını sağla.

Uslu bir çocuk olursa onu ödüllendirmeyi unutma.

Paylaşan heymypet