Köpeğim Beni Yalıyor! Köpekler İnsanları Neden Yalar?

Köpeğinin neden seni yaladığını hiç merak ettin mi? Çoğu köpek insanları yalamaya bayılır. O kadar yaygındır ki, köpek sahipleri bunu genellikle “öpücük” adlandırır ve bir sevgi işareti olarak görürler. 

köpekler neden yalar
Paylaşın

Bazı köpeklerde insanları yalamaya daha eğilimlidir. Peki bu davranış özel bir şey ifade ediyor mu? Köpekler neden yalar? Bu bir soruna yol açar mı? Aslında cevaplar tamamen köpeklere ve ebeveynlerine bağlı.

KÖPEKLER NEDEN YALAR?

Köpeklerin insanları yalamayı neden bu kadar çok sevdiğine dair pek çok uzman, bunun birden fazla nedeni olabileceği konusunda hemfikir. Bu yalama davranışı ebeveynlerini rahatsız etmediği sürece ciddi bir davranış sorunu sayılmaz. Ama yine de nedenini bilmek, ona olan hislerini değiştirebilir. O yüzden olası sebeplerin üzerinden şöyle bir geçelim:

Sevgi:

Köpeğinin seni sevdiği için yalıyor olma ihtimali oldukça yüksek. Bu yüzden birçok insan yalama davranışını “öpücük” olarak adlandırıyor. Köpekler insanları ve hatta bazen diğer köpekleri yalayarak sevgi gösterirler. Yalama, köpekler için doğal bir eylemdir. Bunu yavruyken kendilerini sürekli yalayarak tımarlayan, şefkat gösteren annelerinden öğrendiler. O yüzden aynı sevgiyi sana göstermek için ulaşabilirlerse yüzünüzü, ulaşamazlarsa elini-kolunu, bacağını da yalayabilirler. Bazı köpekler diğerlerinden daha az yalama eğilimindedir. Bu, onların daha az şefkatli olduğu anlamına gelmez. Annesi ona şefkatini yavruyken başka türlü göstermiştir.

İlgi Arayışı:

Sevgi gösterişi olarak başlayan yalama davranışı genellikle karşıdaki kişinin tepkisiyle pekişir. Kahkaha atmak, okşayarak tepki vermek vb. gibi. Belki köpeğinin canı sıkılmıştır veya kendini yalnız hissediyordur. Senden o bayıldığı tepkileri görmek için seni yalamaya başlar ve kahkaha atmanı ya da onu okşamanı bekler. Bir köpek ilgi aradığında, olumsuz türü de dahil olmak üzere her türlü ilgi ile ödüllendirildiğini hissedecektir. Onu uzaklaştırmak, “hayır” demek, hatta cezalandırmak, yine de görmezden gelmediğin anlamına gelir.

İçgüdüsel:

Kurtlar (ve bazen vahşi doğadaki köpekler) yemekten sonra yavrularına geri döndüklerinde, onlara avdan hediye getirirler. Kendi başlarına avlanamayacak kadar küçük olan yavrular, etleri annenin ağzından yalarlar. Bazıları bu yalama davranışının DNA’da geçtiğine ve köpeklerin bunu içgüdüsel olarak yaptığına inanır.

Tadınız Güzel 🙂

Bu köpek sizi yalamaya başladığında, biraz tuzlu olan ilgi çekici bir insan tadına sahip olduğunuzu fark eder. Köpekler, ilginç bir tadı olan her şeyi sever. Ayrıca yalama, köpeğin kendi dünyasını keşfetmesinin bir yoludur. Ne de olsa sen o dünyanın en sevilen parçasısın.

Obsesif-Kompulsif Davranış:

Köpekler nadir de olsa obsesif-kompulsif bozukluktan muzdarip olabilir, bu da genellikle uzun süreli stres ve kaygıdan kaynaklanır. Sürekli meydana gelen (ve genellikle insanlara ek olarak nesneleri, yüzeyleri ve kendini yalamayı içeren) yalama, gerçek bir sorun olabilir. Köpeğinle ilgili endişelerin hakkında veterinerinizle konuş. Veterineriniz yardım için sizi bir hayvan davranış uzmanına yönlendirebilir. İlacı eğitimle birlikte bir araç olarak kullanılabilirsiniz.

Köpeklerin merak edilen bir diğer davranışı için burayı tıkla.

Paylaşan heymypet