Klorun Balıklar İçin Zararları Ve Fark Etmenin Yolları

Şebeke sularına genellikle klor veya kloramin adı verilen kimyasal temizleyiciler ilave ediliyor. Akvaryum suyunu balıkların için çok zararlı olan bu kimyasallardan arındırman gerekiyor. Üstelik klor sadece balıklarına değil, aynı zamanda akvaryumundaki yararlı bakterilere de zarar veriyor. Yararlı bakteriler öldüğünde akvaryumunda balıkların için zehirli olan amonyak seviyesi yükseliyor. Dolayısıyla balıkların iki zararlı kimyasalın saldırısı altında kalıyor.

Paylaşın

KLORUN BALIKLARA ZARARLARI

Klorun balıklar için zararlarının başında zehirlenme geliyor, klor zehirlenmesinin ilk belirtilerinden biri balıklarda yüzme problemleri oluşması. Klor balıklarının solungaçlarını yakıyor ve sudaki oksijeni emme kapasitelerini sınırlıyor. Solungaçları yanan balıklar nefes almakta zorlanıyor ve su yüzeyine yakın yüzmeye başlıyor.

klorun balıklar üzerindeki etkisi

Klor zehirlenmesinin bir diğer belirtisi ise balığının derisinde ortaya çıkan kırmızı lekeler. Klorun balıklar üzerinde yarattığı kimyasal yanıklar olan bu bu lekeler ciddi lezyonları oluşturuyor. Böyle bir durumda balığının bağışıklık sistemi tetikleniyor ve küçük dostunun bedeni derisini koruyabilmek için aşırı fazla mukus salgılamaya başlıyor. Balığın kalın bir mukus tabakasıyla kaplandığında bunu sen de kolayca fark edebilirsin.

 

Tüm bu semptomlar akut hastalık belirtileri ve balığına geri dönüşü zor olabilecek zararlar verebiliyor. Peki balığını şebeke suyundaki klordan korumak için yapabileceğin neler var? Bunun çözümü için şebeke suyunu klordan arıtma yöntemleriyle ilgili yazımıza bakabilirsin.

Paylaşan heymypet